Oddajcie mi córkę. Francuzka w saudyjskim piekle

Okładka książki Oddajcie mi córkę. Francuzka w saudyjskim piekle Sylwia Bartkowska, Candice Cohen-Ahnine
Okładka książki Oddajcie mi córkę. Francuzka w saudyjskim piekle
Sylwia BartkowskaCandice Cohen-Ahnine Wydawnictwo: Świat Książki biografia, autobiografia, pamiętnik
Rendez-moi ma fille
Świat Książki
2015-04-08
2015-04-08
Arabia Saudyjska islam rodzina

Ku przestrodze dla głupich kobiet. Tyle.

Ku przestrodze dla głupich kobiet. Tyle.

Ocena wspomnień osoby, która przeżyła traumę (traumy),to trudna rzecz. Chcę wierzyć we wszystko co czytam, jednak w głowie się nie mieści, że można aż tak się mylić w ocenie. Obawiam się, że niektóre fakty mogą być nieco pokolorowane i stąd obraz ultra naiwnej osoby. Nie bez znaczenia był także toczący się w tamtym czasie proces...

Z drugiej strony - wszystko działo się w latach 1998 - 2008 - na ile była wtedy powszechna wiedza o historiach takich jak ta? Zderzenie kultury zachodu ze wschodem, jak zderzenie dwóch pędzących w dwie przeciwne strony samolotów. Dodatkowo oba samoloty napędzane zupełnie innym paliwem - miłość kontra nienawiść.

Jeśli chodzi o strukturę, to druga częśc znacznie lepsza i trzymająca w napięciu od pierwszej. Pierwsza głównie irytuje pokazując bezradność Candice.

Końcowo, jest to smutna historia. Chciałbym żeby mała Haya ją kiedyś przeczytała.

Z drugiej strony - wszystko działo się w...

Wspaniała i przerażająca książka zarazem. Weźcie sobie do serca słowa autorki z prologu - na pewno wielokrotnie pomyślicie, jak można było być tak głupią i naiwną... :(

Podczas czytania nie mogłam uwierzyć w naiwność głównej bohaterki. Irytowała mnie, kiedy dawała kolejną szansę swojemu księciu. Choć dobrze wiedziała, że źle robi, uparcie wierzyła, że jej ukochany się zmieni. Momentami nie mogłam uwierzyć w to, jak kobieta była przez niego traktowana, a tym bardziej nie mogłam uwierzyć w to, że zamiast od niego uciec bohaterka za każdym razem wracała ze ślepą nadzieją na nowy, lepszy początek. Niestety, ale książka jest całkowicie prawdziwym spojrzeniem na dzisiejszy obraz niektórych związków. Takie rzeczy się dzieją i mimo tego, że tak wiele się o tym mówi, to kobiety dalej popełniają te same błędy. Naprawdę współczułam głównej bohaterce i myślę, że ta historia jest bardzo dobrym przykładem na to, że miłość jest ślepa. Do samego końca.

Bardzo ciekawa książka gdzie cały czas śledziłam losy młodej francuzki Candice i jej kilkuletniej córki. Zabrakło mi w niej jednak informacji czy dziewczynkę udało się uwolnić i wyjaśnienia w jakich okolicznościach zginęła jej matka, o czym można przeczytać z tyłu książki.

Zawsze bardzo trudno jest mi oceniać książki, które są czyimś wspomnieniami.

Nie będę się rozwodzić nad naiwnością Candice. Sama ona przyznała się do tego i rozłąka z córką niestety była bolesną nauczką. Z tragicznym zakończeniem.

Uważam, że historia pani Cohen-Ahnine powinna być przestrogą dla młodych kobiet. Nie tylko tych, które wpadają w sidła egzotycznej miłości, ale również dla tych które swoim partnerom dają kolejne bezowocne szanse.

Pokazuje również bolesną prawdę o tym, jak działają organizacje w których ludzie pokładają ostatnią nadzieję.

Zgadzam się również z przedmówcami: niestety, ale przedmowa i informacje na okładce trochę popsuły lekturę.

Zawsze bardzo trudno jest mi oceniać książki, które są czyimś wspomnieniami.

Książka jakich wiele w ostatniej dekadzie pojawiło się na polskim rynku.
Nie chcę przez to powiedzieć, że jest zła, tyle tylko, że wszystkie te historie oparte na faktach autentycznych mają mniej więcej taki sam scenariusz. Piękny początek, gorące uczucie, romantyczny książę na białym koniu (no, akurat w tym konkretnym przypadku mamy do czynienia z prawdziwym księciem, szastającym kasą na prawo i lewo),który prawi piękne słówka i koniec, który niestety rzadko kiedy jest happy endem.
I za każdym razem, kiedy zdarza mi się czytać o takich perypetiach nie mogę się nadziwić naiwności i lekkomyślności kobiet, które potem użalają się nad swoim losem. Sęk w tym jednak, że sporą część nieszczęść właściwie same na siebie ściągnęły. Wprawdzie głupota ofiary nie jest usprawiedliwieniem kata, ale nie czarujmy się, dawanie drugiej, trzeciej, czy nawet czwartej szansy człowiekowi, który wielokrotnie haniebnie zawiódł zaufanie bohaterki i udowodnił nie raz, że nie interesuje go nic więcej poza własną osobą, to istne proszenie się o kłopoty. Nie ukrywam, że mnie znudziło samo czytanie o tym, jak saudyjski książę kolejny już raz urabia Candice, a przyznawanie się do tego, że robił to skutecznie, zwyczajnie irytowało.
Wtedy kiedy będąc na miejscu bohaterki nie chciałabym mieć z gościem nic więcej do czynienia, ona obawiała się, że już go więcej nie zobaczy, czy też usiłowała wyprawić go razem z córką na wakacje, w czasie, kiedy istniała realna szansa, że facet wywiezie dziecko bez wiedzy matki na drugi koniec świata- naprawdę ciężko ocenić to jako przebłyski zdrowego rozsądku. Z kolei, dobrowolny powrót do Arabii Saudyjskiej (wbrew radom rodziny, znajomym i podszeptom rozumu),gdzie jak sama dobrze wiedziała, jej status był właściwie żaden, a żydowskie pochodzenie mogło na nią ściągnąć solidne kłopoty, włącznie z karą śmierci, był wyczynem tak bezmyślnym, że wprost trudno to w cenzuralnych słowach skomentować.
Jedyna pociecha dla małej, że skoro już ugrzęzła w kraju niezbyt przyjaznym kobietom, to zawsze lepiej być w nim księżniczką, niż służącą….
Autor popsuł efekt końcowy wstępem, z którego od razu dowiadujemy się jaki był efekt starań o powrót dziecka do Francji oraz o „nieszczęśliwym wypadku” bohaterki.

Książka jakich wiele w ostatniej dekadzie pojawiło się na polskim rynku.

Po tej książce, jakoś mi trudno skupić myśli..
Ta historia, to miłość do mężczyzny, stres, chęć stabilizacji, pomocna rodzinna dłoń, okropna rozłąka a przede wszystkim jest to miłość do dziecka, poświęcenie dla dziecka jak i okrutna walka o dziecko. To bezgraniczna miłość matki i córki, a przede wszystkim wiara - wiara w matkę, wiara w wolność.

Książka przedstawia również, system jakim są prowadzone sprawy w ambasadach jak i to że nie każdy urzędnik stara się nam pomoc, mimo swojego stanowiska, które jest właśnie za to odpowiedzialne.

Przykry koniec bohaterki, który zostaje przedstawiony na samym początku historii w przedmowie, czym popsuło troszeczkę dalszą część książki, ponieważ gdy były stresujące momenty, wiedziałam że Candice uda się ujść z życiem. Ale jednak przeczytaniu książki - absolutnie nie wierzę w przypadek jej śmierci, tylko w spisek.

Po tej książce, jakoś mi trudno skupić myśli..

Książka przedstawia...

Poruszająca, oparta na faktach. Polecam!

Poruszająca, oparta na faktach. Polecam!

Autentyczna historia jakich wiele- w Polsce, Niemczech, Francji, Afryce, itd. To wołanie młodej matki o pomoc w powrocie córki do domu we Francji z Arabii Saudyjskiej. Wiele jest takich rozstań i słodkich zemst ze strony byłych małżonków. Pisana bólem. Polecam, ponieważ można się z niej wiele dowiedzieć o prawodawstwie francuskim i saudyjskim, oraz o tym, jak skutecznie bronić się przed porwaniem dziecka i jak walczyć o nie na obcej ziemi. W 2012 r. po wydaniu niniejszej książki i udzieleniu szeregu wywiadów w publicznej TV, autorka książki ginie w niewyjaśnionych okolicznościach wypchnięta z okna wieżowca. Smutny koniec batalii o dziecko.

• Arabsko - muzułmańsko - afrykańskie
  • POSIADAM
  • :-),:-),:-)
  • Arabia
  • Biografie, pamiętniki
  • Mój

Dodaj cytat z książki Oddajcie mi córkę. Francuzka w saudyjskim piekle