Do ostatniego salutu banderze. Wspomnienia dowódcy austro-węgierskiego okrętu podwodnego

Tłumaczenie: Marek Murawski
Seria: Seria z kotwiczką [FINNA]
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Finna
Bis zum letzten Flaggenschuß: Erinnerungen eines österreichischen U-Boots-Kommandanten
historia
Hekate

To jedne z najciekawszych wspomnień dotyczących pierwszej Wojny Światowej na morzu. Autor oddaje w nich hołd zapomnianej już dziś flocie Austro-Węgier, która znikła z mórz świata wraz z klęską monarchii w pierwszej wojnie światowej.

źródło opisu: FINNA, 2004

Balcar | 2019-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2019

W czasie pierwszej wojny światowej, Georg von Trapp był dowódcą dwóch austro-węgierskich U-Bootów, U-5 i U-14. Trapp odbył na okrętach podwodnych 19 patroli i zatopił 12 statków, co było rekordem floty monarchii. Do najsłynniejszych osiągnięć należą jednak zniszczenie francuskiego krążownika "Leon Gambetta" oraz włoskiego okrętu podwodnego "Nereide", które oczywiście opisane zostały w niniejszej książce. Po wojnie założył chór i wyjechał do Stanów Zjednoczonych, a jego życie stało się kanwą dla filmu "The Sound of Music" z 1965 roku, który otrzymał pięć Oscarów, a żonę dowódcy zagrała Julie Andrews. Wspomnienia Trappa odnoszą się do jego działalności na morzu, za którą przyznano mu tytuł barona. Życie na okręcie podwodnym w czasie pierwszej wojny światowej nie było łatwe. Broń ta dopiero raczkowała i przypominała raczej pływającą trumnę, w związku z czym Trapp podczas patroli mierzył się z wieloma problemami. Odbiega to wszystko od obrazu jaki znamy chociażby z drugiej wojny...

Pio | 2018-06-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018
Przeczytana: 25 czerwca 2018

7,5/10

Pozycja interesująca, szczególnie dla osób zainteresowanych podwodnymi przygodami z I wojny światowej. Autor w barwny sposób opisuje swoje patrole bojowe na okrętach podwodnych pod banderą Austro-Węgier, marynarki będącej w cieniu swojego niemieckiego odpowiednika, o czym na przykładzie porównań będzie nam przypominał. Poświęca on wiele uwagi swojej załodze, dobrze oddaje pionierski charakter starć podwodnych, walki z niedogodnościami i coraz ostrożniejszym przeciwnikiem na powierzchni , a to wszystko okraszone często zabawnym komentarzem na tle wojennej historii i jej wpływu na losy autora.