Oto jest Rzym

Tłumaczenie: Katarzyna Domańska
Cykl: Oto jest... (tom 3)
Wydawnictwo: Dwie Siostry
This is Rome
Włochy, Rzym
Róża_Bzowa

Trzeci tom kultowej serii albumów o miastach świata. Tym razem Miroslav Šašek zaprasza dzieci i rodziców do Rzymu sprzed lat. Starożytne ruiny i monumentalne kościoły. Zatłoczone place z tryskającymi w jasnobłękitne niebo fontannami. Studenci teologii w kolorowych sutannach, karabinierzy i... kawałek cesarza. Oto jest Rzym! Odwiedź stolicę Włoch sprzed lat i poczuj jej niepowtarzalny...

Starożytne ruiny i monumentalne kościoły.
Zatłoczone place z tryskającymi w jasnobłękitne niebo fontannami.
Studenci teologii w kolorowych sutannach, karabinierzy i... kawałek cesarza.
Oto jest Rzym!

Odwiedź stolicę Włoch sprzed lat i poczuj jej niepowtarzalny klimat. Przeniosą cię tam czarujące ilustracje Miroslava Šaška, które podbiły świat w latach 60. i do dziś niezmiennie zachwycają elegancją, humorem i polotem.

źródło opisu: http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl

źródło okładki: http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl

Oficjalna recenzja
Monika książek: 950

Roma, Roma, Roma

Oto jest Rzym. Oto jest Wieczne Miasto, zbudowane na siedmiu wzgórzach. Po włosku – Roma. Stolica Włoch, Italii, niegdyś Cesarstwa Rzymskiego. Władane wieki temu przez Juliusz Cezara, Oktawiana, Marka Antoniusza. Tu nowoczesność łączy się ze starymi, zabytkowymi budowlami, legendami o wilczycy, o Bocca Della Verita, o fontannie di Trevi. Z grubsza takie właśnie informacje możemy wynieść z książeczki przeznaczonej dla dzieci autostrad Miroslava Saska.

To jedna z kolejnych książek z cyklu „Oto jest…”. Wcześniej mieliśmy okazję „pozwiedzać” inne europejskie stolice – Paryż, Londyn. Dla mnie i córki, z którą książkę czytałam, Rzym był specyficzny. To jedyne spośród opisanych przez Saska miast, które widziałyśmy obie. Przytaczane fakty mogłyśmy przerywać swoimi wspomnieniami. I całe szczęście, bo autor niestety nie daje sam z siebie od zwiedzania wytchnienia. Na każdej stronie mamy inny zabytek, plac, pomnik czy kościół. Potarzają się nazwiska Juliusza Cezara, Marka Antoniusza, Michała Anioła czy Berniniego. To bardzo przeładowana książeczka, jak na fakt przeznaczenia jej dla dziecięcych rąk. Podobnie zresztą było z poprzednimi tomami.

Ale jest to też niezwykle sympatyczna wycieczka po włoskiej stolicy. Choć kilka faktów jest już nieaktualnych, a niektórych może i nawet brakuje – przynajmniej wzmianki o włoskich lodach (szczególnie spod fontanny di Trevi), kawie, plaży w Ostii czy nowszych dzielnicach Rzymu, całość stanowi zabawną przygodę. A wraz z połączeniem z miłymi wspomnieniami z wycieczki (lub, dla oczekujących wakacji we Włoszech, planach na przyszłe zwiedzanie), może stanowić miłe, rodzinne popołudnie. Należy też dodać, że Sasek doskonale wiedział jak zakończyć tę podróż – monetą wrzucaną do fontanny di Trevi. Dla nas na pewno to miły akcent, bo nie trzeba czytać książki czysto teoretycznie – do Rzymu na pewno wrócimy.

Monika Samitowska-Adamczyk

Ida | 2016-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2016

malewielkieksiazki.blogspot.com

Kolejne spotkanie z opowieściami o znanych miastach. Niestety zbyt trudne dla młodszych dzieci. Moja wina!:) Za wcześnie podane...
Daję jednak też mniej gwiazdek, bo mnogość nazw, zarówno w języku włoskim, jak i polskim tłumaczeniu oraz mnóstwo dat, właściwie wypełniają tę książkę dość szczelnie. Nie pozostaje wiele miejsca na ciekawą opowieść o mieście. W każdym razie jest jej dużo mniej, aniżeli w poprzednich historiach pana Saska.
Ilustracje to oczywiście duży atut książki. Szkoda tylko, że treść wyszła dość sucho i bardziej encyklopedycznie. A okrzyk "mamo, ja tego nie rozumiem!" pojawiał się tak często podczas czytania, że aż zrobiło się smutno (przy Paryżu i Nowym Jorku tego nie było, a przecież to ta sama seria...)

Pozycja "Oto jest Rzym" to miła odskocznia od suchych i zwięzłych przewodników, których mamy teraz pełno. Strony tej książki zapełnione są nieobowiązkowymi ciekawostkami i krótkimi informacjami o tych najważniejszych miejscach i zdarzeniach. To prawda, nie przeczytasz tu wciągającej historii stolicy Włoch z detalami i absolutnie dokładnymi informacjami, przez co po przeczytaniu czuć pewien niedosyt, jednak jeżeli chcesz po prostu przybliżyć sobie trochę to miasto na kolejną lekcję historii czy geografii aby zabłysnąć wiedzą (za równo tą obowiązkową jak i nieobowiązkową), koniecznie sięgnijcie po "Oto Rzym".
Jeżeli jednak powyższa recenzja nie zachęciła was, aby przeczytać tę książkę, dodam jeszcze, że przyjemna szata graficzna, w jaką oprawiona jest lektura na długo zostaje w pamięci. To wszechstronny przewodnik - możesz ją czytać jako dziecko, uczeń lub dorosły, w celach edukacyjnych lub rozrywkowych, po kawałku lub od razu od deski do deski. Zachęcam.

Maria Tarczyńska | 2015-03-08
Przeczytana: 08 marca 2015

Piękna, klimatyczna książka, ze wspaniałymi ilustracjami i krótkimi opisami Rzymu sprzed lat. Bardzo podoba mi się, że na końcu książki zostało umieszczone wyjaśnienie jak zmieniła się sytuacja od czasów powstania książki i jak opisany w książce Rzym wygląda dziś.
Teraz, bardzo chcę do Rzymu pojechać i to z tą książką obok tradycyjnego przewodnika :)

Villiana | 2018-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2018