Rachunkowość finansowa od podstaw

Okładka książki Rachunkowość finansowa od podstaw Józef Aleszczyk
Okładka książki Rachunkowość finansowa od podstaw
Józef Aleszczyk Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN biznes, finanse
biznes, finanse
Wydawnictwo Naukowe PWN
2012-01-01
2012-01-01

Książka bardzo poprawiła stan mojej wiedzy o rachunkowości. Jest co prawda pisana jak na typowy podręcznik przystało, jednak daje możliwość szybkiego przybliżenia sobie meandrów rachunkowości.

Jak na podręcznik wprowadzający w bardzo ścisłą dziedzinę przystało „Rachunkowości finansowej od podstaw” nie czyta się jednym tchem, ale sięga się po niego regularnie, aby poszerzyć swoją wiedzę, dowiedzieć się w jaki sposób skutecznie analizować działalność podmiotów gospodarczych, co jest niezwykle ważne w umiejętnym zarządzaniu finansami. Autor uświadamia nas, że znajomość podstaw powala również na analizę źródeł historycznych. Początki tej pozornie groźnej i trudnej dziedziny sytuuje w starożytnym Egipcie, kiedy używano papirusów do spisywania tego, co okazało się zbyt ulotne dla ludzkiej pamięci. Takich źródeł nie brakuje też w Grecji, Mezopotamii oraz Rzymie. Przełom w tej dziedzinie sytuuje w średniowieczu, które często błędnie kojarzy nam się z wiekami ciemnymi. Kupiectwo i bankierstwo wymusiły prowadzenie ksiąg umożliwiających odnalezienie się w dużej ilości danych. Podkreśla też, że pierwsze naukowe prace dotyczące prowadzenia rachunkowości powstały już w XV wieku.
Po historyczno-definicyjnym wprowadzeniu czytelnik znajdzie bardzo pomocne informacje dotyczące prowadzenia dokumentacji operacji gospodarczych, zasad funkcjonowania kont księgowych, ewidencji aktywów, klasyfikacji rozrachunków. W podręczniku bardzo dokładnie i prosto opisano wszystkie zjawiska gospodarcze, które przedsiębiorca powinien zarejestrować, utrwalić w księgach. Józef Aleszczyk pokazuje, w jaki sposób analizować zapisane przez innych dane, jak prowadzić rachunkowość, aby móc ją łatwo wykorzystać do analizy zmian zachodzących w przedsiębiorstwie.
„Rachunkowość finansowa od podstaw” to książka pozwalająca na zrozumienie i interpretację własnych działań gospodarczych. Prosty język, przejrzystość, rozrysowanie problemów w tabelach sprawiają, że czytelnik do swoich rąk dostaje podręcznik bardzo praktyczny. Książkę polecam studentom kierunków ekonomicznych, politycznych, socjologicznych, historycznych oraz przedsiębiorcom stawiającym pierwsze kroki w analizowaniu danych.

• Finanse i Rachunkowość
  • Do poczytania
  • Posiadam papier
  • Ekonomia, Polityka, Finanse
  • 06.0 O pieniądzach
  • Na wymianę

Dodaj cytat z książki Rachunkowość finansowa od podstaw