Historia Polski do 1572

Seria: Historia Polski - seria nowa
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
historia
Łukasz Kuć

W przystępnej i atrakcyjnej dydaktycznie syntezie Autorzy w kolejnych częściach w porządku chronologicznym prezentują: pradzieje ziem polskich, pierwszą i drugą monarchię piastowską, okres rozbicia dzielnicowego, zjednoczenie Królestwa Polskiego, epizod rządów andegaweńskich i cały okres dynastii jagiellońskiej do 1572 roku. Każdy rozdział rozpoczynają ogólnym zarysem polityczno-społecznym danego okresu europejskiego średniowiecza. Dzięki spójnej narracji pozwalają uchwycić ciągłość procesów cywilizacyjnych w Polsce, stosując często perspektywę porównawczą, Przedstawiają nie tylko dzieje polityczne, stosunki z sąsiadami i spory wewnętrzne, lecz także zmiany demograficzne, gospodarkę, życie codzienne, rozwój miast, organizację kościelną, postępy chrystianizacji, sferę kultury, w tym tworzenie się świadomości narodowej - całą historię powstawania Polski, a następnie Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

źródło opisu: Państwowe Wydawnictwo Naukowe ( PWN ), 2013

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Marvendix | 2016-05-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2016

Bardzo cenię prof. Jurka. Pierwsza część podręcznika jest ok. Może wydarzenia polityczne są nieco za ogólne, ale nie wymagam od takiej syntezy bardzo dużej szczegółowości. Druga część pracy od wojny trzynastoletniej, za którą odpowiada prof. Kizik, jest za to kompletnie niestrawna. Nie podoba mi się przede wszystkim układ, który jest nieczytelny. Ani tematyczny, ani chronologiczny. Ot kilka ważnych zagadnień - ruch egzekucyjny, reformacja w Polsce itp. Wiadomości z poszczególnych panowań są rozproszone po różnych rozdziałach w sposób mocno chaotyczny. Do XVI wieku zdecydowanie lepszy jest podręcznik Markiewicza, Baczkowskiego (część od wojny 13-letniej do 1506) czy Grzybowskiego.

Torguan | 2018-02-12
Przeczytana: 08 lutego 2018

Według mnie ciekawie napisana. Pomogła zdać egzamin ustny.

Adam Zawojak | 2018-02-17
Rosalie Soiree | 2016-09-07