Oto jest Londyn

Tłumaczenie: Katarzyna Domańska
Cykl: Oto jest... (tom 2)
Wydawnictwo: Dwie Siostry
This is London
Londyn, Wielka Brytania, Anglia
joly_fh

Drugi tom kultowej serii albumów o miastach świata. Tym razem Miroslav Šašek zaprasza dzieci i rodziców do Londynu sprzed lat. Big Ben wybijający godziny we mgle. Wielkie czapy gwardzistów przed pałacem Buckingham. Panowie w melonikach, piętrowe autobusy, zatłoczone puby i... ociekające wodą parasole. Oto jest Londyn! Odwiedź stolicę Anglii sprzed lat i poczuj jej niepowtarzalny klimat....

Big Ben wybijający godziny we mgle.
Wielkie czapy gwardzistów przed pałacem Buckingham.
Panowie w melonikach, piętrowe autobusy, zatłoczone puby i...
ociekające wodą parasole.
Oto jest Londyn!

Odwiedź stolicę Anglii sprzed lat i poczuj jej niepowtarzalny klimat. Przeniosą cię tam czarujące ilustracje Miroslava Šaška, które podbiły świat w latach 60. i do dziś niezmiennie zachwycają elegancją, humorem i polotem.

W 1959 roku książka „Oto jest Londyn” zdobyła przyznawany przez „New York Times” tytuł Najlepszej Książki Ilustrowanej Roku.

źródło opisu: Wydawnictwo Dwie Siostry, 2014

źródło okładki: http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/

Oficjalna recenzja
Monika książek: 968

Dzieci, oto jest Londyn!

Nieraz już przekonałam się, jak niezwykłe bywają książki wydane przez wydawnictwo Dwie Siostry. Przy zaśmiecaniu rynku przez różowe książeczki, disneyowskie wersje powielające bajkowe historie, tanie i cienkie wydania bez ambicji i polotu – na takim tle publikacje od Dwóch Sióstr stają się sztuką.

„Oto jest Londyn” to druga część z serii albumów o miastach świata. Albmy te przeznaczone są dla dzieci, by przybliżyć im stolice i ich kulturę. Obecnie dzieci dużo podróżują. Być może akurat stolice nie są pierwszymi punktami na liście ich wyjazdów, gdyż z powodzeniem wyprzedzają je nadmorskie kurorty, górskie miasteczka, a nawet zabite deskami wsie. To jednak dla nowoczesnych, podróżujących malców świat wydaje się już zdecydowanie nie taki duży, a Paryż czy Londyn w zupełności w zasięgu ręki.

Z córką wspólnie w Londynie jeszcze nie byłyśmy, choć po lekturze na pewno wpisała go na swoją „must see” listę. Góruje na niej póki co zdecydowanie Paryż i Nowy Jork, ale to głównie ze względu na lokalizację dwóch części Smerfów. Londyn nie był jednak jednak zupełnie nieznany. Już wcześniej obraz stolicy Anglii były oglądane bajkach i książkach. Głównie ikoną był bijący głośno Big Ben, ale i więcej powoli wpisuje się do jej pamięci.

W drugiej z serii książce Miroslav Sasek podchodzi do stolicy Anglii dość stereotypowo, ale tym samym bardzo zabawnie. To czeski humor prezentujący humor angielski. Tekst idealnie jest ilustrowany przez genialne wręcz rysunki Saski. Rozpoczyna się turnerowską wizją Tamizy, którą symbolizuje mgła. Potem przedzieramy się przez nią, poprzez impresjonistyczny kropkowany pejzaż. Osobiście uwielbiam przedstawionych w tym albumie tyczkowatych Anglików, policjantów, strażników i flegmatycznych bankowców z City. W książce jest wszystko: Buckingham Palace, Hyde Park, metro, przedmieścia, bazary, autobusy i wszystko, co szanujący się turysta odwiedza po przybyciu do Londynu. Jest też oczywiście deszcz i parasol.

Książka powstała ponad 50 lat temu i widać w niej nieaktualny obraz miasta. Na ostatniej stronie spisano wszystkie nieścisłości, jak liczba urzędników w City, przekształcenie budynków na potrzeby centrów handlowych czy zastąpienie bileterów w metrze automatami. Nie mają te informacje jednak wielkiego znaczenia dla walorów książki, w żadnym razie nie przeszkadzają w jej odbiorze i wyniesionej wiedzy o mieście. Książka jednak jest zdecydowanie przeładowana, w moim odczuciu zbyt trudna jak na proponowany wiek 4+. Przez miasto przebiega się jak strzała – jak mój ojciec próbujący w jeden dzień być w każdym ważnym miejscu stolicy. Dlatego po pierwszej lekturze nie zrobi ona na dziecku tak wielkiego wrażenia. To lektura, do której trzeba wracać. Zachwyca przy pierwszym wdechu pewnie bardziej rodzica niż dziecko, ale na pewno pozostawiająca po sobie duże wrażenia i spełniająca swoją funkcję. Ja czekam na kolejne stolice.

​Monika Samitowska-Adamczyk

Cyprianna | 2018-06-17
Na półkach: Tymon

Cudne obrazki, cudny pomysł, cudny Londyn!

Ida | 2017-03-02
Przeczytana: 02 marca 2017

malewielkieksiazki.blogspot.com
Londyn. Mnóstwo ilustracji, tak bardzo charakterystycznych, że nie sposób ich pomylić z inną książką i innym autorem.
Informacje o budynkach, miejscach są w większości skrótowe, ale jest ich równie dużo.
Anglojęzyczne nazewnictwo może przeszkadzać w odbieraniu treści przez młodsze dzieci, zachęcam jednak do czytania te starsze, które z językiem angielskim mają do czynienia w szkole. Hyde Park, Buckingham Palace czy Downing Street nie sprawi pewnie trudności i nie zaskoczy, ale zaręczam, że każdy znajdzie w tej książce taką nazwę, której jeszcze nie znał. Chyba, że jest aktualnie londyńczykiem, no to nie mamy o czym rozmawiać ;)
Dla mnie osobiście, nowością było rozróżnianie czapek Gwardzistów straży królewskiej. Przyznaję, jest to sprawa oczywista w wojsku, ale do tej pory sądziłam, że czapki są czarne, należące do jednego rodzaju straży i tyle, tymczasem niespodzianka. Teraz jednak już znam system i jeśli tylko odwiedzę kiedyś Londyn, będę...

Maria Tarczyńska | 2015-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2015

Piękna książka ze wspaniałymi ilustracjami i krótkimi opisami Londynu sprzed lat. Bardzo podoba mi się, że na końcu książki zostało umieszczone wyjaśnienie jak zmieniła się sytuacja od czasów powstania książki i jak opisany w książce Londyn wygląda dziś.

Magdalena Żerek | 2014-02-27
Przeczytana: 25 lutego 2014

Zwiedzanie Londynu z książką Miroslava Šaška to prawdziwa przyjemność. „Oto jest Londyn” rozkochuje czytelników w stolicy Wielkiej Brytanii. I jeszcze bardziej w pięknych ilustracjach samego autora.

www.czytamto.pl