150 lat poczty w Zabrzu

5 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
8391958930
historia
Przemek

Na początku miała to być mała broszurka o poczcie w centrum Zabrza, ale potem poszerzyłem ją o wchłonięte przyległe gminy. Dołączyłem jeszcze opis terenu powiatu z lat 1873-1926 i w ten sposób broszura rozrosła się do rozmiarów ksiązki. Mój zbiór dokumentacji przedstawiał tylko centrum Zabrze-Hindenburg, obecnie jest o wiele większy. Moje możliwości były jednak za małe, dlatego skorzystałem z pomocy przyjaciół.
[...]
Myślę, że zebrałem bardzo dużo dokumentów, proszę o wybaczenie mi jeżeli coś pominąłem. Niech ta książka będzie częścią lektury w przybliżaniu historii naszego miasta.

źródło opisu: Z zakończenia

źródło okładki: skan własny

Przemek | 2013-08-19
Przeczytana: 18 sierpnia 2013

W ujęciu filatelisty autor przedstawia przemiany historyczne (mojego) miasta Zabrze, zmiany wywołane wojnami, powstaniami. Doceniam wykonaną pracę, choć mam pewne zastrzeżenia do układu tekstu, który w niektórych miejscach powiela informacje. Książka znajduje się gdzieś pomiędzy publikacją naukową, a popularną. "Naukową" stroną jest staranne przeszukiwanie źródeł, załączania skanów starych listów, stępli (raz polskich, raz niemieckich, raz z takim podziałem administracyjnym, raz z innym), itp. Tej naukowości brakuje niestety trochę w zakresie cytowania pozostałych źródeł. Myląca jest też trochę okładka--ja spodziewałem się tutaj książki o analizie architektonicznej strony gmachu budynku poczty Zabrze.
Moja ocena wynika z faktu, że docenić potrafię właściwie tylko wartość elementów historii miasta, przedstawionych na jej kartach. Filatelista z pewnością doceni ją bardziej.