Prawdziwy opis wypadku z panem Waldemarem

Okładka książki Prawdziwy opis wypadku z panem Waldemarem Edgar Allan Poe
Wolne Lektury
2012-08-15
2012-08-15
Bolesław Leśmian

Treść mi trochę umykała, tematyka nie do końca w kręgu moich zainteresowań.

Treść mi trochę umykała, tematyka nie do końca w kręgu moich zainteresowań.

Przesłuchane jako audiobook, możliwe, że wykonanie lektora (Wiktor Korzeniewski) wpływa na ocenę.

Na półkach: , , , , , , ,

W tamtym roku zachwyciły mnie dwa opowiadania autora: "Czarny kot" i "Zagłada domu Usherów". Korzystając teraz z większej ilości wolnego czasu, postanowiłam wrócić do tych niewielkich rozmiarem, ale dających ogrom emocji, utworów.

Przedmiotem tego opowiadania jest mocniejsza rzecz - magnetyzm "in articulo mortis". Hipnoza w momencie śmierci. Któż inny wymyśliłby taki temat niż mistrz Edgar Allan Poe, nauczyciel kolejnych pokoleń autorów fantastyki i grozy w jednym. Stopniowe narastanie napięcia i efektowne zakończenie, które dzisiaj, czytelnika zaprawionego w horrorach pisanych i zekranizowanych, zapewne już nie przestraszy, ale mocno poruszy. W 1845 roku, w momencie premiery, musiało jednak wywołać szok. I słusznie. Wartość lektury podnosi niewątpliwie doskonałe tłumaczenie Bolesława Leśmiana.
Wielbicielom klasyki polecam.

Właśnie takiego Poe lubię.

Tak na marginesie, czytałam to opowiadanie kiedyś w oryginale, a teraz przesłuchałam po polsku na Wolne Lektury. Utwierdzam się w przekonaniu, że w oryginale Poe brzmi lepiej. W jakiś sposób przestarzały język angielski jest bardziej strawny niż przestarzały język polski i nasze "nogi wyprostowane wzdłuż", "po dwakroć i po trzykroć", "zaledwo", "wprzódy" i tym podobne.

Właśnie takiego Poe lubię.

Nie lubię tego gatunku ale żeby nie być nielubiącym szpinaku, którego nigdy się nie jadło postanowiłem sięgnąć po kilka nowelek Poe i Grabińskiego. Potwierdziły moje uprzedzenie. Ich jedyną zaletą było to, że były krótkie.
Ta jednak jest wyjątkiem! Chyba czytałem z wypiekami na twarzy.

Ta jednak jest wyjątkiem! Chyba czytałem z wypiekami na twarzy.

Krótka opowieść o śmierci. Niezmiennie zachwyca mnie język (tłumaczenie Bolesława Leśmiana)

Własnie przez takie opowiadania żałuje że nie zgłębiłem się w twórczość Poego wcześniej.
Edgar wyprzedzał swoje czasy w kwestii grozy.Stworzyć takie opowiadanie to nie lada wyzwanie i słuchając go muszę powiedzieć ze naprawdę czułem niepokój.

Uwielbiam książki pisane takim językiem. Historia tu przedstawiona, dziś już nie straszy, ale dalej ma to coś.

Ależ cudowne, wspaniale napisane.

Ależ cudowne, wspaniale napisane.

Nowelka Poego o tym,czy można dzięki hipnozie utrzymać zmarłego przy "życiu". Klimat jest, opisy wcale ciekawe, naukowość próbuje być, straszy i przeraża - już niezbyt.

• Klasyka
  • Literatura amerykańska