Okładka książki The Wisdom of Psychopaths: What Saints, Spies, and Serial Killers Can Teach Us About Success Kevin Dutton
Kevin Dutton Wydawnictwo: Scientific American, Farrar, Straus and Giroux nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Scientific American, Farrar, Straus and Giroux
2012-10-16
2012-10-16
psychologia psychopatia psychopaci

Rewelacyjny reportaż, ukazujący psychopatię w całkowicie inny sposób. Widać od razu, że Kevin Dutton skrupulatnie przygotował sobie materiały na poparcie swoich tez, w tym sam jeździł w najróżniejsze miejsca i spotykał najdziwniejszych ludzi, obracających się w temacie zaburzeń psychicznych. Fascynująca lektura i nawet, jak na klimat, w którym została napisana, nie jest absolutnie nużąca czy "za sucha" dla czytelnika.

Fascynująca podróż po umyśle psychopatów, która rzuca nowe światło na naturę ludzkiej psychiki i zachowania społeczne.
Łapcie wideo-recenzje:

Łapcie wideo-recenzje:

Pokaż mimo tovideo - opinia

Świetnie przetłumaczona książka

Świetnie przetłumaczona książka

Ciekawa ksiazka, ciekawa bo skłania do myślenia.
Jeden błąd logiczny Mi się nasuwa jeśli mogę to tak określić.
W książce jest napisane że hmmm, psychopata rozpoznaje potencjalne ofiary po sposobie chodzenia. Tylko co w tym niezwykłego? Jeśli ktoś idzie przygarbiony, ze wzrokiem wbitym w ziemię i ogólnie jak piz*da że tak brzydko się wyrażę no to i człowiek bez cech psychopatycznych oceni właściwie taka osobę. Co w tym niezwykłego? Jakiś błąd rozumowania tu wyczuwam.

Ciekawa ksiazka, ciekawa bo skłania do myślenia.
Jeden błąd logiczny Mi się nasuwa jeśli mogę to tak określić.

Ciekawa lektura. Pozwoliła mi na lepsze zrozumienie niektórych osób z mojego otoczenia. Interesujące jest również uświadomienie, że psychopaci są wśród nas potrzebni w pewnych sytuacjach. Wyniki badań były dla mnie zaskakujące ("wyczuwanie strachu" poprzez pot czy rozpoznawanie mikroekspresji z twarzy). Myślę, że ta wiedza przyda się każdemu. Książka napisana przystępnym, czasem dowcipnym językiem. Polecam.

Przystępnie opisane zagadnienie psychopatów. Opisane eksperymenty - interesujące i zaskakujące.

Owszem, musi szokować tytuł w połączeniu z maseczką Hannibala Lectera na okładce. Gdy słyszymy słowo psychopata skojarzenia są nieuniknione: seryjni mordercy, gwałciciele, kryminaliści pozbawienie ludzkich uczuć i bezwzględni w zadawaniu cierpień swoim ofiarom. I jak tu mówić o madrości? okazuje się jednak, że pewne aspekty osobowości psychopatycznej mogą przynosić realne życiowe korzyści, a jej cechy występują dziś u skutecznych menedżerów i sprawnych chirurgów. Psychopatia czasami po prostu się opłaca. Psychopaci są chętnie zatrudniani przez wielkie korporacje, bo ich umiejętność zachowania stalowych nerwów w każdej sytuacji, łatwość podejmowania decyzji i skupienie na celu dają pożadane w dzisiejszym świecie efekty. W świecie, w którym radzi sobie nie neurotyczny mazgaj ale bezwzględny drapieżnik o nieodpartym uroku.

Ciekawi mnie co na postawione w tej książce tezy powiedziałby najsłynniejszy polski psycholog profesor Kazimierz Dąbrowski. Według niego psychopatia miałaby być największą przeszkodą w rozwoju. Był on być może za bardzo zwolennikiem pięknych dusz. A tymczasem okazuje się, że życiowy pragmatyzm premiuje zupełnie inne ludzkie typy.

Kevin Dutton przedstawia w swej pracy szereg zaskakujących twierdzeń popartych wynikami badań wielu specjalistów. Najogólniej mówiąc brytyjski psycholog sprzyja zdaniu, że trochę psychopatii w codziennym życiu może nam się najzwyczajniej przydać. Ta twardość w realizacji własnych dążeń, umiejętność niepodlegania lękom i innym ograniczającym emocjom, ta skuteczność w działaniu, któż nie chciałby ich mieć? Są zawody, w którym bycie nieczułym i zimnym jak psychopata jest wręcz wskazane. Prezentuje to lista na str. 250 wymieniające profesje, w których psychopatia działa in plus i takie w których jest in minus. Do tych pierwszych zaliczana jest przede wszystkim wyższa kadra zarządzająca, prawnicy, handlowcy czy chirurdzy. Do drugich zaś opiekuni osób niepełnosprawnych, pielęgniarki, terapeuci, lekarze, nauczyciele i artyści.

Wreszcie chciałbym wspomnieć o przywołanej w ostatnim rozdziale mało znanej książce Allana Harringtona „ Psychopats” z 1972. Autor przedstawia w niej radykalną koncepcję ewolucji rodzaju ludzkiego, wedle której psychopaci to nowa rasa homo sapiens, która będzie w stanie najskuteczniej przetrwać w nadchodzącym świecie przyszłości. Osobiście myślę o tym z przerażeniem. Bo wyobraźcie sobie jak mogłoby funkcjonować społeczeństwo złożone z samych psychopatów? Jak wyglądałyby wtedy relacje międzyludzkie? Taki świat pędziłby chyba do niemal pewnej samozagłady. Na dłuższą metę wyzuta z wszelkiego humanizmu psychopatia jest destrukcyjna, jakkolwiek funkcjonalna psychopatia może dawać doraźne korzyści, nieźle zresztą zareklamowane przez brytyjskiego psychologa.

Interesująca książka o psychopatach, napisana w dość przyjazny dla laika sposób, poparta wieloma badaniami i ciekawymi przykładami. Warto przeczytać.

Czy wiedzieliście, ze istnieją dobrzy psychopaci? I sa nam potrzebni!
Chirurg pewien każdego ruchu, makler giełdowy kalkulujący na zimno, żołnierz służb specjalnych…
Rozmowa naukowca i agenta, dwóch odmiennych osobowości. Wiele pytań, wiele rozważań i wiele odpowiedzi. Świetna!

Czy wiedzieliście, ze istnieją dobrzy psychopaci? I sa nam potrzebni!

Całkiem inne spojrzenie na zagadnienie psychopatii.
Ciekawa książka o lekkiej i przystępnej treści, sporo anegdotek z życia, ale też mnóstwo odniesień do artykułów oraz badań naukowych czy eksperymentów.

Całkiem inne spojrzenie na zagadnienie psychopatii.

• Psychologia