Wyzwanie czytelnicze LC

Tajemnica pływalni

Tłumaczenie: Barbara Gawryluk
Cykl: Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai (tom 20)
Wydawnictwo: Zakamarki
Simborgarmysteriet
joly_fh

W święta Bożego Narodzenia w Valleby odbywają się zawody pływackie. Pływalnia pęka w szwach. Wszyscy chcą zdobyć odznakę pływacką oraz obejrzeć skoki do wody mistrza olimpijskiego Rackego Bolindera. Gdy jednak ten, po spektakularnym skoku z trampoliny, nie wynurza się z wody, a chwilę później okazuje się, że z szafek w holu poznikały kosztowności, Lasse i Maja rozumieją, że będą mieli pracowite święta...
Kolejne tytuły serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai od kilku lat wybierane są książką roku przez szwedzkie Jury Dziecięce, czyli niemal 50 000 głosujących dzieci, a tym samym nie schodzą w Szwecji z list bestsellerów. W Polsce również cieszą się dużą popularnością. Akcja książek rozgrywa się w małym szwedzkim miasteczku Valleby i jego okolicach. Główni bohaterowie, Lasse i Maja, chodzą do tej samej klasy i wspólnie prowadzą małe biuro detektywistyczne. Do końca 2013 roku w Polsce ukazało się 19 tytułów: „Tajemnica diamentów”, „Tajemnica hotelu”, „Tajemnica cyrku”, „Tajemnica kawiarni”, „Tajemnica mumii”, „Tajemnica kina”, „Tajemnica pociągu”, „Tajemnica gazety”, „Tajemnica szkoły”, „Tajemnica złota”, „Tajemnica zwierząt” , „Tajemnica meczu”, „Tajemnica szafranu” , „Tajemnica biblioteki”, „Tajemnica miłości”, „Tajemnica kempingu”, „Tajemnica galopu”, „Tajemnica szpitala" i „Tajemnica pływalni". Książki świetnie nadają się dla dzieci, które właśnie zaczynają samodzielnie czytać. Duża czcionka, duża ilość charakterystycznych czarno-białych ilustracji oraz trzymająca w napięciu akcja sprawiają, że nawet najbardziej oporni mali czytelnicy czytają je z wypiekami na twarzach. Polecamy również „Brązową księgę”, „Srebrną księgę” oraz „Złotą księgę”, które pełne są detektywistycznych łamigłówek, rebusów, zagadek i szyfrów – a wszystko w scenerii miasteczka Valleby i z udziałem bohaterów serii. Z kolei w „Pamiętniku detektywa” zbierać można rysopisy i odciski palców kolegów i koleżanek.

źródło opisu: Zakamarki, 2013

źródło okładki: Zakamarki

mieszka | 2017-04-16
Na półkach: Przeczytane, Dobra grafika
Przeczytana: 10 kwietnia 2017

Oczywiście to książka dla maluchów, ale też zerknęłam, po raz kolejny do serii o Lasse i Mai - po przeczytaniu wywiadu z autorem w nowych "Książkach". Wiadomo, że historyjka jest prosta, jest też jest świetna.
Mam tylko dobre słowa dla całej serii: jest interesująca dla młodych czytelników - takich co to dopiero są przed pełnym oceanem literackich możliwości, pozwala na identyfikacje z bohaterami (chyba rzecz ważna, albo bardzo ważna, bo przyciąga do kolejnych tomów "Tajemnic ..." i innej literatury też) jest dostosowana do umiejętności maluszków, którym czytanie zajmuje trochę czasu (i czasem trzeba im podpowiedzieć czy przypomnieć coś - szacunek dla autora - że to zauważa). Dodatkowo - oprawa plastyczna serii, rysunki związane z akcją, pełne szczegółów, które mogą być dodatkową zabawą.
Świetna!

Bosy_Antek | 2015-11-17

Lesbijki w książce dla dzieci?! Sorry, odradzam z pełną premedytacją.

Kamila | 2015-01-31
Na półkach: Przeczytane, Dla dzieci

Kolejna sympatyczna książka o przygodach młodych detektywów Lasse i Mai. Wbrew niektórym opiniom moim dzieciom książka przypadła do gustu, a mnie niczym nie zaszokowała.

Pierogi_i_Pączki | 2015-01-05

Książka dosyć ciekawa, ale pełna politycznej poprawności. Dżender dla dzieci. Zdecydowanie odradzam.

Dziub | 2016-01-04
Przeczytana: 27 grudnia 2015

Bardzo dobra, chociaż dla większych dzieci. Przygotowuje do czytania skandynawskich kryminałów ;) Interesująca treść, która pokazuje różne meandry życia.
Dorwałam u chrześniaczki i aż żal, nie ma kolejnych tomów. Może coś się uda z tym zrobić :)
Polecam starszym dla rozrywki i myślącym młodym.

julla | 2017-09-06
Na półkach: Z dziećmi, Przeczytane
Przeczytana: 04 września 2017

Najsłabsza z dotychczas przeczytanych z tej serii. Wątek lesbijki poprowadzony delikatnie, w zasadzie to tylko sugestia, nic dla mnie szokującego (a dzieci nawet nie zauważyły), ale ewidentnie autorowi zabrakło pomysłu na podejrzanych i wprowadza ich na siłę, motywacje (i tu ten wątek lesbijski, a drugi religijny...) szyte bardzo grubymi nićmi; w zasadzie na pływalni mają miejsce dwa wydarzenia, które chyba miały być ze sobą powiązane, ale nie są i widać to od razu, co tylko przeszkadza w skupieniu się na głównym wątku.

| 2014-01-23
Na półkach: Przeczytane, 2014

Przeczytałam kilka książeczek z tej serii i jak dotąd, ta jest najgorsza. Nie wiem, czy koniecznie w książce dla dzieci trzeba pisać o lesbijkach i oszustach matrymonialnych...

olaf2009 | 2017-03-05
Przeczytana: 05 marca 2017

Kolejna część o małych detektywach. Słaba, wersja dla dorosłych miałaby 400 stron...

Renula | 2014-01-19

Czy ktoś może rozwiać moje wątpliwości co do kupna? Opinie są odmienne a nawet wyczytałam o wątku homoseksualnym? Córka lubi tą serię i nie chce mi się wierzyć, że coś w tematyce się zmieniło.

alex206 | 2015-10-20
Przeczytana: 2015 rok

Książka jest bardzo fajna. Jest dobra dla dzieci, bo ma grubą czcionkę, słowa są łatwe i zrozumiałe. Mi osobiście bardzo się podobała, ale mogłabym wprowadzić kilka zmian od siebie ;)