TR (Tadeusz Różewicz)

Wydawnictwo: Universitas
AMisz

"TR" jest książką o podmiocie liryki Tadeusza Różewicza, tworzonym od tomu Niepokój (1947) aż po dzień dzisiejszy. TR to – kreacja osobowa, która ulegała przemianom i przyjmowała różne role, wśród nich: mającego „małą kamienną wyobraźnię” przedstawiciela akowskiego pokolenia; poety, który znalazł się wśród zbuntowanych form, wobec nieludzkiej, bo wyalienowanej sztuki; poetyanonima; poety-„gawędziarza”. TR – zarazem wzniosły, ironiczny, żartobliwy – jest zawsze ponad tymi rolami. Stanowi cel tej poezji i jej moralny podmiot – stojący przed najważniejszymi wyzwaniami XX wieku: poczuciem śmierci Boga, śmierci poezji, śmierci człowieka, grozy istnienia bez wiary, nadziei i miłości. Wciąż kreowany, stale potwierdzany autorskim podpisem – nie może się na to zgodzić. Historia owej niezgody jest tematem tej książki.

źródło opisu: Wydawnictwo Universitas. 2012

basdzi | 2013-06-23
Qurak | 2013-06-22
jusola | 2013-06-22
Znamy laureatów Nagrody Literackiej Gdynia

Gala Finałowa przyniosła rozstrzygnięcia, jak zawsze, dla jednych spodziewane, dla innych zaskakujące. Do grona dotychczasowych laureatów dołączyli: Zyta Oryszyn, Adam Lipszyc, Jacek Łukasiewicz . Andrzej Sosnowski został uhonorowany po raz drugi.