Lisy Pustyni

Okładka książki Lisy Pustyni Paul Carell
Okładka książki Lisy Pustyni
Paul Carell Wydawnictwo: Bellona historia
479 str. 7 godz. 59 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
Die Wustenfuchse
Wydawnictwo:
Bellona
Data wydania:
2002-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2002-01-01
Liczba stron:
479
Czas czytania
7 godz. 59 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-11-10957-5
Tłumacz:
Kazimierz Szarski
Tagi:
Paul Carell Lisy Pustyni Rommel Wojna
Średnia ocen

6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
47 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
190
190

Na półkach: ,

Lisioł Pustyni

W Lisiole ponownie obudził się wojowniczy nastrój. Złapał więc okulary przeciwsłoneczne i wyruszył śladami słynnego Lisa Pustyni, czyli Wustenfuchsa, znanego również jako Erwin Rommel! I tak Lisioł znalazł się w Afryce Północnej w latach 1941-1943. Pełen entuzjazmu futrzak szybko dogonił kolumnę żołnierzy Afrika (Paprika?) Korps. Tak zdobył swój własny pustynny mundur, a nawet czapeczkę.
.
Entuzjazm opuścił Lisioła po 5 kilometrach ciągłego marszu po piasku. Nic tylko słońce i słońce. Woda racjonowana, jedzenie też wydzielane, więc szybko w lisim brzuszku odezwało się burczenie, a do tego na tej przeklętej pustyni łatwo się zgubić. Jednak o dziwo, chociaż wokół trud, znój, choroby i brak wychodka, to sami żołnierze zachowali w sobie sporo radości z życia. Chcąc się zarazić tym bakcylem, Lisioł zaczął z nimi biegać na udawanie archeologa w czasie wolnym do okolicznych ruin. W urodziny jednego z dowódców pomógł zrobić tort – tort na środku pustyni! Takich chwil się nie zapomina!
.
Lisioł szybko przekonał się, że wojna na pustyni była jedną z ostatnich konfliktów fair play, gdzie ściśle przestrzegano zasad uczciwego traktowania zarówno wroga, jak i jeńców. Zero ludobójstw, czy innych wybryków. Za to mnóstwo kradziejstwa, o tak! Obie strony kradły sobie nawzajem, co się tylko dało, a w tym Lisioł był mistrzem.
.
Do tego trzeba dodać, że Afrika Korps było niesamowitym zbiorowiskiem ludzi o mocnych, nietuzinkowych charakterach. Tak, Lisioła dzisiaj minął jeden z niemieckich dowódców pancernych ubrany w szkocki kilt i z pałaszem w dłoni. Tak odziany oficer wspiął się na czołg i pojechał. Dzień jak co dzień w Afrika Korps!
.
„Lisy Pustyni” pióra Paula Carella to książka napisana niezwykle lekko na podstawie zebranych wspomnień uczestników konfliktu w Afryce. Lisiołowi od razu przypadła do serca stając się jedną z ulubionych lisich książek. Dlaczego? Ponieważ autor skupił się przede wszystkim na ludziach, ich smutkach, radościach, przeżyciach oraz wygłupach. Ta książka po prostu żyje, a pierwszoosobowa narracja jest dużym plusem. Jeśli macie ochotę poznać nieco bliżej uczestników II wojny światowej bez góry dat oraz statystyk, to ta książka jest właśnie dla Was!

Lisioł Pustyni

W Lisiole ponownie obudził się wojowniczy nastrój. Złapał więc okulary przeciwsłoneczne i wyruszył śladami słynnego Lisa Pustyni, czyli Wustenfuchsa, znanego również jako Erwin Rommel! I tak Lisioł znalazł się w Afryce Północnej w latach 1941-1943. Pełen entuzjazmu futrzak szybko dogonił kolumnę żołnierzy Afrika (Paprika?) Korps. Tak zdobył swój własny...

więcej Pokaż mimo to

avatar
655
96

Na półkach: ,

Kompleksowy i interesujący opis działań Afrika Korps. Bardzo przystępnie napisana książka.

Kompleksowy i interesujący opis działań Afrika Korps. Bardzo przystępnie napisana książka.

Pokaż mimo to

avatar
55
13

Na półkach: ,

Dobra książka o Afrika Korps, ukłony dla tłumacza i przypisy do polskiego wydania.

