Niedola Nibelungów inaczej Pieśń o Nibelungach

Tłumaczenie: Ludomił German
Cykl: Biblioteka Tradycji Europejskiej (tom 8)
Wydawnictwo: Armoryka
Nibelungenlied
poezja

Pieśń o Nibelungach (niem. Nibelungenlied) lub Niedola Nibelungów (niem. Nibelunge Not) oba tytuły równoprawne [!] – średniowieczny germański epos bohaterski, napisany w języku średnio-wysoko-niemieckim ok. 1200 roku przez nieznanego autora pochodzącego prawdopodobnie z okolic Pasawy, który opierał się na opowieściach zawartych w Eddach, Sadze rodu Wolsungów i Sadze o Dytryku z XIII w. (Dietrichsage). Pod nazwą Nibelungowie (także Niflungowie) rozumie się w tekście ród karłów których skarb zagarnął Zygfryd, a póżniej także Burgundów, gdyż stali się posiadaczami tego złota. Etymologię słowa Nibelungowie wiąże się ze słowem Nebel (staromien. Nebul) oznaczającego "mgłę". Zatem Nibelungowie to "mieszkańcy krainy mgieł" co należy łączyć z Niflheimem czyli nazwą krainy zmarłych mitologii skandynawskiej.

źródło opisu: http://armoryka.otwarte24.pl/52,NIEDOLA-NIBELUNGOW...(?)

źródło okładki: http://armoryka.otwarte24.pl/52,NIEDOLA-NIBELUNGOW...»

Koronczarka | 2018-09-21
Przeczytana: 21 września 2018

Już tak mam. Jeśli coś wierszem, to do głośnego czytania. Czytałam więc swoim kotom, bo jakoś innego słuchacza nie miałam. Dziewiętnastowieczne tłumaczenie Ludomiła Germana sprawdzało się w takiej lekturze. Tylko z rzadka trafiał się jakiś dysonans, a przecież w takiej lekturze bardzo liczy się melodia i rytm. A z drugiej strony, czy można sobie wyobrazić większą harmonię między pieśniami o Nibelungach a imieniem i nazwiskiem ich tłumacza? Zastanawiam się więc, czy przypadkiem nie to pachnące dawnymi czasami imię i germańskie nazwisko nie zmusiły polityka i działacza społecznego, by zajął się akurat tym tekstem? Może zdziałała magia?

Jowi | 2015-01-16
Przeczytana: 15 stycznia 2015

Świetna klasyka niemiecka. Opowieść o honorze, rycerskich tradycjach, miłości, zemście i nienawiści a wszystko to napisane pięknym trzynastozgłoskowcem, który wiernie oddaje polski przekład. Oczywiście nie sposób nie mieć skojarzeń z "Pieśniami Lodu i Ognia" i "Pieśnią o Rolandzie" Całość zgrabnie skomponowana: mamy barwne opisy rycerskich uczt, pojedynków, turniejów, walk, życia na ówczesnym dworze, gdzie tradycje chrześcijańskie przeplatają się z pogańskimi. A wszystko to łączy się z dramatyczną i krwawą historią miłości królowej Krymhildy i królewicza Zygfryda, bohatera legend oraz intrygą podstępnej Brunhildy. Całość psuje jedynie stałe uprzedzanie faktów i nieustanne wyjawianie zakończenia. Już na początku Pieśni wiemy, jaki będzie ich koniec, niestety.. Dlatego daję tylko i aż 7 :)

Michał Kulik | 2014-05-27
Przeczytana: 27 maja 2014

Bardzo trudno jest mi ocenić tę książkę. Z jednej strony historia jest wspaniała, ciekawa i pełna emocji, z drugiej poziom jej podkoloryzowania jest absurdalny. Każdy rycerz jest bohaterski, a jak umrze, to wszyscy po nim płaczą, nawet wrogowie. Dialogi są często przesłodzone, nawet jak się nawzajem obrażają, to w taki sposób, że jest to po prostu żałosne. Przyjemność z czytania odbierają tytuły rozdziałów, które wprost wyjaśniają co się stało. Zanim zacznie się opis walki, już po tytule wiemy, kto w niej zginie. Jest to bardzo poważny minus tego dzieła. Z drugiej strony ilość zdrad, spisków i zwrotów akcji działa na korzyść książki. Pod tym względem dorównuje nawet "Pieśni lodu i ognia". Ale jest chyba jeszcze bardziej krwawa.

Jeśli chcesz spróbować poematu średniowiecznego, to polecałbym raczej "Beowulfa" - jest dużo lepszy od historii Nibelungów. Natomiast "Niedola..." znacząco przewyższa "Pieśń o Rolandzie". Ocena dobra.

Łukasz Franciszek | 2012-11-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Studia
Przeczytana: 02 listopada 2012

dzieciobójstwo, bratobójstwo, wiarołomstwo.
miłość, zdrada i zemsta.
dziesiątki intryg, tuziny rycerskich potyczek, setki dekapitacji, tysiące ofiar i jeden brutalny gwałt małżeński wierszem spisany, czyli średniowieczny pomnik literatury europejskiej w trzydziestu dziewięciu przygodach przedstawiony.

zanurz się w niezliczonych kosztownościach, strojach, krwawych rzeziach i przeżyj najbardziej szlachetną przygodę młodej chrześcijańskiej Europy.

5.5/10

Natalia | 2014-11-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 29 listopada 2014

Po kilku stronach książka wciąga, jednak raziło mnie w niej przesadzone koloryzowanie postaci i zdarzeń. Nawet jak dzieje się tam coś złego to i tak jest wciąż "za słodko".

książek: 1901
Efemeryda | 2018-02-25

Opowieść o Zygfrydzie i Brunhildzie. Dziedzictwo, przepowiednia, miłość, nienawiść, dziedzictwo. Schemat znany i nieraz już wykorzystany, a jednak wciąż potrafi zaciekawiać.

Wabi | 2018-05-17
Przeczytana: 16 maja 2018

Krymhilda chce pomścić śmierć swego męża i zwabia mordercę do siebie.

inimitie | 2013-11-28
Przeczytana: 24 listopada 2013

Była to moja lektura obowiązkowa na studia, do której podeszłam z niechęcią. Jednak po przeczytaniu pierwszych przygód - oczarowałam się. "Pieśń..." świetnie oddaje klimat średniowiecza łącząc z łatwością rzeczywistość z fantastyką. Już wiem czym inspiruje się George R. R. Martin!

dymitrop | 2016-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2016

Dwie kobiety pokłóciły się o to, która ma lepszego chłopaka. Co z tego wynikło? Normalka - rzeka krwi, niezliczone zdrady i wieczna hańba dla niektórych. Ponadczasowa historia.

masza | 2015-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2015

Czytałam chyba trzy miesiące... Ale muszę przyznać, że jak na tamte czasy, to historia jest naprawdę dobra!