Rosja dzisiejsza: między przeszłością a teraźniejszością

Tłumaczenie: praca zbiorowa
Wydawnictwo: Wydawnictwo Adam Marszałek
brak tytułu oryginału, zbiór tekstów
Huistoria, współczesność, Rosja
historia
Małgośka

Czym była historyczna Rosja? Jaka jest Rosja dzisiejsza? Jaka jest relacja między rosyjską władzą a kulturą? Jak rosyjskie dziedzictwo kulturowe wpływa na relacje polsko-rosyjskie? [...] Książka jest poświęcona powyższym problemom i - co warto dodać - rozwiązuje je na dużym poziomie trafności i obiektywizmu. [...] Stary i ważny spór dotyczący tradycji bolszewizmu - czy wywodzi się on całkowicie z Zachodu (teza Aleksandra Sołżenicyna) czy jest wytworem specyficznie rosyjskim (jak twierdzi Richard Pipes) - jest rozwiązywany przez Aleksandra Lipatowa zupełnie inaczej i oryginalnie. Twierdzi on iż mamy do czynienia z rozdwojeniem kultury i zarazem ciągłością systemu władzy rosyjskiej. [...] Książka Lipatowa stanie się znaczącą pozycją na rynku wydawniczym nie tylko ze względów merytorycznych.

źródło opisu: Adam Marszałek 2007

źródło okładki: Adam Marszałek 2007