Stalowe drapieżniki. Polskie okręty podwodne 1926-1947

Okładka książki Stalowe drapieżniki. Polskie okręty podwodne 1926-1947 Mariusz Borowiak
Okładka książki Stalowe drapieżniki. Polskie okręty podwodne 1926-1947
Mariusz Borowiak Wydawnictwo: Alma-Press Seria: Nieznane oblicza historii historia
historia
Nieznane oblicza historii
Alma-Press
2013-01-01
2013-01-01
9788370205249
II wojna światowa Orzeł Wilk Ryś Żbik Sęp Kłoczkowski ORP PMW

Lektura uświadamia że nie ma wielkiej różnicy między politykami II RP a dzisiejszymi. Ustawianie przetargów i lunatyzm polityczny to, mówiąc krótko, żadna nowość. Doczytałem tylko do połowy, ponieważ interesowała mnie wyłącznie historia zamówienia, budowy i służby okrętów w Polsce, tj. w wojnie obronnej Polski. Losy marynarzy i okrętów pod dowództwem Brytyjczyków niezbyt mnie interesowały.

„Tylko prawda jest ciekawa”. Cytat Józefa Mackiewicza widniejący na początku recenzowanej książki doskonale odzwierciedla skrupulatność Autora w dociekaniu faktów na temat polskiej floty podwodnej z okresu po odzyskaniu niepodległości, II wojny światowej i jej częściowej utraty po 1945 roku. Historia ta bowiem nie była czarno-biała: z jednej strony dążenia do budowy odpowiedniej siły zbrojnej zdolnej przeciwstawić się potencjalnym przeciwnikom, Niemcom i Rosjanom, a z drugiej realia ekonomiczne i polityczne ówczesnej Polski i Europy. A w końcu najtrudniejsza próba Polskiej Marynarki Wojennej (PMW) jaką zgotowali nam sąsiedzi we wrześniu 1939 roku… Niniejsza książka, która ukazała się pod Naszym patronatem medialnym, jest wydaniem III rozszerzonym publikacji, która pierwotnie ukazała się na polskim rynku wydawniczym w 2005 roku jako ?Stalowe drapieżniki. Polskie okręty podwodne w wojnie” (wydanie II pod obecnym tytułem jest z 2013 roku).

Pełna recenzja tutaj: http://www.nowastrategia.org.pl/mariusz-borowiak-stalowe-drapiezniki-polskie-okrety-podwodne-1926-1947-recenzja/

"Stalowe drapieżniki" to kawał dobrej lektury. Książka jest napisana przystępnym językiem, dlatego bardzo przyjemnie się ją czyta. Od strony edytorskiej jest średnio - z jednej strony mamy twardą lakierowaną oprawę, przyzwoitej jakości papier (z gatunku tych tańszych),z drugiej malutkie zdjęcia które trzeba oglądać przez lupę oraz takiej samej wielkości mapy. Co do map to są one zebrane na końcu książki (wada) i jest ich stanowczo za mało.
Czcionka na kartkach jest duża i nie męczy oczu. Jest to duży plus dla mnie.
Pozycja oferuje nam nieco nowatorskie podejście do tematu. Przede wszystkim następuje odarcie z mitów i naleciałości działalności okrętów podwodnych. Nie mamy już samych bohaterów, ale zwykłych ludzi, którzy nie zawsze zachowują się w sposób odpowiedni. Autor opisuje bunty, pijaństwo, tchórzostwo i kłótnie wśród załóg i... dowództwa PMW. Analizuje też rzekome "sukcesy" zgłoszone przez naszych podwodniaków, ale nie mające potwierdzenia w dokumentach.
Mariusz Borowiak opisuje działania podwodnej braci takie jakie one naprawdę były, a nie tak jak byśmy chcieli, aby one wyglądały. Nie boi się stawać w opozycji do takich znawców tematu jak Pertek czy Kosiarz. Korzysta z relacji i dokumentów zgromadzonych przez siebie i do których dotarł on sam. Przez to książka nabiera podwójnej wartości.
Mnie osobiście drażniły zbyt często używane zwroty typu "stalowy rekin", "stalowy drapieżnik" itp... Można się przyzwyczaić.
Podsumowując warto przeczytać książkę Mariusza Borowiaka by odświeżyć sobie spojrzenie na ten kawałek historii.

Na półkach: , , , , , ,

Wspaniała książka. Więcej napiszę w wolnej chwili.

Wspaniała książka. Więcej napiszę w wolnej chwili.

9/10

9/10

Kolejne genialne odbrązowienie polskiej historii w wykonaniu Borowiaka.
Książka napisana prostym i zrozumiałym jeżykiem.

Kolejne genialne odbrązowienie polskiej historii w wykonaniu Borowiaka.
Książka napisana prostym i zrozumiałym jeżykiem.

• Marynistyka
  • II wojna światowa