Tajemniczy kamień

Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
3 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
9788320547344
Dawid

Książka zawiera kilkanaście niezwykłych historii. Pierwsza z nich (Tajemniczy kamień) jest zainspirowana dwunastowieczną, anonimową powieścią opisującą podróż do raju. Pozostałe utwory są na ogół krótkie, zbliżone do notatek prasowych, z zaskakującą pointą. Niektóre z nich zostały przyprawione humorem, jak chociażby José Urbano w opałach, rzecz o kontrowersyjnym redaktorze naczelnym popularnego czasopisma. Zawarte w książce opowiadania są napisane potoczyście, czyta się je z zapartym tchem, a ich nieoczekiwane zakończenia skłaniają do powtórnej lektury i refleksji nad życiem i tajemnicami świata.

źródło opisu: www.lsw.pl

źródło okładki: www.lsw.pl

Marek Nowowiejski | 2015-09-26
Przeczytana: 24 września 2015

Opowiadania napisane dość poprawną polszczyzną, troszkę niedoredagowane (choćby passusy typu: O czymś rozmyślał, ale o czym właściwie, tego nie wiedział nikt.), schematyczne, bezbarwne i puste. Tytułowe opowiadanie jest banalne i straszliwie naiwne, zaś "José Urbano w opałach" to zabójczo nudna i przegadana, dziecinna pseudogroteska pseudopolityczna poświęcona Urbanowi. Może większy potencjał miało ostatnie opowiadanie, najdłuższe, właściwie novella, "Chmury nad Kołatkowem", faktycznie powtórkowe (Trzeba grać dalej: Chmury nad Kołatkami i inne niezwykłe opowieści 1997; nie mam tej książki - może niniejsza to tylko wznowienie bądź wersja poprawiona?), ale ponieważ zostało napisane w konwencji snu (nie ono jedno, prawdę mówiąc!), więc jest faktycznie bezsensowne i niemądre, odznacza się brakiem logiki - wątki i pomysły nie trzymają się kupy i prowadzą donikąd.
Czytanie tej książki to strata czasu - NIE POLECAM.