Znamy laureatów Nagrody Literackiej Gdynia

LubimyCzytać LubimyCzytać
22.06.2013

Gala Finałowa Nagrody Literackiej Gdynia przyniosła rozstrzygnięcia, jak zawsze, dla jednych spodziewane, dla innych zaskakujące. Do grona dotychczasowych 23 gdyńskich laureatów dołączyli: Zyta Oryszyn (proza), Adam Lipszyc (esej) oraz Jacek Łukasiewicz (Nagroda Osobna). Natomiast po raz drugi znalazł się w nim poeta Andrzej Sosnowski. 

Znamy laureatów Nagrody Literackiej Gdynia

Paletę wyboru w tej edycji można śmiało określić mianem przebogatej. Na liście  rozpatrywanych tytułów widniało rekordowe 339 pozycji, blisko 70 więcej w porównaniu z ubiegłym rokiem. - Mając do dyspozycji trzy kategorie i dodatkowo Nagrodę Osobną, możemy tę różnorodność do pewnego stopnia kiełznać, ale i tak przestrzeń wątpliwości pozostaje ogromna. Tym większa, że co roku inna dziedzina zdaje się bardziej aktywna i twórcza – podkreśla prof. Piotr Śliwiński, przewodniczący Kapituły Nagrody.

Wszystko wskazuje na to, że to jest rok Zyty Oryszyn, która otrzymała już drugi laur literacki (po szczecińskiej Nagrodzie Gryfia) za "Ocalenie Atlantydy" i ma szanse na następne. Z kolei „do trzech razy sztuka” może powiedzieć Adam Lipszyc, którego kolejne książki były w Gdyni konsekwentnie nominowane w kategorii eseistyka. I właśnie ta trzecia, "Sprawiedliwość na końcu języka. Czytanie Waltera Benjamina", przyniosła mu ostateczny sukces. Równie częstym gościem w Gdyni (jak wspomniany eseista) jest Andrzej Sosnowski. Nominowany w 2008 roku, wyróżniony specjalną Nagrodą Osobną dwa lata temu, tym razem zwycięża w kategorii poezja za sprawą tomiku "Sylwetki i cienie".  

W tej edycji również przyznano Nagrodę Osobną. - Kiedy spotykają się wielki poeta z wybitnym czytelnikiem, to skutki tego zawsze są zagadką – zastanawiał się głośno prof. Śliwiński. Wielkim poetą jest w tym przypadku Tadeusz Różewicz, a czytelnikiem Jacek Łukasiewicz, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, który opublikował krytycznoliteracką książkę zatytułowaną po prostu "TR".   

Uroczysta gala była zwieńczeniem Dni Nagrody Literackiej Gdynia, w ramach których odbył się Festiwal „Literaturomanie”. – To jednak nie koniec wydarzeń tegorocznej edycji. Na jesień zaplanowane są specjalne wieczory autorskie dedykowane poszczególnym, ogłoszonym właśnie, laureatom. A ponadto pojawi się kolejny numer naszego Dodatku Literackiego – zapowiada dr Violetta Trella, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni.

Nagroda została powołana do życia w 2006 roku przez Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka w celu uhonorowania wyjątkowych osiągnięć żyjących, polskich twórców i jest przyznawana rokrocznie autorom najlepszych książek wydanych w poprzednim roku. Zwycięzcy w trzech kategoriach otrzymują pamiątkowe statuetki (Kostki Literackie) oraz nagrody w wysokości 50 tysięcy zł. Natomiast laureat „Nagrody Osobnej” – 10 tysięcy zł.