Dobra książka o Afrika Korps, ukłony dla tłumacza i przypisy do polskiego wydania.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
350
64

Na półkach: ,

Nieco chaotyczna, niemniej napisana dobrym językiem. O ile ze względu na swoje niedostatki nie może stanowić jedynego źródła informacji o tych wydarzeniach, to w mojej ocenie nie można mieć w miarę pełnego ich obrazu bez jej przeczytania. Dużą wartością są informacje zdobyte przez autora na podstawie przeprowadzonych wywiadów z uczestnikami tych zdarzeń, w tym na wysokich stanowiskach.

Nieco chaotyczna, niemniej napisana dobrym językiem. O ile ze względu na swoje niedostatki nie może stanowić jedynego źródła informacji o tych wydarzeniach, to w mojej ocenie nie można mieć w miarę pełnego ich obrazu bez jej przeczytania. Dużą wartością są informacje zdobyte przez autora na podstawie przeprowadzonych wywiadów z uczestnikami tych zdarzeń, w tym na wysokich...

więcej Pokaż mimo to

avatar
299
68

Na półkach: ,

Książka napisana bardziej w stylu sensacyjnym i jak dla mnie bardzo ciekawa. Czytałem ją dawno temu ale naprawdę bardzo warto ją przeczytać. Ogólnie książka sławi bohaterstwo Africa Korps.

Książka napisana bardziej w stylu sensacyjnym i jak dla mnie bardzo ciekawa. Czytałem ją dawno temu ale naprawdę bardzo warto ją przeczytać. Ogólnie książka sławi bohaterstwo Africa Korps.

Pokaż mimo to

avatar
684
422

Na półkach: , ,

trochę chaotyczna,opisująca sytuacje z drugiej strony ksiązka.Mimo to można dowiedzieć sie czegoś nowego.

trochę chaotyczna,opisująca sytuacje z drugiej strony ksiązka.Mimo to można dowiedzieć sie czegoś nowego.

Pokaż mimo to

avatar
148
117

Na półkach: , ,

Widzę, że recenzji jeszcze nie ma i wcale mnie to tak bardzo nie dziwi. Ta książka z pewnością mocno w pamięć nie zapada, napisał ją nazista i czuje się jego "tęsknotę za tym co bezpowrotnie minęło". Książka nie jest krytyczna, opisuje beznadziejny bój Niemiec w Afryce, całą historię kampanii Rommla aż do jej ostatecznego upadku. Autor zachwyca się niebywałą odwagą nazistów, okrucieństwami aliantów i podkreśla, że wojna w Afryce była niezwykle "szlachetna i fer" w wykonaniu nazistów.

W kwestiach formalnych dodam, że czyta się ją słabo, autor przeskakuje wątki, jest chaotyczny, nieraz myli fakty (o czym ciągle przypomina tłumacz, nawiasem mówiąc też krytycznie nastawiony do treści co da się odczuć).

Podsumowując książka jest słaba, ale ma jeden walor. Dzięki niej można spojrzeć na II wojnę św. z drugiej strony. Ciekawie czyta się przepełnione zachwytem opisy walk nazistów. Można również dowiedzieć się więcej o głównych bolączkach walczących tam oddziałów i zobaczyć co czuli ludzie z drugiej strony.

Widzę, że recenzji jeszcze nie ma i wcale mnie to tak bardzo nie dziwi. Ta książka z pewnością mocno w pamięć nie zapada, napisał ją nazista i czuje się jego "tęsknotę za tym co bezpowrotnie minęło". Książka nie jest krytyczna, opisuje beznadziejny bój Niemiec w Afryce, całą historię kampanii Rommla aż do jej ostatecznego upadku. Autor zachwyca się niebywałą odwagą...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1157
260

Na półkach: ,

Nic szczególnego.

Nic szczególnego.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    61
  • Chcę przeczytać
    33
  • Posiadam
    32
  • Historia
    5
  • II wojna światowa
    5
  • Teraz czytam
    4
  • II Wojna Światowa
    2
  • Ulubione
    2
  • Druga Wojna Światowa
    2
  • Feldmarszałek Erwin Rommel i Deutches Afrika Korps
    1

Cytaty

Więcej
Paul Carell Lisy Pustyni Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne