Poezje wybrane

Okładka książki Poezje wybrane Comte de Lautréamont
Okładka książki Poezje wybrane
Comte de Lautréamont Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza Seria: Biblioteka Poetów poezja
94 str. 1 godz. 34 min.
Kategoria:
poezja
Seria:
Biblioteka Poetów
Wydawnictwo:
Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
Data wydania:
1982-09-01
Data 1. wyd. pol.:
1982-09-01
Liczba stron:
94
Czas czytania
1 godz. 34 min.
Język:
polski
ISBN:
8320534569
Tłumacz:
Józef Waczków
Tagi:
poezja francuska
Średnia ocen

8,3 8,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Symbolizm francuski Charles Baudelaire, Paul Claudel, Francis Jammes, Wincenty Korab-Brzozowski, Jules Laforgue, Comte de Lautréamont, Maurice Maeterlinck, Stéphane Mallarmé, Jean Moréas, Henri de Régnier, Arthur Rimbaud, Saint-Pol-Roux, Paul Valéry, Émile Verhaeren, Paul Verlaine
Ocena 7,7
Symbolizm fran... Charles Baudelaire,...
Okładka książki Literatura na świecie nr 9/1974 (41) Louis Aragon, Jurek Becker, Johannes Bobrowski, Volker Braun, Luis Buñuel, Franz Fühmann, Sarah Kirsch, Günter Kunert, Comte de Lautréamont, Georg Maurer, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Pierre Reverdy, Raymond Roussel, Anna Seghers, Barbara L. Surowska, Paul Wiens
Ocena 8,0
Literatura na ... Louis Aragon, Jurek...
Okładka książki Symboliści francuscy (od Baudelairea do Valéryego) Charles Baudelaire, Paul Claudel, Paul Fort, Franz Hellens, Francis Jammes, Gustave Kahn, Jules Laforgue, Comte de Lautréamont, Maurice Maeterlinck, Stéphane Mallarmé, Oskar Miłosz, Jean Moréas, Anna de Noailles, Henri de Régnier, Arthur Rimbaud, Georges Rodenbach, Saint-Pol-Roux, Albert Samain, Paul Valéry, Émile Verhaeren, Paul Verlaine, Francis Vielé-Griffin
Ocena 8,0
Symboliści fra... Charles Baudelaire,...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,3 / 10
7 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
746
700

Na półkach: ,

Oczarowani będą ci, którzy płynąc w odmętach ludzkiej psychiki nie wynurzą się w porę, żeby zaczerpnąć oddechu zdrowego rozsądku. Tu trzeba utonąć. Należy przyjąć, że Comte de Lautréamont jest stanem ducha, tworem bezsennych nocy, szyderstwem ze wszystkich świętości. Uczynić z niego przewrotnego boga czarnej ironii, który swoimi hipnotyzującymi obrazami surrealizmu wcale nie ukrywa, że zła naprawić się już nie da. Zauroczony zagadką Maldorora, postanowiłem pogrążyć się w niebezpiecznych rejonach bluźnierczej poetyki. Rozkosze okrucieństwa nie dla mnie, jednak spoglądanie na przerażającą wizję świata dało mi pewną satysfakcję obcowania z pandemonium. Ponieważ nigdy piekło nie było tak blisko człowieka jak wtedy, kiedy niczym samotny potępieniec, Isidore Ducasse ślęczał nad rękopisami swojej poezji. Klucze do jego podświadomości zostały wrzucone przez niego samego do zakazanego i wyśnionego przez tego francuskiego poetę oceanu nienawiści. Obawiam się, że już nikt ich nigdy nie znajdzie.

Czy Maldoror ma ludzki wygląd? Czy też charakterystyka jego instynktów bardziej przemawia za istotą zwierzęcą, posiadającą jednak świadomość bycia równym bogom? Z pewnością długo by szukać dusz jemu pokrewnych. Daleko mu do romantycznego Manfreda czy poszukującego nieskończonego szczęścia Fausta. Jego twórca stworzył go po to, aby zadziwił samych nadrealistów, stał się prekursorem oderwanej od czasu i przestrzeni niesłychanej oryginalności. A może wszystko sprowadza się tylko do jednego, żeby uświadamiając mroczną naturę ludzkości, zapędzić się w nierzeczywistość. Gorzką ale jakże ponętną dla ciągle szukającego swego miejsca na ziemi człowieka. U Lautréamonta z pomocą przychodzi tu skrajny hiperbolizm, inspiracje sypią się jedna za drugą.

Zabrzmiało to jak psychiczny uraz, który świadomie wykorzystując wszelkie możliwe środki ekspresji, powołuje do życia coraz to nowe twory wyobraźni. Ten obłęd żyje własnym życiem i pogardza ludzkim miłosierdziem. Spogląda na kanony piękna z obrzydzeniem. Umysły stworzonych w nim urojonych istot są siedliskiem okrutnych myśli. Lohengrin przy nich może być wzorem realizmu, tak bardzo ich niedorzeczne marzenia kształtują "Pieśni Maldorora". Strofy Lautréamonta również mnie wyzwały na pojedynek, w którym wielką uciechą jest łamanie dobrego smaku. Przyszło mi współtworzyć zanarchizowany świat odczuć, godnych miana nowej teorii literackiej zwanej ducasse'ologią. Skandalu przy tym obawiać się nie trzeba, wszystko pozostaje pomiędzy mną, a twórcą tych gwałtownych fraz.

Nie będę Wam wysyłać zaproszenia do tej szczególnej krainy. Zresztą nie wydaje mi się, żeby Lautréamont tęsknił za tłumami. Ostatnim jego celem byłoby popularyzowanie idei odszczepieństwa człowieka i zarażenie nią wszystkich ludzi, podejmujących działania nastawione na przetrwanie gatunku. Bo takich jak on już nie ma, cele poezji są inne, jej posłannictwo zmieniło się na przełomie wieków. Nie spotkałem nikogo, kto by z tak wielką pasją nacierał na człowieka oraz na procesy doprowadzające do jego powstania. Co dla jednych może się wydawać poetyckimi jękami chorej duszy, dla innych stanowi wcielenie cierpienia całego świata. Nie będę ukrywać, że śledzenie zależności pomiędzy psychiką tego francuskiego poety a obowiązującymi za jego życia konwencjami jest szalenie interesujące. Zapewne jeszcze wiele razy wrócę myślami do posępnych stron jego twórczości.

Oczarowani będą ci, którzy płynąc w odmętach ludzkiej psychiki nie wynurzą się w porę, żeby zaczerpnąć oddechu zdrowego rozsądku. Tu trzeba utonąć. Należy przyjąć, że Comte de Lautréamont jest stanem ducha, tworem bezsennych nocy, szyderstwem ze wszystkich świętości. Uczynić z niego przewrotnego boga czarnej ironii, który swoimi hipnotyzującymi obrazami surrealizmu wcale...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    18
  • Przeczytane
    8
  • Posiadam
    4
  • Poezja
    2
  • 0 A
    1
  • Nie dotykaj
    1
  • 🍁 Dekadentyzm, mizantropia, nihilizm, pesymizm
    1
  • 📃 Poezja
    1
  • Francja
    1
  • Biblioteka poetów
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Poezje wybrane


Podobne książki

Przeczytaj także