Oceansoul

Wyprawa Ziemian na Astrobolidzie wyruszyła z Ziemi w 2404 roku i po 131 latach podróży (częściowo w hibernacji), dotarła do układu Proxima Centauri. Badając pełną żywych istot Temę, zamrożone miasta Urpy czy gazowe olbrzymy przeżywają wiele przygód i odkrywają ślady zaawansowanej cywilizacji technicznej istot zwanych Urpianami. Wykorzystując jej zdobycze ruszają w dalszą podróż do Alfa Centauri.

źródło opisu: http://solarisnet.pl/

źródło okładki: http://solarisnet.pl/

Gregson | 2019-05-23

Bardzo ciekawa, wciągająca - oczywiście dla fana hard sci-fi. Mimo upływu lat - tekst niewiele się zestarzał. Znakomite opisy.

Vineri | 2017-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2017

Książka zabytek. Nieco gorsza od pierwszej części, ale nadal ciekawa. Denerwują pseudo rozprawy naukowe.

StefanGJ | 2017-11-03
Przeczytana: październik 2017

Bardzo mocne "science" a "fiction" tylko do udowodnienia tez "science". Postacie kompletnie bez jakichkolwiek cech osobowościowych, praktycznie sprowadzające się tylko do imion. Coś robią, dużo i mądrze mówią. Zazwyczaj łopatologicznie i jak krowie na rowie... Dialogi między postaciami to ciągi długich wykładów. Za chwilę postać która wysłuchała wykładu kolegi, zaczyna swój monolog związany ze swoją dziedziną nauki. Czy naprawdę "jajogłowi" tak ze sobą rozmawiają? A akcja ślimaczy się, że idzie usnąć. Trzeciego tomu na pewno nie przeczytam. Szkoda czasu.

Arkalion | 2017-03-28
Przeczytana: 1989 rok

Pierwsza moja w życiu książka SF,którą wygrzebałem w półce na książki u mojej cioci.Było to oryginalne wydanie z lat 50 tych z klimatycznymi ilustracjami Bocianowskiego.Ponowne wydanie tej ksiązki w latach 80 tych nieco zmienione pozbawiło ją tego naiwnego czaru z lat 50 tych,gdy ludzie wierzyli w bezustanny postęp,gdy były zawarte tam jeszcze pewne elementy socrealistyczne, jakże dziś śmieszne. Książka podziałała bardzo ma moją wyobraźnie.Przedstawienie tak realistyczne wyprawy do gwiazd bez tego lemowskiego moralizowania ,odwoływania się do ludzkiej psychiki było jakimś odkrywaniem przeze mnie gatunku czystej fantastyki naukowej.Polecam wszystkim fanom SF ,którzy powinni poznać inny aspekt polskiej literatury SF ,która nie jest Lemen czy Zajdlem.

gay_is_ok_friend | 2016-01-16

Absolutnie cudowne, światowej klasy dzieło-koniczne do czytania wielokrotnie, co kilka lat przynajniej!

Alannada | 2015-12-28

Science fiction dawno temu traktowałam trochę po macoszemu, myśląc, że jest to zbieranina statków kosmicznych, blasterów i robotów, okraszona kosmitami, ale w gruncie rzeczy nudna.
O, święta naiwności!
Dopiero później zainteresowałam się SF i okazało się, że - tak samo jak i w moim ukochanym fantasy - zdarzają się tu książki gorsze i lepsze. Te gorsze faktycznie wyglądają trochę odpychająco, ale te lepsze - o, te warto przeczytać!
Sięgając po niniejszą powieść zastanawiałam się, do której z tych dwóch grup będzie ina należeć.
Akcja powieści zaczęła się w dalekiej przyszłości. Grupa badaczy wyruszyła ku Proximie, aby poddać badaniom i obserwacji układ planetarny wokół tej gwiazdy. Najpierw możemy poznać wszystkich bohaterów podróżujących poprzez pustkę międzygwiezdną, co pozwala nam na zapamiętanie imion i poznanie ich cech charakteru - bo bohaterów w tej powieści będzie dość dużo, a każdy jest nieco inny.
Po przybyciu na miejsce badań coraz to nowi naukowcy zaczęli doznawać...

Pete489 | 2015-09-26

Książka należy z pewnością do kategorii "hard science fiction" - w porównaniu do pozostałych części trylogii, najwięcej tutaj nauk ścisłych takich jak biologia, geologia, astronomia czy fizyka. Fascynaci treściwego przekazu będą zadowoleni.

Fikcyjny układ planetarny tytułowej gwiazdy, charakteryzuje się dużą ilością planet. Co istotne - każda z nich jest inna, toteż metody badawcze również muszą być odmienne. Ta naukowa kraina rozmaitości w połączeniu z przygodami i rozterkami podróżników-naukowców stanowi niezwykle udane połączenie.

W moim odczuciu, książka ta stanowi perłę polskiej fantastyki naukowej, jest to lektura obowiązkowa. Polecam!

książek: 1987

" (...) chwilami Trylogia niezmiernie mnie nudziła, równie często zachowanie bohaterów przyprawiało mnie o palpitacje serca. Ale wystarczyła chwila, tuż po wyłączeniu audiobooka, by w mej głowie kłębiło się milion myśli. Bo jak Boruń i Trepka literacko zaliczają się do lamusa, to ich dzieło skłania do głębszego zastanowienia się nad kilkoma kwestiami." Cały tekst traktujący o dziele Borunia i Trepki przeczytacie tutaj: http://www.kronikinomady.pl/2015/07/trylogia-kosmiczna-dzisiaj-juz-sie-tak.html

Andi | 2014-02-16

Kultowa powieść science fiction lat 50 i 60 XX wieku. W tamtych latach, to była biblia Polaka czytającego fantastykę.

Miroslaw Kowalski | 2013-11-09
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 06 listopada 2013

Niezwykle ciekawa z naukowego punktu historia badań ksenoarcheologicznych. Drugi tom cyklu, być może dlatego miałem wrażenie, że postaci są słabo zarysowane i w sumie nijakie, zapewne o to autorzy zadbali w tomie pierwszym przygód astrobolidu. Zdecydowanie warto przeczytać ze względu na ładunek naukowy i teoretyczny, kwestia samej fabuły i akcji chyba z zasady miała być tu tylko pretekstem do poprowadzenia czytelnika poprzez odkrycia na planetach układu Proximy, a szkoda.