Lisy Pustyni

978-83-11-10957-5
Paul Carell, Lisy Pustyni, Rommel, Wojna
historia
kris

Książka jest najlepszym opisem walk niemieckiego Korpusu Afrykańskiego, później Armii Pancernej, dowodzonej przez feldmarszałka Rommla, jaki ukazał się w języku polskim. Omawia przebieg walk w Afryce Północnej od 31 marca 1941r. aż do kapitulacji w Tunisie 13 maja 1943r. Autor poświęcił wiele uwagi działaniom wywiadów obu stron, a także oddziałom specjalnym.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://www.vest.pl/product-pol-2982-LISY-PUSTYNI-Paul-Carell.html

Łukasz | 2016-04-30
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 29 kwietnia 2016

Widzę, że recenzji jeszcze nie ma i wcale mnie to tak bardzo nie dziwi. Ta książka z pewnością mocno w pamięć nie zapada, napisał ją nazista i czuje się jego "tęsknotę za tym co bezpowrotnie minęło". Książka nie jest krytyczna, opisuje beznadziejny bój Niemiec w Afryce, całą historię kampanii Rommla aż do jej ostatecznego upadku. Autor zachwyca się niebywałą odwagą nazistów, okrucieństwami aliantów i podkreśla, że wojna w Afryce była niezwykle "szlachetna i fer" w wykonaniu nazistów.

W kwestiach formalnych dodam, że czyta się ją słabo, autor przeskakuje wątki, jest chaotyczny, nieraz myli fakty (o czym ciągle przypomina tłumacz, nawiasem mówiąc też krytycznie nastawiony do treści co da się odczuć).

Podsumowując książka jest słaba, ale ma jeden walor. Dzięki niej można spojrzeć na II wojnę św. z drugiej strony. Ciekawie czyta się przepełnione zachwytem opisy walk nazistów. Można również dowiedzieć się więcej o głównych bolączkach walczących tam oddziałów i zobaczyć co czuli ludzie...

maćko123 | 2016-10-27
Przeczytana: 27 października 2016

trochę chaotyczna,opisująca sytuacje z drugiej strony ksiązka.Mimo to można dowiedzieć sie czegoś nowego.

AdrianX | 2016-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2016

Książka napisana bardziej w stylu sensacyjnym i jak dla mnie bardzo ciekawa. Czytałem ją dawno temu ale naprawdę bardzo warto ją przeczytać. Ogólnie książka sławi bohaterstwo Africa Korps.

archiwista_cyklista | 2014-03-14
Na półkach: Przeczytane, II WŚ