Zgłosuj na książki roku 2017

Taniec i psychoterapia

Wydawnictwo: KMK Promotions
taniec, psychoterapia
Figunia33

Jest to pierwsza polska książka, która ukazuje taniec w świetle różnych teorii psychologicznych, wskazując na jego rolę w procesie wspomagania rozwoju jednostki, w leczeniu zaburzeń osobowości i chorób psychicznych. Jej autorem jest Danuta Koziełło (Ph.D) specjalista w zakresie ruchu i tańca, psycholog, psychoterapeuta, nauczyciel akademicki oraz członek Europejskiego Stowarzyszenia Psychoterapeutów Ciała, która od wielu lat pasjonuje się tą problematyką. Mimo, że książka przeznaczona jest głównie dla psychologów, psychoterapeutów i osób zawodowo zajmujących się terapią przez sztukę, może stać się inspiracją dla każdego, kto chciałby w życiu odnaleźć swój własny, wewnętrzny taniec.

źródło opisu: KMK Promotions, 2002

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Gosia | 2014-12-08
Przeczytana: 2011 rok

Książka skierowana głownie do osób zawodowo zajmujących się terapią poprzez sztukę. Nie czyta jej się bardzo łatwo, ale jeśli temat nas interesuje można wyciągnąć wiele dla siebie. Dla mnie najbardziej interesujący wydał się rozdział o możliwościach zastosowania psychoterapii tańcem. Polecam.

Paulina | 2015-10-21

Nie jestem pewna czy chcę oceniać te pozycję, zwłaszcza, że przeczytałam ją jedynie fragmentami. Ale jestem naprawdę pozytywnie zaskoczona. Książka zwraca uwagę na fakt połączenia ciała i umysłu, zagadnienie psychosomatyki, na pewną pierwotność zachowania związaną z ruchem i na pozytywne skutki z tym związane. Dziś zapomina się o tym, że kiedyś jednym z medycznych wskazań (normalnych i oczywistych chociażby za czasów ojca medycyny Hipokratesa) aby poprawić stan zdrowia chorego były taniec i inne formy ruchu. Taniec był też częścią życia społecznego (i procesu zdrowienia również). Oczywiście dużo mówi się tutaj o efekcie placebo, który towarzyszy obniżeniu napięcia nerwowego ale moim zdaniem nie do końca ważne jest jak działa - ważne, że działa. Jeżeli jesteśmy w stanie zlikwidować poziom neurotyczności u osób z zaburzeniami nerwicowymi i lękowymi, objawy wytwórcze u pacjentów psychotycznych jedynie za pomocą odpowiedniej formy aktywności to zdecydowanie jestem na tak. W książce...

Lidia F | 2016-10-28
Przeczytana: 22 października 2017