Dessine-moi un Parisien

Paryż, Francja
francuski
Rita Naia

Difficile de définir un Parisien. Habitant de la capitale : trop réducteur. Râleur invétéré : trop généraliste. Comme celui-ci se définit avant tout par ce qu'il aime, mais surtout ce qu'il n'aime pas, par ce qu'il fait, mais surtout ce qu'il ne fait pas, Olivier Magny dresse une liste exhaustive et tout à fait subjective des Must parisiens. Et tout y passe : des trois façons d'être cool ( I-Phone, converse, sushi), aux «p'tits week-ends en province qui font trop du bien », en passant par les joies indicibles du « café gourmand » ou le « J'adore l'accent du sud ». Autant de réflexions drolatiques, ponctuée d'exemples vibrant de réalisme et d'expressions typique employés par le sujet d'étude. Au programme : Mauvais esprit et mots d'esprit, porté par un auteur 100% parisien, qui manie à la perfection l'auto dérision.

źródło opisu: http://www.10-18.fr/

źródło okładki: http://www.10-18.fr/

Broonka | 2013-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2012

Książka bardzo mi się podobała. Bardzo zabawna, miejscami śmiałam się do łez. Dzięki niej jeszcze bardziej przekonałam się, że paryżanie i w ogóle Francuzi, to pokręcony naród, ale i tak ich kocham! W książce odnajdziecie dużo francuskich zwrotów,są także podsumowania krótkich rozdzialików w postaci rad dla przyjezdnych oraz zakładka "Mów jak paryżanin" która w pewien sposób przedrzeźnia paryżan i wzmacnia efekt komizmu.Gorąco polecam wszystkim frankofilom!

MoznaPrzeczytac | 2014-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2014

„Zakochaj się w Paryżu, jakiego jeszcze nie znasz!”, „Odkryj prawdziwy Paryż i spójrz na niego po parysku!” – tak głoszą frazy na odwrocie książki, mające zachęcić potencjalnego czytelnika do lektury „Zakochanego w Paryżu”. Postanowiłam dać się skusić – i tak oto otworzyły się wrota, przez które przelewa się barwność i, niejednokrotnie, absurd paryskości okraszone zabawnymi anegdotami i błyskotliwą ironią. Oto książka cenniejsza niż wszystkie przewodniki!

„Zakochany w Paryżu. Miasto Świateł okiem paryżanina” jest bardzo specyficzną formą przewodnika. Na próżno jednak w nim szukać cen wstępu na Wieżę Eiffela, godzin otwarcia Luwru czy innych wskazówek turystycznych. To raczej zbiór wzmianek na przeróżne tematy z zakresu obyczajowości, kultury i polityki Paryża, przeplatane ze sobą w taki sposób, aby nie znudzić czytelnika jednym kręgiem tematycznym. Mimo różnorodności i braku tematycznej chronologii (która jawi się tutaj jako duży plus!), informacje nie przytłaczają i nie są...

IwonaB | 2013-06-05
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Francja, 2013

Lekka, zabawna książka. Paryż i jego mieszkańcy przedstawieni z przymrużeniem oka. Do poczytania w każdym miejscu, o każdej porze i w dowolnej kolejności. Ponadto można wzbogacić słownictwo - na końcu każdego rozdziału podane są gotowe "bardzo paryskie" wyrażenia i sformułowania. Polecam!
P.S. Mam tylko zastrzeżenia do tłumaczenia tytułu, który w oryginale brzmi: "Dessine-moi un parisien". Polskie tłumaczenie nie oddaje absolutnie klimatu książki. Do tego ta zupełnie nieudana okładka!

ania888 | 2014-08-22

Zabawna i błyskotliwa. Ach, ten Paryż!!

Kaja89 | 2014-03-22

Bardzo dobra książka. Autor w sposób humorystyczny opisuje mentalność paryżan. Rozdziały są króciutkie ale bardzo bogate w wartościowe informacje , czytelnik ma szansę dowiedzenia się wielu ciekawych i często niesamowitych rzeczy. Pomimo tego, że autor książki urodził się w Paryżu , nie zostawia ,,suchej nitki" na swoich rodakach.

Boisfarine | 2013-07-09

Przezabawny zbiór felietonów. Każdy kto był choć raz w Paryżu przyzna, że spostrzeżenia są bardzo trafne. Paryżanie jawią się tu jako przedziwni ludzi z dużym ego ale jednocześnie tres sympa ;) Wielki plus dla autora za dystans do siebie, w końcu to Paryżanin :)

Lucyjuicy | 2013-06-29
Na półkach: Ulubione, Posiadam, Przeczytane, 2013
Przeczytana: 24 czerwca 2013

Zabawny obraz Paryża i paryżan okiem paryżanina. Dużo humoru i jakże trafnych obserwacji. Polecam gorąco frankofilom, frankofonom i nie tylko!

Justyna | 2014-09-08
Przeczytana: 08 września 2014

Opinie o paryżanach trafione w punkt. Są powody, aby śmiać się na głos podczas czytania tej książki.

Marti | 2014-02-14

Zabawna książka o mieszkańcach Paryża, oczywiście z przymrużeniem oka. Wiele przydatnych informacji.

white_sheep | 2013-09-14
Przeczytana: 15 sierpnia 2013

Polecam- jak dotychczas to jedyna pozycja, która w sposób rzetelny opisuje Paryż i jego mieszkańców.