Okładka książki Wielka Historia Polski. Tom 9. Polska w czasach niepodległości i drugiej wojny światowej (1918-1945) Czesław Brzoza
Czesław Brzoza Wydawnictwo: Fogra Oficyna Wydawnicza Cykl: Wielka Historia Polski (tom 9) historia
historia
Wielka Historia Polski (tom 9)
Fogra Oficyna Wydawnicza
2017-06-05
2001-01-01
historia Polski XX wiek

Jeżeli dla kogoś ten zbiór suchych faktów uszeregowanych chronologicznie jest historią, to szczerze współczuję. Zarówno braku charyzmy jak i osobowosci. Jednocześnie ludzie Ci w pewien sposób budzą mój podziw... Trzeba mieć anielską cierpliwość by spamiętać tyle nazwisk, dat i nazw komitetów, które tak naprawdę nic nie znaczą. Historii bowiem nie tworzą organy administracyjne czy ciała doradcze, a LUDZIE. To oni swoimi czynami i slowami zapisują się w pamięci zbiorowej. Bez charyzmatycznych przywódców, ciekawych wypowiedzi czy niezwykłych czynów nie byłoby historii. Nordyckie pacholęta nie spamiętałyby żadnej z sag, a o mitach greckich tak żywo byśmy
dziś nie dyskutowali. Właśnie tego w tej książce mi zabrakło. Historii ludzi. Świadectw ludzi z tamtych czasów, którzy właśnie dla tych emocji, tak żywo polityką sie interesowali? Czy mieszkańcy Galicji nie czytali gazet? Nie bylo pamiętników, dzienników? Gdzie sa te relacje? Juz pierwsze strony tej książki przypomniały mi najnudniejsze czasy na studiach gdzie po 3 godzinach wykładu, przypominającego pas transmisyjny czlowiek żałował ze nie został w łóżku, bo sny bywają ciekawsze... Jakiż wielki rozdźwięk jest między polską myślą akademicką, a amerykanskimi uniwersytetami, na których wykłady poprzetykane orzeźwiającymi dowcipami obfitują w ciekawe wyniki badań, błyskotliwe puenty i czesto uogólnienia, które jednak zachęcają studenta do samodzielnego zgłębienia tematu. Ech... jak w "Rejsie". Nuda Panie, nuda.

Książka prof. Brzozy to świetnie napisany podręcznik dziejów Polski w okresie dwudziestolecia oraz II wojny światowej. Przede wszystkim docenić należy uczciwą badawczą postawę sine ira et studio. Autor nie powiela mitów dotyczących historii Polski lat 1918-1945, nie włącza się też w spory polityczne dotyczące choćby osoby i działalności Józefa Piłsudskiego czy racjonalności wybuchu powstania warszawskiego. W naszej rzeczywistości, w której polityka nieraz zawłaszcza takie czy inne postacie czy wydarzenia historyczne, zasługuje to na wielką pochwałę. Zwraca uwagę duża ilość świetnych, nieraz mało znanych ilustracji (vide choćby karykatura na s. 189!),map i wykresów dotyczących najważniejszych zagadnień. Jakość edycji stoi na naprawdę najwyższym poziomie. Myślę, że po tę książkę powinien sięgnąć absolutnie każdy zainteresowany dziejami Polski w latach 1918-1945! Pozwala ona bowiem zdobyć solidną podbudowę faktograficzną oraz znajomość problematyki tych czasów przy jednoczesnym uniknięciu polityczno-ideologicznych skrzywień wypaczających tak często obraz polskich dziejów w XX wieku.

Tomasz Babnis

• XX wiek