LAUREACI NAGRODY LITERACKIEJ GDYNIA 2013 POEZJA
ANDRZEJ SOSNOWSKI
Sylwetki i cienie
Biuro Literackie

Komentarz prof. Piotra Śliwińskiego:
„Nagroda dla Andrzeja Sosnowskiego jest wyrazem uznania dla jego najnowszego tomu, który posiada wszystkie fascynujące właściwości tomów wcześniejszych, a jednocześnie otwiera nowe perspektywy. Obok języka, który – co oczywiste – wysuwa się na plan pierwszy, będąc dla czytelnika wyzwaniem i źródłem upajającej satysfakcji, a także szeregu odniesień egzystencjalnych, pojawiają się motywy innego rodzaju, filozoficzne, duchowe, nieomal religijne. Poezja – nie przestając być wirtuozowsko nieprzewidywalną kombinacją stylów – wyprawia się na terytoria tajemnicze, mroczne, lecz niepozbawione nadziei.”

LAUREACI NAGRODY LITERACKIEJ GDYNIA 2013 PROZA
ZYTA ORYSZYN
Ocalenie Atlantydy
Świat Książki

Komentarz prof. Piotra Śliwińskiego:
„Powieść Zyty Oryszyn urzeka zarazem fabułą o powojennych losach przesiedleńców z utraconego Wschodu na tzw. Ziemie Odzyskane, historią pełną zwrotów, przesileń, meandrów, przesyconą lekiem i urazami, jak i samym sposobem opowiadania. Zamiast monumentalnej sagi – szereg przybliżeń, w miejsce zwartej konstrukcji – wiele punktów widzenia i błyski stylu. Powieść nawiązuje do tradycji, a zarazem bardzo współcześnie wyrzeka się wielkiej narracji  na rzecz tego, co możliwe – historii widzianej poprzez ludzką osobność.”

LAUREACI NAGRODY LITERACKIEJ GDYNIA 2013 ESEJ
ADAM LIPSZYC
Sprawiedliwość na końcu języka. Czytanie Waltera Benjamina
Wydawnictwo Universitas

Komentarz prof. Piotra Śliwińskiego:
„Walter Benjamin jest w humanistyce współczesnej legendą, inspiracją, wyzwaniem. To wyzwanie podjął Adam Lipszyc w książce tyleż uczonej, co się zowie akademickiej, a jednocześnie pod wieloma względami literackiej. „Sprawiedliwość na końcu języka” nie tylko objaśnia myśl filozofa, eseisty, pisarza, ale – objaśniając – stara się zachować jej głęboką nieoczywistość. Lipszyc chce więc i wytłumaczyć i zachować pewien rodzaj ciemności, czy tajemniczości, ukrytej w dziele autora „Pasaży”. To stawia go przed nieomal kwadraturą koła, czyni artystą  - umożliwić i ocalić Benjaminowskie niemożliwości. W rezultacie wykład jako całość imponuje klarownym układem, w trakcie zaś czytania mamy wrażenie, że badacz jak pisarz wykonuje wspaniałą pracę na własnym językiem.” 


LAUREACI NAGRODY LITERACKIEJ GDYNIA 2013 OSOBNA
JACEK ŁUKASIEWICZ
TR
Wydawnictwo Universitas

Komentarz prof. Piotra Śliwińskiego:
„Kiedy spotykają się wielki poeta z wybitnym czytelnikiem, to skutki tego zawsze są zagadką. Wielki poeta Tadeusz Różewicz od dziesiątków lat fascynował jednego z najlepszych znawców i krytyków poezji w Polsce, Jacka Łukasiewicza. Po napisaniu licznych szkiców i recenzji, Profesor opublikował książkę, rodzaj prywatnej różewiczowskiej summy. I choć Różewicza nie da się podsumować, zamknąć w jakimś koncepcie, nawet bardzo pojemnym, to można go wspaniale, pomysłowo czytać.” 


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 22.06.2013 20:09
Administrator

Sylwetki i cienie
Ocalenie Atlantydy
Sprawiedliwość na końcu języka. Czytanie Waltera Benjamina
TR (Tadeusz Różewicz)


Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Sylwetki i cienie  Ocalenie Atlantydy  Sprawiedliwość na końcu języka. Czytanie Waltera Benjamina  TR (Tadeusz Różewicz)