Pozostały mi tylko łzy i modlitwa

Tłumaczenie: Kamil Markiewicz
Wydawnictwo: Św. Wojciech
Mir blieben nur Gebet und Tranen
literatura faktu
Malwina

Pakistan to piękny kraj. Niemniej jednak dla niektórych stał się piekłem. Zwałaszcza dla mieszkających tu mniejszości religijnych. Młode chrześcijański, często jeszcze małoletnie, są w Pakistanie porywane i pod groźbą śmierci zmuszane do przejścia na islam, a następnie poślubienia muzułmanina. Ich bliscy starają się odzyskać córki i postawić sprawców przed sądem. Niewielu ludzi gotowych jest im pomóc - to duże ryzyko. W tym kraju wystarczy naprawdę niewiele, by zostać oskarżonym o bluźnierstwo.

Dziennikarz Daniel Gerber odwiedził Pakistan i spotkał się z kilkoma uwolnionymi kobietami oraz ludźmi, którzy im pomogli. Oto jego książka.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: okładka

mclola20 | 2016-12-08
Na półkach: 2016
Przeczytana: 08 grudnia 2016

Czytając historie Teeny i Marii nasuwa się tylko jedna myśl: "Choćby nie wiem jak źle nam było w Polsce tam i tak jest gorzej".. Naprawdę, ja dziękuję Bogu że się urodziłam dorastałam i się zestarzeję w normalnym cywilizowanym kraju.
Autor musiał naprawdę długo rzetelnie pracować by ta książka mogła powstać, dokładnie opisuje genezę powstania kraju, jego historię. Wyłączałam się czasami czytając to bo tak naprawdę tak średnio zrozumiałam kto z kim dlaczego i po co. Niemniej jednak uważam, że ta publikacja jest bardzo potrzebna, zwraca uwagę na spory problem jakim jest prześladowanie chrześcijan na świecie. Polecam bardzo.

Marta | 2013-10-06
Na półkach: 2013
Przeczytana: 27 września 2013

Daniel Gerber, niezależny szwajcarski dziennikarz, twierdzi, że Pakistan jest pięknym krajem, w którym można się zakochać. Zapierające dech w piersi krajobrazy, pyszne jedzenie, wspaniali ludzie. Ale Gerber nie wybrał się w swoją podróż w celach rekreacyjnych. Pojechał tam, żeby spotkać się z chrześcijankami, które zmuszone były przejść na islam, doświadczyły piekła, a dzięki pomocy dobrych ludzi zostały uwolnione. Publikacja „Pozostały mi tylko łzy i modlitwa” jest opowieścią o nich.
Bohaterki książki Gerbera zostały oszukane. Wszystkie. Groźbami i podstępem zmuszono je do przeczytania kilu zdań z Koranu. I to wystarczyło, aby uznano, że dziewczyny decydują się przejść na islam. Natychmiast podsunięto im stosowne papiery do podpisu i zaaranżowano małżeństwo. Kobiety nie potrafiły się bronić i buntować, bo natychmiast były zastraszane, grożono ich rodzinom. Ten sam los spotkał Teenę i Marię, choć ich małżeńskie życie było zupełnie inne. Obie dziewczyny były więźniami w swoich...

Malwina | 2013-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2013

Pakistan jest przepięknym krajem. Bogatym w cudowne krajobrazy i zabytki. Jednak dla wielu chrześcijanek ten kraj to piekło. Młode dziewczyny często jeszcze nie pełnoletnie zostają porywane i pod groźbą śmierci zmuszane do przejścia na islam, aby następnie poślubić muzułmanina. Niewiele ludzi jednak jest gotowym im pomóc, ponieważ mogą zostać oskarżeni o bluźnierstwo, a to jest karane śmiercią. Daniel Gerber jest niezależnym szwajcarskim dziennikarzem, który odwiedził Pakistan i spotkał się z kilkoma uwolnionymi kobietami oraz ludźmi, którzy im pomogli.

W książce mamy przedstawione historie dwóch chrześcijanek, które zostały zmuszone do przejścia na islam. Pierwsza z nich to Teena. Jej najlepsza przyjaciółka Sobia, która była muzułmanką zdradziła ją i głównie przez nią Teena pod groźbą śmierci musiała przejść na islam i poślubić muzułmanina. Podobnie Maria, która została sprzedana przez ciotkę i musiała poślubić 20 lat starszego mężczyznę.

Obie kobiety były gwałcone, nie mogły...

aleksnadra | 2013-10-06
Przeczytana: 22 września 2013

Dyskryminacja i brak poszanowania wolności religijnej nie jest tylko i wyłącznie problemem naszych czasów, tylko jednego wyznania i jednego państwa. Wyszydzanie, nietolerancja, piętnowanie, siłą nawracanie, w końcu oczyszczenie- zagłada powtarza się od zarania dziejów i będzie trwać póki znajdzie się jeden człowiek, który swym fanatyzmem będzie zarażał innych współwiernych.
Wiara powinna być swoistym dialogiem ze Stwórcą, zawierzeniem Mu własnych spraw i istnienia, podziękowaniem za łaski i oczekiwaniem na zbawienie. Wiara nie może być bronią niszczącą całe narody, kulturę czy rytuały. Nie może być narzędziem godzącym w drugiego człowieka. Nie może być pretekstem do usunięcia z drogi niewygodnego znajomego, sąsiada, współpracownika, kontrahenta. W książce "Pozostały mi tylko łzy i modlitwa" Daniel Gerber udowadnia, że właśnie do tego poziomu została sprowadzona religia.

"Pakistan jest krajem, w którym można się zakochać- mnóstwo tu wspaniałych ludzi, pysznego jedzenia,...

Sosenka | 2013-11-19
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: październik 2013

"Pozostały mi tylko łzy i modlitwa" to powieść na faktach o tematyce trudnej, wydarzeniach, które mają miejsce na co dzień. Autorem jest Daniel Gerber, dziennikarz, który by napisać tę książkę udał się do Pakistanu na spotkanie z kobietami, którym udało się odzyskać wolność oraz z ludźmi, którzy im pomogli.
Islam to bardzo wymagająca surowa religia, która nakłada na ludzi wiele obowiązków. Szczególnie trudną sytuację mają jednak kobiety, którym narzuca się całe życie, od sposobu ubierania się po wyznaczanie dni, w które mogą opuszczać dom, a nawet wybór męża. Niejednokrotnie śluby zawierane są bez zgody i akceptacji kobiety, a wybrani kandydaci okazują się być tyranami. Jednak jeszcze gorszą sytuację mają młode chrześcijanki mieszkające w Pakistanie. Należą one do mniejszości religijnych, a te z kolei padają ofiarą prześladowań.
Książka opowiada o dwóch młodych chrześcijankach mieszkających w Pakistanie, które zostały podstępem zmuszone do poślubienia muzułmanina i...

magdalena | 2014-12-24
Przeczytana: 24 grudnia 2014

Książka-reportaż o trudnych losach kobiet w Pakistanie. Porwania, konwersja wiary, małżeństwa na siłę, gwałty, odcięcie od rodziny-to wszystko pokazane jest prawdziwie, a przez to bardzo brutalnie. Smutna to książka, a jednocześnie pozwala cieszyć się,że dane nam żyć w kraju pełnym tolerancji i poszanowania praw.

Katarzyna | 2014-08-13

W tej pozycji brakuje czegoś. W tym momencie trudno mi stwierdzić, jednak nie jest to książka, która mnie poruszyła.

Anna | 2014-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2014

To bardziej reportaż, trochę ckliwa historia, ale pokazująca prawdę o świecie, prawdę, której próżno szukać w ogólnodostępnych mediach. Pakistan i terror jaki w relacjach z mniejszościami wprowadzają muzułmanie, jak ślepa jest żądza tłumu, jak łatwo przywódcom religijnym manipulować ludźmi. Przerażające, bo giną niewinni ludzie. To o co proszą wszyscy to modlitwa.

żaba | 2016-07-06

Jestem poruszona opowieściami i faktami opisanymi w książce a zarazem szczęśliwa ze mieszkam w wolnym państwie, w którym nikt nie oskarża mnie bez winy.

Inez Rak | 2014-05-06
Na półkach: Arabia