Zioła. Jak zbierać, przetwarzać, stosować

2013-01-01
2013-01-01
9788375761955
zioła ziołolecznictwo przepisy

Ładne obrazki, dużo zdjęć, opisy i przepisy kiedy i jak zbierać oraz przetwarzać poszczególne rośliny.

Autorka pisze o magicznych i ezoterycznych właściwościach roślin, ma nienaukowe podejście i z tego powodu jej porady są dla mnie niewiarygodne.

Książka przepięknie wydana graficznie. Dużo zdjęć przepisów występowanie kiedy zbierać. Wszystko fajnie ale mam wrażenie że tych ziół coś mało w tej książce.

Jak zdążyliście zauważyć na moim profilu już od dłuższego czasu pojawiło się kilka książek, w których tematyką są rośliny,jeśli jeszcze takie wynajdę z pewnością Wam tutaj przedstawię.

Zacznijmy od tego, że autorka poradnika Pani Magdalena Gorzkowska przybliżyła nam kalendarz zbioru roślin, co jest ogromnym plusem tej książki! Jednak wiadomo, że jak Polska długa i szeroka okresy kwitnienia poszczególnych roślin są różne. Dlatego musimy uważnie obserwować przyrodę aby wypatrzeć poszukiwane roślinki.

W spisie treści znajdziemy charakterystykę 45 roślin, ich łacińskie nazwy, przybliżony termin zbioru, występowanie, historię leczniczą oraz co najważniejsze - ich zastosowanie i najróżniejsze przepisy z wykorzystaniem dóbr matki natury.
Od przeróżnych podrażnień skórnych, cholesterolu, stanów zapalnych, objawów przeziębienia i grypy, chorób krążenia do porostu włosów i wielu innych schorzeń.

Nie na darmo nasi dziadkowie robili nalewki, maści i syropy o właściwościach zdrowotnych. Ich odporność widzimy do dziś, a na każde przeziębienie sięgali po łyżeczkę nalewki.
Pamiętacie jak na wakacjach podczas zabaw z innymi dziećmi kolana nam krwawiły i słyszało się "Biegnij po babkę", przykładało do rany i po sprawie. Teraz jeszcze wiem, że działa na ból głowy, ukąszenia owadów a także można z niej zrobić tonik do przemywania twarzy!
A to zaledwie cząstka ciekawostek.

Smutne jest to, że wiele lat wstecz rośliny były na wyciągnięcie ręki, teraz musimy się bardziej postarać, aby je znaleźć. Życie w ciągłym biegu przysporzyło nam wielu chorób cywilizacyjnych i coraz częściej zdarza nam się odczuwać skutki życia z dala od natury.

Dlatego nie zwlekaj! Jeśli stosujesz naturalne metody w lecznictwie, bądź chcesz dopiero zacząć, to zaopatrz się w ten poradnik i zacznij czerpać dobro z natury. Przecież wszystko co naturalne jest najlepsze.

Otrzymałam ją w prezencie, jest bardzo ładnie wydana, super przydatna, polecam

Otrzymałam ją w prezencie, jest bardzo ładnie wydana, super przydatna, polecam

Książka jest dość przejrzysta,z ładną grafiką.
Dobra dla początkujących amatorów zielarstwa.
Odejmuję pierwszą gwiazdkę za pominięcie kilku,bardzo istotnych ziół.
Drugą gwiazdkę odejmuję za kilka błędów związanych z zastosowaniem ziół i okresem zbioru.
Mimo to polecam dla raczkujących zielarzy.

Książka jest dość przejrzysta,z ładną grafiką.
Dobra dla początkujących amatorów zielarstwa.
Odejmuję pierwszą gwiazdkę za pominięcie kilku,bardzo istotnych ziół.
Mimo to polecam dla raczkujących zielarzy.

Przejrzysta, z pięknymi grafikami, prostymi recepturami. Dla początkujących fanów zielarstwa jak najbardziej.

Książka jest bardzo ładnie i praktycznie wydana. Podoba mi się ułożenie ziół według pory roku i okresu zbioru. Opisy przetważania są jasne i z dużym akcentem na to jak wszystko zrobić samemu. Uważam, że bardzo cenny jest też indeks chorób na końcu odsyłający do pomocnych ziół. Zabrakło mi jednak informacji o tym, skąd autorka czerpała swoje informacje. Jest to pozycja fachowa i u takiej liczyłabym na podanie zródeł informacji. Myślę, że pozycje wzbogaciło bym podanie infomracji o substancjach czynnych w kazdej roslinie - dziś już nie musimy opierać się jedynie na ludowym przekazie (tego typu informację udało mi się znaleźć np. w Dzikiej Kuchi Łuczaja ). Ten bark może by nie był brakiem gdyby były podane źródła czerpanej wiedzy.

• Zioła
  • Zielarstwo