Opętana

Olé
2014-06-01
2014-06-01
Roman Palewicz

Spodziewałam się czegoś, przez co nie będę mogła spać po nocach, a co dostałam? Książkę, która ma tyle fabuły ile zmieściłoby się na dwudziestu stronach, oraz która w ogóle nie jest straszna. Zagadka, która ciągnęła się przez całą książkę według mnie nie została wystarczająco rozwiązana. Myślę, że 4/10 to i tak wysoka ocena.

“Opętana” to świetna propozycja na weekend. Jeśli szukasz książki, od której rzeczywiście się nie oderwiesz i jednocześnie lubisz historie z dreszczykiem, to jest to lektura dla Ciebie. Ciekawa, intrygująca, miejscami naprawdę niepokojąca. Przenosimy się na szkoły muzycznej, w której mają miejsce przedziwne zdarzenia. Ludzie są podejrzani, a główni bohaterowie zaskakują swoimi zachowaniami. Myślę, że sięgając po taką książkę naprawdę się nie zawiedziesz. To dobra odskocznia od spokojniejszych powieści, biografii lub książek psychologicznych.

Link do całej recenzji: https://znakomita.com/2020/04/18/poczuj-niepokoj-opetana-15-2020/

www.ksiazkomaniacyrecenzje.blogspot.com

Emma trafia do prestiżowej szkoły muzycznej. Zaplanowała, że wykorzysta tę szansę i zmieni swoje życie. Poznaje dwie bogate bliźniaczki - Sophie i Matilde, które wciągają ją w świat, którego do tej pory nie dane jej było poznać. Nastolatka poznaje smak najdroższego szampana, uznania, zabawy, ale przede wszystkim bogactwa. W zamian za te dobroci bliźniaczki oczekują od Emmy tylko jednego. Tego, by poświęciła im całe swoje życie, skupiła swoją uwagę tylko i wyłącznie na nich. Wszystko zmienia się, gdy jedna z nich popełnia samobójstwo, a druga po tej stracie rozkwita jakby wydarzyło się coś wspaniałego. Po śmierci siostry Sophie jest nie do poznania. Emmie dużo trudniej przychodzi pogodzenie się ze stratą. Dodatkowo zaczynają jej się przytrafiać dziwne rzeczy. Wielokrotnie budzi się w dziwnych miejscach, ma okropne sny i cierpi na ciągłe zaniki pamięci. Jest pewna, że ktoś albo coś, zabrało się za jej umysł i nie spocznie dopóki nim nie zawładnie. Nastolatka szczególnie dziwi się zachowaniu bliźniaczki Sophie. Przecież to nie jest normalne... Jedno jest pewne - Emma nie wie komu może ufać. Nie wie nawet, czy może ufać samej sobie. Traci zmysły, czy coś próbuje przejąć jej duszę?

Wszyscy pisali i mówili o tej książce źle. Wszyscy, których zapytałam o opinię ciągle powtarzali to samo. Książka miała być bardzo zła - nudna i w najmniejszym stopniu nie miała być straszna. Mimo to się uparłam. Dlaczego? Bo byłam i jestem spragniona książek poruszających temat opętań. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że Ci wszyscy ONI mieli bardzo dużo racji...

Zacznijmy od tego, co sprawiło, że wybrałam sobie tę książkę na kolejną lekturę. Przede wszystkim tytuł, który uwagę przyciąga uwagę, ale i okładka, która zapowiada mroczną i straszną historię. Pomysł na książkę również spodobał mi się bardzo, ale nie wyszło tak, jakbym chciała. Bohaterów powieści jest bardzo mało, a na główny plan wysuwają się dwie - Emma i Sophie. Nie sposób polubić żadnej z nich. Emma to zahukana dziewczynka, która boi się wszystkiego, ale że wyrwała się do wielkiego świata to jakoś musi sobie poradzić. No i Sophie, o irytującym sposobie bycia, która jest rozpieszczona i może pozwolić sobie na wszystko, co tylko chce. Akcja powieści również nie toczy się w zastraszającym tempie. Właściwie to cała książka jest dość ciężkim czytadłem. Wydaje mi się, że autorka zamiast na grozę postawiła na psychologiczny thriller, a to, co chyba miało być w głównym założeniu opętaniem, bardziej wyglądało mi na jakieś zaburzenia czy chorobę psychiczną. A klimat? Książka właściwie własnego klimatu nie posiada. Liczyłam na to, że przy czytaniu będzie można odczuć niepokój, strach, ale przez 350 stron nie wydarzyło się nic, co mogłoby przyprawić chociażby o gęsią skórkę.

Nie mogę stwierdzić, że książka całkowicie mi się nie podobała. Miała w sobie coś, dzięki czemu nie potrafiłam jej porzucić. Mimo że prędkość akcji pozostawia wiele do życzenia, a wykonanie nie pochodzi rodem z "Egzorcysty" to uważam, że nie było aż tak źle. Do przeczytania na raz, bez większych zachwytów. Według mnie zdecydowanie zabrakło tu przerażających opisów, które są kwintesencją każdego horroru - czy to książki czy filmu. Jeśli szukacie grozy to przykro mi, ale tutaj jej nie znajdziecie.

