Czary. Jak być współczesną wiedźmą

Filo
2019-02-27
2019-02-27
wiedźma czary

Była to pierwsza książka w takiej tematyce którą przeczytałem. W tamtym czasie (bo było to parę lat temu) moja wiedza ezoteryczna była znikoma a ta książka dała mi wiedze która nie przytłoczyła mnie a dała mi rozeznanie. Uważam że jest to dobra książka na początek która nie zniechęci do pogłębiania swojej wiedzy a jedynie pozwoli nadać kierunek rozwojowi. Co do negatywnych opinii na jej temat, pewnie są słuszne jeśli ktoś siedzi dłużej w temacie, jednak zakładam że osoby sięgające po ten tytuł chcą otrzymać podstawowe informacje (stąd w tytule jest słowo przewodnik) aby ewentualnie szukać dalej informacji na tematy które je zaciekawią i aby wiedzieć o czym mniej więcej jest mowa.

Czytanie tej książki przypomina przeglądanie cudzych notatek. Autorka chciała opowiedzieć o wszystkim, a w zasadzie nie opowiedziała o niczym. Tematy są ledwie liźnięte. Wszystko ma charakter przykładowy i mocno niedokładny.

Długo się wahałam czy stworzyć recenzję tej książki i jak w ogóle podejść do temat. Mam nadzieję, że uda mi się odpowiednio wyjaśnić moje spojrzenie na tą książkę.
Książka owiana wieloma negatywnymi opiniami, kontrowersjami - i zupełnie to rozumiem.
Nie mam zamiaru udowadniać, że ten tekst jest wspaniały, a sama książka idealna. Chcę podejść do tematu tak po mojemu, z mojej, praktycznej perspektywy.
Zacznijmy od tego, że większość książek wydawanych aktualnie, dotyczących szeroko pojętej ezoteryki, zazwyczaj ma przykuwać uwagę młodych osób i najczęściej przykuwać chwytliwym tytułem, piękną oprawą graficzną. w przypadku tej książki - mamy to!
Co do tytułów - chwytliwość opiera się na słowach kluczowych lub całych zwrotach takich jak: współczesna wiedźma, nowoczesna czarownica, niezbędnik na twojej magicznej ścieżce, magiczny podręcznik, wszystko co musisz wiedzieć na ten temat itp.
Te tytuły, jak i tytuł tej właśnie książki, ma na celu wpłynąć na naszą chęć kupienia bez przykładania przed zakupem uwagi co do treści.
I tak sięgamy po Jak być współczesną wiedźmą, sądząc, że to coś w sam raz dla nas, na czasie, idealnie do XXI wieku.
Bo przecież chcemy być modni, na bieżąco z panującymi trendami. Kto by tam myślał o jakiś starych, zakurzonych księgach, nie do zdobycia. Zawierających skomplikowane i czasochłonne rytuały. Od razu przyznam, że są jeszcze gorsze książki od tej, więc nie jest to najgorszy z najgorszych wyborów.
Ale, ale...jeśli ktoś ma niewielkie pojęcie w tematyce ezo, chciałby sprawdzić czy być może go to zainteresuje to zamiast poszukiwać starożytnych ksiąg magicznych, w obcych językach, można sięgnąć po taką książkę i poczytać wstępne informacje o np.: tarocie, magii natury, astrologii, czy pracy z energią. Wiadomo są to znikome informacje, ale wydaje mi się, że jeśli jakiś konkretny temat wzbudzi nasze zainteresowanie to będziemy szukali wiedzy dalej, w poważnych wydaniach.
Sama tematyka książki nawiązuje do najbardziej popularnych zagadnień takich jak: rodzaje ścieżek magicznych, tarot, zioła, kryształy, astrologia, świece, magia księżyca, życie w zgodzie z porami roku. Podsumowując jest to oczywiście bardzo ogólny zarys tego co może nas zainteresować.
Tego typu książki nie są szkodliwe jeśli nie zawierają błędnych informacji. Wtedy są po prostu do przeczytania, by dać nam możliwość rozeznania się w zakresie jakiejś tematyki. Najczęściej autorzy pisząc takie treści chcą zwrócić naszą uwagę na coś co może nas zainteresować i tak jest moim zdaniem w przypadku tej książki.
Nie jest to zła książka, nie jest idealna, ale można ją przeczytać i zdecydować, w którym kierunku rozwijać się dalej.

Książka jest warta przeczytania. Wiele mi wyjaśniła i ukazała aspekty, o których nie miałam pojęcia.

Krótko, zwięźle i na temat. W książce zostały poruszone najważniejsze kwestie i tematy, bez zbędnego biadolenia i próby przemycenia własnych przekonań, czego niestety często dopuszczają się autorzy książek w tej tematyce.

Pozycja dobra dla początkujących, pokazuje czym powinien zainteresować się czytelnik i daje duże pole do dalszego researchu i rozwoju.

To ciekawie napisany poradnik, z dobrymi pomysłami, motywujący. Niestety jednak, choć może to być kwestia tłumaczenia, z małymi nieścisłościami co do słownictwa. Dobre dla początkujących, ale i już jako osoba praktykująca znalazłam coś dla siebie.

Jest doskonałym wprowadzeniem do świata w którym byłam od zawsze. Aż nie chcę jej skończyć <3

Bardzo fajny poradnik dla początkujących 🙂 przeczytałam jednym tchem

Bardzo fajny poradnik dla początkujących 🙂 przeczytałam jednym tchem

Bardzo fajny podręcznik dla początkującej czarownicy. Jest w nim wszystko, co powinno się wiedzieć rozpoczynając swoją przygodę z czarostwem.
Absolutny must-have

Absolutny must-have

Dla mnie ta książka jest świetna! Jest tu poruszonych wiele tematów na przykład tarot, zielarstwo, kamienie, księżyc. I może jest to książka bardziej dla począkujących w tym temacie to polecam ją! Jest napisana przystępnym językiem i jest piękna graficznie.

• Magia
  • Przeczytane w 2019