Ciemne postacie w historii kościoła. Mity, kłamstwa, legendy

Okładka książki Ciemne postacie w historii kościoła. Mity, kłamstwa, legendy Michael Hesemann
Okładka książki Ciemne postacie w historii kościoła. Mity, kłamstwa, legendy
Michael Hesemann Wydawnictwo: Wydawnictwo M historia
historia
Die Dunkelmänner. Mythen, Lügen und Legenden um die Kirchengeschichte
Wydawnictwo M
2013-01-01
2013-01-01
Jacek Jurczyński

Autor pisze, że nie można oceniać działań ludzi w oderwaniu od czasu ich działania. Zgoda! Ale można oceniać je w stosunku do stosowania się do nauki Jezusa i wówczas ta ocena wypada o wiele gorzej niż robi to autor. Bo jakże można usprawiedliwiać więzienie ludzi przez inkwizycję, skazywanie ich na śmierć, palenie czarownic-nawet jeśli ci ludzie nie wyparli się swoich poglądów-czy Kościół może tak ingerować ,czy podstawą do tych haniebnych działań jest nauczanie Jezusa? W takich przypadkach Kościół może korzystać tylko z praw jemu przynależnych czyli napomnienie, pouczenie lub ekskomunika. Nic więcej! Skromne 3 gwiazdki za stosunek do "wypocin" Dana Browna i sprawę śmierci Jana Pawła I.

Książka autorstwa niemieckiego dziennikarza Michaela Hesemanna traktująca o wielu mocno rozpowszechnionych mitach na temat chrześcijaństwa czy Kościoła Katolickiego. Książka jest prosta, pisana przez dziennikarza więc bardziej popularnonaukowa niż naukowa. Rozprawia się z silnie zakorzenionymi w kulturze zachodniej negatywnymi wyobrażeniami na temat Kościoła związanymi z inkwizycją, kobietą papieżem w Watykanie, świętym gralu. Polemizuje z całą gamą przekłamań i fałszerstw w oparciu o które np. Don Brown napisał swój „Kod…”. Książka jest dość dobrze ułożona, na rozdziały i podrozdziały, więc swobodnie można sięgać po wybrane fragmenty. Nie jest to pozycja stricte religijna mimo, że traktuje o Kościele raczej jest rozprawą dziennikarza z funkcjonującymi w świadomości społecznej mitami na tematy związane z wiarą.

Solidnie ugruntowana dokumentami oraz napisana w przystepnym jezyku obala legendy uznawane przez chyba wiekszosc zjadaczy chleba za prawde historycznä, a czerpiäcych wiedze z TV Shov i papki Hollywoodzkiej, lub ksiäzek Umberta Eco czy Dan´a Browna

Przez pierwsze 50 stron troche mnie zniechecalo,potem nastepuje przelom i ksiäzke czyta sie bardzo dobrze.

Co do ostatniego rozdzialu o Papierzu Pawle I to ewtl autor za szybko stawia diagnoze jako prawde,bowiem w przeciwienstwie do tematöw inkwizycji,Lutra i innych mamy jedynie zeznania swiadköw ( wielu wätpliwych),domysly,insynuacje i poszlaki. Moze za 100 lat bedziemy blizsi prawdy.

Co do ostatniego...

Nie będę ukrywał, że spodziewałem się czegoś ciekawszego, mniej "prokatolickiego", mimo wszystko nie oceniam tej pozycji źle. :)

Autor rozprawia się z popularnymi czarnymi mitami związanymi z Kościołem i jego historią, które choć rodziły się przez wieki trwania Kościoła, to w dzisiejszym ogłupiałym świecie, cieszą się największą popularnością. Qumran, papieżyca Joanna, wyprawy krzyżowe, święty Graal i wiele, wiele innych wydarzeń, które stały się przedmiotem kłamstw, zmyśleń i mitów.

Plus dla autora za próbę obiektywnego podejścia do zagadnienia. Minus za tendencyjne zakończenie i podsumowanie.

Bardzo cenna.

Bardzo cenna.

Książka spełniła moje oczekiwania.Zdobyłem dużą wiedzę.Ciekawie napisana,będe do niej wracał.

Ciemne postacie w historii Kościoła. Mity, kłamstwa, legendy to książka, po którą z pewnością nie sięgnie każdy. Temat Kościoła jest bardzo kontrowersyjny i powyższy tytuł Michaela Hesemanna nie musi przypaść do gustu wszystkim. Jednak szczerze powiedziawszy, przyciąga on swoim tytułem i tym, że będą w nim obalane pewne teorie.

Rzadko czytam książki stricte religijne, gdyż nie jestem szczególną ich fanką. A jeżeli już zabieram się po któryś tytuł o tej tematyce, to musi mnie bardzo zaciekawić. I w tym przypadku właśnie tak było, gdyż Ciemne postacie w historii Kościoła urzekły mnie przede wszystkim swoją aurą tajemniczości i tym, iż nie wiadomo jakie historie znajdziemy w środku.

Rozdziały są podzielone według większych kategorii, a one na pomniejsze podrozdziały. Wszystko jest usystematyzowane, dzięki czemu czytelnik nie skacze po przypadkowych tematach i dyskusjach, a wręcz przeciwnie – po kolei zgłębia każdy kolejny problem. A jest tych problemów i teorii spiskowych dość sporo w książce, przez co przyciąga ona do siebie i nie pozwala się oderwać. Jedne mity i legendy są bardziej kontrowersyjne, a drugie mniej. Jedne są szerzej przekazywane i słyszane przez niemal każdego, a inne dopiero poznaje się na łamach tej książki. Nieraz styl autora wydawał mi się toporny i ciężko przedzierało mi się przez niektóre rozdziały. Jednak była to kwestia danej problematyki, bo nie ukrywam, jedne bardziej mnie interesowały od drugich.

Całość zachęca bardzo do lektury, zwłaszcza te osoby nieco ciekawskie, które lubią wiedzieć więcej, które chcą poznać prawdę. Ciemne postacie w historii Kościoła, to dobrze skonstruowana i rzetelnie opracowana książka, której nie ma się nic do zarzucenia. Obala wszelkie mity i prostuje błędy w niektórych znanych nam historiach. Jest to przede wszystkim jedno z tych dzieł, które potrafi oświecić człowieka i przekazać jasno jak jest naprawdę i jakich rzeczy nie warto słuchać.

Rzadko czytam książki stricte religijne,...

Na początku tej recenzji muszę się Wam do czegoś przyznać. Jeszcze kilka lat temu jak gąbka chłonęłam wszelkie teorie spiskowe dotyczące Kościoła. Wystarczyło, że obejrzałam jakiś pseudo-dokument oparty na teoriach wywiedzionych z Kodu Leonarda da Vinci Dana Browna i już łapałam haczyk śledząc rzekome francuskie losy Marii Magdaleny i jej dziecka. Na szczęście, niedługo po tym sama zaczęłam dostrzegać sprzeczności w tych rewolucyjnych teoriach i przestałam się nimi interesować, choć nie zaniechałam poszukiwania informacji o templariuszach, czy hiszpańskiej inkwizycji. Ostatnio trafiła do mnie książka, która miała rozwiać wszystkie moje ewentualne wątpliwości. ,,Ciemne postacie w historii Kościoła" z wdzięcznym podtytułem ,,Mity, kłamstwa, legendy" to dzieło autorstwa Michaela Hesemanna, niemieckiego historyka i publicysty specjalizującego się w tematach związanych z historią Kościoła. Autorytetu dodaje mu lista kierunków, które studiował: historię antropologię kulturową, literaturoznawstwo oraz dziennikarstwo.

,,Ciemne postacie w historii Kościoła" to publikacja popularnonaukowa podzielona na dwadzieścia rozdziałów dotyczących najbardziej kontrowersyjnych i/lub znanych postaci oraz wydarzeń wiążących się w jakikolwiek sposób z historią Kościoła. Książka zaczyna się kilkustronicowym wstępem wyjaśniającym pojęcie czarnej legendy, czyli powtarzającego się ciągu plotek i pomówień dotyczących pewnego zagadnienia, w tym wypadku Kościoła. Pierwotnie ,,leyenda negra" odnosiła się do uporczywego oskarżania Hiszpanii o wszelkie zło związane z kolonializmem. Stereotyp ten powstał dzięki Elżbiecie I, królowej angielskiej, która nie potrafiąc zniszczyć potęgi Hiszpanii, postanowiła skompromitować ją na arenie międzynarodowej. Jak powszechnie wiadomo, obmowa Elżbiety przetrwała do naszych czasów. Czarna legenda, powiedzmy - ,,kościelna" ostatnio ma się coraz lepiej, a wykorzystujący ją pisarze i reżyserzy zbijają krocie na popularnym wykorzystywaniu kłamliwych komunałów.

Przejrzyjmy teraz listę tematów, które w swej książce omówił Hasemann. Wśród nich znajdziemy zarówno wałkowane od lat motywy (Maria Magdalena jako kochanka Jezusa, ewangelia Judasza, templariusze, inkwizycja) jak i te mniej znane (listy Jezusa, nieomylność papieża). Szeroka rozpiętość tematyczna i historyczna tej książki sprawia, że każdy powinien znaleźć w niej jakiś interesujący dla siebie fragment.

Wielką zaletą tej książki jest przystępność przekazu czasami dość skomplikowanych informacji. Czytałam ją niczym świetną książkę przygodowo-historyczną. Z pewnością jest to zasługa odpowiedniego podziału wiadomości na te przekazywane w dość suchej formie (np. statystyki) a tymi przypominającymi narracyjną opowieść o przeszłości. Wertując strony tej publikacji wielką uwagę przywiązywałam do tego, jakie stanowisko wobec opisywanych spraw zajmie autor. Cóż, na pierwszy rzut oka da się zauważyć, że jest on publicystą skłaniającym się ku stanowisku zajmowanym przez Kościół. Nie przeszkadza to jednak w odbiorze tej książki bowiem Hasemann przytacza, zgodne z prawdą, wydarzenia, dane itp. i tylko czasami niemal niedostrzegalnie, czy nawet nieświadomie, ocenia je. Za przykład niech posłużą wyprawy krzyżowe, dość szczegółowo omawiane w tej książce. Pisarz podaje przyczyny ich zawiązania, omawia przebieg i przytacza skutki. Rozpatrując postępowanie ówczesnych papieży, nie unika sformułowań typu ,,z bólem serca przystał na...", ,,niestety, posłuchał podstępnego wichrzyciela" itp. Wydawnictwo zaręcza jednak, że autor opowiada się za prawdą historyczną i w większości muszę się z tym zgodzić.

,,Ciemne postacie w historii kościoła" to publikacja skierowana do szerokiego grona odbiorców. Niestety, część z nich może odstraszyć dość jednoznaczna okładka przywodząca na myśl książki przeznaczone dla, przepraszam za wyrażenie, oszołomów. To jednak tylko pierwsze, mylne wrażenie. Jeśli interesujecie się historią, lubicie czytać książki publicystyczne poparte olbrzymią wiedzą autora oraz pokaźną bibliografią, które na dodatek czyta się niczym rasowe przygodówki, nie zawiedziecie się na tej pozycji.

• Kindle
  • Historyczne
  • Do kupienia

Dodaj cytat z książki Ciemne postacie w historii kościoła. Mity, kłamstwa, legendy