Gdańska książka kucharska

Wydawnictwo: Bernardinum
8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
kulinaria, Gdańsk
IwonaB

"Gdańska książka kucharska" - jest niczym innym jak współczesnym ( choć nie do końca) tłumaczeniem książki powstałej na początku XIX wieku, wznowionej w 1858roku, a napisanej przez Marię Rosnak (Danziger Kochbuch…) która w podtytule mówi że jest to ,,wskazanie jak gotować, piec i marynować na smaczny sposób zgodnie ze sprawdzonymi przepisami dzięki pięćdziesięcioletniemu doświadczeniu…”Ukazała się ona dzięki poszukiwaniu, w Bibliotece gdańskiej PAN, pana Andrzeja Grzyba znanego pomorskiego literata, a także znawcy i konesera kuchni pomorskiej. Szukał on w gdańskiej książnicy odpowiedzi na pytanie o roli Gdańska w kształtowaniu preferencji kulinarnych Pomorzan, a także, czy to otwarte na świat hanzeatyckie miasto wykształciło swoją ,, międzynarodową kuchnię.” Redagując książkę A. Grzyba zaprosił do współpracy bardzo młodych znawców języka niemieckiego obligując, do zachowania stylu i formy literackiej tych przepisów. Ten archaiczny zapis dodaje dodatkowego smaku kuchni gdańskiej. Walorem książki są dawne nazwy gdańskie, przeliczone miary i wagi XIX wiecznego Gdańska, a także wspaniałe ilustracje z epoki wykonane przez Daniela Chodowieckiego żyjącego na przełomie XVIII i XIX wieku, którego, grafiki są dzisiaj na nowo odkrywane. Na uwagę zasługuje też wspaniały wstęp prof. Andrzeja Januszajtisa wprowadzający nas w świat gdańskiej kuchni, od zamkowej krzyżackiej, mieszczańskiej XVI-XVIII wieku, po wiek XIX przedstawiony w tejże książce. Zapewnia też o satysfakcji kulinarnej tych, którzy z przepisów,, gdańskich” zechcą skorzystać kierując równocześnie apel do kucharzy i restauratorów, aby wprowadzili autentyczne gdańskie kulinaria.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bernardinum.com.pl

źródło okładki: http://ksiegarnia.bernardinum.com.pl

IwonaB | 2013-08-29
Na półkach: Przeczytane, 2013

Bardzo ciekawa pozycja z punktu widzenia historycznego. Oprócz wielu oryginalnych przepisów, znajdziemy informacje na temat tego co na Pomorzu jadało się od najdawniejszych czasów. Piękne ryciny z XVIII w. Przepisy jak najbardziej do wykorzystania, choć po uprzednim przeliczeniu funtów, łutów itp. na obecne miary i wagi :)