Dwaj detektywi

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
Tom, Dick or Harry; Samuel Spade the Private Detective
8320710367
dona

Hammett pisał dla ludzi o ostrym, agresywnym stosunku do życia. Ludzie ci nie obawiali się jego ciemnych stron, znali je dobrze. Przemoc nie przerażała ich, była ich chlebem powszednim. Harnmett przywrócił zabójstwo ludziom, którzy popełniają je nie po to, żeby dostarczyć powieści trupa, lecz z jakichś konkretnych powodów, i nie za pomocą ręcznie kutych pistoletów do pojedynku, kurary czy ryby tropikalnej, ale środkami, które mają pod ręką. Opisywał ich takimi, jacy są, i kazał im mówić i myśleć językiem, jakiego zwykle w tym celu używają.
Tutaj mamy następujące opowiadania mistrza: Tom, Dick albo Harry - Sam Spade, detektyw prywatny.

Opowiadania zostały zaczerpnięte z tomu "The Adventures of Sam Spade".

geokuba | 2015-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2015

Na tę książeczkę składają się dwa opowiadania:
1. Tom, Dick albo Harry (Tom, Dick or Harry),
2. Sam Spade, detektyw prywatny (Samuel Spade the Private Detective).
W Wikipedii to pierwsze opowiadanie jest wyszczególnione w bibliografii autora, że zostało napisane w 1923 r. Natomiast to drugie opowiadanie nie jest wymienione w ogóle. Ani w polskiej Wikipedii, ani angielskiej (ogólnoświatowej?). Z tego co widzę są to najstarsze opowiadania tego autora, które ukazały się w Polsce. Od nich zacząłem moją przygodę z Hammetem. Przyznać się muszę, że nie czytałem ani jednej jego książki. Raymonda Chandlera przeczytałem wszystkie, a Hammeta nul. Trzeba nadrobić tę zaległość, zwłaszcza, że ci autorzy na równi są stawiani na najwyższym podium, jeżeli chodzi o klasykę amerykańskiego kryminału. Specjalnie wyszczególniłem amerykańskiego; nie można porównywać Chandlera do Agathy Christie, są to dwie różne bajki. Mnie bliżej do tego pierwszego.
Opowiadanka te są bardzo zgrabne. Jest rzetelna...

alex-suraj | 2016-09-21

Dashiell Hammett, protoplasta czarnego kryminału, odwrotnie niż Artur Conan Doyle, dedukcje stawia na drugim miejscu. Przestępcy u niego nie zawsze postępują logicznie. Autor "Dwóch detektywów" czerpał inspirację z własnych doświadczeń, gdyż przez około cztery lata pracował w Agencji Detektywistycznej Pinkertona.
I rzeczywiście te doświadczenia odbijają się echem w jego prozie. Uczestniczenie w trzech śledztwach opisanych w tej książeczce dało mi dużo satysfakcji. Lubię, gdy akcja skupia się na zbrodni, niż opisuje zbędne, z mojej perspektywy czytelnika, dygresje (np. przeżycia wewnętrzne prowadzącego śledztwo lub jego hulaszczy tryb życia) nie mające nic wspólnego ze sprawą. Na szczęście w odróżnieniu od współczesnych kryminałów opowiadania Hammetta nie topią się w wątkach obyczajowych, czy społecznych.

kipog | 2013-05-17
Przeczytana: 17 maja 2013

Dwa krótkie opowiadanka + fajny wstép od tlumacza. Minusem jest to iz teksty sa do siebie zbyt podobne: w pierwszym detektyw przychodzi do mieszkania i rozwiazuje sprawe kradziezy. Pod koniec sprawy nagle sie akcja urywa i detektyw juz na spokojnie osobie trzeciej relacjonuje kto, dlaczego i jak ukradl bizuterie. W drugie opowiastce sytuacja jest ludzaco podobna - inny juz detektyw wchodzi do mieszkania gdzie lezy trup i szuka mordercy, oczywiscie wsród obecnych tam mieszkancow. Nawet jak potrzebna jest opinia kogos z zewnatrz to wysylajá po niego policje on wchodzi i mówi to co trzeba. Tuz pod koniec akcja sie urywa i detektyw relacjonuje swojej kolezance "co i jak". Mimo to klimat jest.

NIENACZYTaNA | 2013-01-24

Klasyka kryminału.