Nagroda za morderstwo

Wydawnictwo: Damidos
The Big Knockover
Jan S. Zaus, czarny kryminał, noir
Ag2S

Akcja powieści rozgrywa się – jak zwykle u Hammetta - w Los Angeles, w czasach prohibicji. Głównym bohaterem jest agent Kontynentalnej Agencji Detektywistycznej Pinkertona, biorący udział w pościgu za gangsterami, którzy dokonali zuchwałego napadu na bank. Ten pasjonujący pościg kończy się zaskakującym rozwiązaniem, które doprowadzi do tragedii. Konflikty między gangsterami i specyficzny język utworu czyni tę pozycję klasycznym przykładem powieści gangsterskiej, która później znalazła wielu naśladowców. Można jednak śmiało stwierdzić, że nikt nie dorównał mistrzowi Hammettowi.

źródło opisu: Damidos, 2013

źródło okładki: www.damidos.pl

geokuba | 2016-11-18
Przeczytana: 16 listopada 2016

„Nagroda za morderstwo” to dwa opowiadania, które są ze sobą połączone. Opowiadania te ukazały się w 1992 roku w zbiorze „Wielki skok”. I tak: pierwsze opowiadanie w 1992 r. noszące tytuł „Wielki skok” ("The Big Knockover", 1927) tutaj jest opisane jako „Część pierwsza: Wysoka kobieta”. Drugie opowiadanie zatytułowane w 1992 roku „106.000 dolarów nagrody za…” ("$106,000 Blood Money", 1927) tutaj brzmi „Część druga: Mały staruszek”. Zabieg jest typowo marketingowy, aczkolwiek nie oznacza to czegoś złego w tym przypadku.
Opowiadania te przeczytałem we wspomnianej książeczce „Wielki skok”, dlatego tutaj jedynie przejrzałem ciekawsze fragmenty pod kątem różnicy w tłumaczeniu. „Wielki skok” tłumaczyła Grażyna Woyda i raczej skłaniam się ku jej podejściu do tego typu literatury.

Dominika | 2017-02-21
Przeczytana: 05 lutego 2017

W sumie to nie wiem co napisać. Przeczytałam... Ale książka była krótka. Treściwa, ale krótka.

kisa | 2017-09-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017