Izabela Nestioruk

www.ksiazkomaniacyrecenzje.blogspot.com

Kolejna książka, którą "porzuciłam" w pewnym momencie i teraz startowałam ze strony 114. Jestem w szoku, nie rozumiem dlaczego nie przeczytałam jej wcześniej. Wtedy mi się ciągnęła i nudziła mnie, a teraz? Strona za stroną przelatywała błyskawicznie. Właściwie chciałam skończyć ją czytać w nocy, ale muszę przyznać, że ta książka mnie trochę schizowała i czytanie jej, gdy za oknem było ciemno, a w moim domu panowała kompletna cisza, nie wydawało się dobrym pomysłem. Po prostu się bałam!
Odbiegając trochę od tematu, zdarzyła mi się dziwna rzecz. Kiedy szłam spać, w telewizji, na TTV, leciał program "Wojny magazynowe", a ponieważ go nie lubię, przełączyłam na bodajże TVN7, gdzie leciał "Dom woskowych ciał", a ponieważ to horror, to ściszyłam telewizor tak, bym nic nie słyszała. Po dwóch godzinach obudziła mnie ulewa za oknem, a mój telewizor był włączony na TTV i to głośno. To było dziwne i nie mogłam po tym zasnąć do 4:00!
W pewnym momencie podczas czytania książki, przez krótką chwilę, odczuwałam trochę monotonię - zajęcia, pokój, zajęcia, pokój. I to wszystko. Właściwie przez cały czas czułam, że ta książka jest taka zamknięta, że brakuje tam przestrzeni. I trochę mało było opisów właśnie przestrzeni. Bardziej wszystko jest skupione na postaciach. Niektóre opisy były mocne, na przykład jak Sophie na czworakach drapała w drzwi. Myślę, że nawet niezły film mógłby powstać na podstawie tej książki, gdyby ktoś go dobrze zrobił, żeby nie wyszło komicznie.
Ogólnie fajnie, zakończenie spoko. Myślałam, że Sophie ją rozpruje. Albo zrobi coś sobie, i Emma będzie oskarżona o potrójne zabójstwo. Ale skończyło się dobrze, no i spoko. Z Henrym. Jestem zadowolona.
Cytaty:
"Czas działał jak magia, a jego upływ potrafił wszystko zmienić."
Oraz fajne ostatnie zdanie:
"Nie mogła oprzeć się myśli, że tak naprawdę nigdy nie wiadomo, dokąd dojdziesz, kiedy zamkniesz oczy."

Książka dla nastolatek. Temat oklepany, niczego nowego tutaj nie doświadczymy. Nie czyta się źle, jednak autorce wiele brakuje do osiągnięcia najwyższego poziomu. Najbardziej męczące były powtórzenia. Kilka razy się zastanawiałam czy to błąd w druku czy znowu czytam to samo co było chwilę wcześniej.

Streszczenie które można przeczytać na okładce jest dużo ciekawsze niż sama treść. Pomysł na książkę bardzo fajny, ale nie do końca wykorzystany. Niewiele postaci, co może być zaletą, ale wszystkie opisane dość pobieżnie. Nawet w przypadku głównych bohaterek autorka skupia się ciągle na tych samych cechach, emocjach czy odczuciach. Książka ma zaledwie 350 stron, przez pierwsze 300 miałam wrażenie, że (z małymi wyjątkami) ciągle wałkuję ten sam kawałek dopiero ostatnie rozdziały wprowadziły trochę "życia".

2062

Nie wiem, ile lat ma autorka, ale talentu zero... Kolejny totalnie zepsuty świetny pomysł...

Trudno ja ocenić, do mniej więcej połowy miałam ochotę ją odłożyć, akcja tkwiła w miejscu, powtarzały się w kółko te same sytuacje. Od mniej więcej połowy zdecydowanie nabiera tempa i czyta się szybko. Gwiazdki odejmuję, ze słabą pierwszą połowę.

Dialogi lakoniczne, sztywne i nienaturalne (masakra!),ale pomysł i tematyka naprawdę niezłe. Kunsztowny styl (np. bardzo podobały mi się niektóre porównania),ale można by było dużo lepiej napisać tą książkę.

Miła, lekka i szybko się ją czyta. Co do bohaterów to świetnie przedstawione zostały bliźniaczki, rozdziały z nimi wcale nie nudziły niestety główna bohaterka trochę irytowała , wydawała mi się strasznie infantylna.
Minusem jest też to że brakowało mi trochę emocji , wszystkie sytuacje były przedstawione bardzo szybko przez co nie było czuć takiego napięcia.
Jednak mimo to książka mi się podobała jak dla mnie jest po prostu dobra

Jednak mimo to...

• Thriller/sensacja/kryminał