Fate
angielski
Julia

Alice Bonham thinks she's finally found a balance in her life between the supernatural and real life with her brother Milo. Jack - her sorta vampire boyfriend - keeps her at arm's length to keep her safe. As for his brother Peter... she's not sure where he's at, or what he wants with her. Worse still, she's not even sure what she wants with Peter. When tragedy happens, Alice finds herself...

When tragedy happens, Alice finds herself struggling with a terrible choice. Her decision has consequences that reach farther than she'd ever imagined..

źródło opisu: http://www.goodreads.com/book/show/10211771-fate

źródło okładki: http://www.goodreads.com/book/show/10211771-fate

poleszuk | 2015-09-20

Długo czekałam na tłumaczenie kolejnych trzech części i się nie doczekałam. Postanowiłam wziąć sprawy w swoje ręce i przeczytać po angielsku. Książka jest napisana łatwym językiem więc dla osób znających dobrze angielski nie powinna być wyzwaniem. Łatwo można znaleźć tę książkę w internecie wpisując w wyszukiwarke 'Fate Amanda Hocking read online'. Przechodząc do opisu książki uważam ż jest lepsza od pierwszej części. Jak zwykle nie było zbyt wielu zwrotów akcji ale nie było nudno. Czyta się naprawde błyskawicznie. Prosze nie spodziewać się po niej wiele pod względem merytoryki. Nie umiem zdecydować czy wole Jacka czy Petera.