Zgłosuj na książki roku 2017

Wydawnictwo: J.P. Fantastica
アナザー
komiksy
raven

Misaki z klasy 3-C to wzór do naśladowania - żadnych problemów w nauce czy sporcie, a do tego wysoka popularność wśród rówieśników. Niestety Misaki umiera w tajemniczych okolicznościach. Szok wywołany śmiercią powoduje że pozostali uczniowie postanawiają zachowywać się tak, jakby nic się nie stało. Udają, że Misaki wciąż jest wśród nich - ta dziwna sytuacja trwa to aż do ukończenia szkoły. 26 lat Później, chłopiec o imieniu Kouichi Sakakibara trafia do klasy 3-C. Zauważa, że panuje tu dziwna i straszna atmosfera, a jego uwagę przykuwa piękna dziewczyna z opaską na oku, która zawsze trzyma się na uboczu.

źródło opisu: http://www.jpf.com.pl

źródło okładki: http://www.jpf.com.pl

Lexy | 2017-12-26

Zbliżamy się do punktu kulminacyjnego całej historii. Powinien być on niesłychanie tajemniczy i wprawić czytelnika w osłupienie, ale czy faktycznie tak jest?
Sakakibara, Misaki i troje uczniów poznają sposób, który jest ich jedynym ratunkiem. Niestety wcielenie go w życie okazuje się niezwykle trudne. Klątwa postępuje, a młodzi bohaterowie stoją przed najtrudniejszym wyborem, jakiego muszą dokonać. Biwak, na który się wybrali może być bowiem ostatnim spędzonym razem na tym świecie.
Bardzo bym chciała, żeby przynajmniej choć część wydarzeń z anime znajdowała się tutaj, aby było ciekawiej, mroczniej, krwawiej. Nawet to zdjęcie Misakiego, które w anime robiło wrażenie, tutaj jest takie nijakie. Choć pięknie narysowane przez Kiyoharę, jest zwyczajne, nie ma w nim ani grama straszności.
Tak jak wspominałam już w opiniach wcześniejszych tomów, jest dużo różnic między anime i mangą, działającą na niekorzyść tej drugiej. Traci ona bowiem swój mroczny klimat, element zaskoczenia. Bohaterom...

Herbaciarka | 2015-12-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Manga
Przeczytana: listopad 2015

Po mangę "Another" sięgnęłam po oglądnięciu anime. Może to niewłaściwa kolejność, ale dopiero po seansie dowiedziałam się, że istnieje manga i postanowiłam, że muszę ją przeczytać, co równało się z zakupem wszystkich czterech tomów. Dość długo jej szukałam w serwisach aukcyjnych, więc jak tylko udało mi się ją zakupić i w końcu do mnie dotarła - nie mogłam się od niej oderwać. Całość przeczytałam w dwa dni, ale jakbym się uparła to jeden dzień w zupełności by wystarczył.
Ponieważ historia była mi znana, niestety nie przechodziły mnie ciarki podczas czytania, chociaż i tak czuło się to rosnące napięcie i tajemnicę, poza tym zwracałam często uwagę na różnice pomiędzy mangą, a anime. Mogłam za to do woli zachwycać się przepiękną kreską i samym wyglądem książek (większy format, kolorowe strony, obwoluta).
Cała historia jest świetna i przyznam, że o ile wydarzenia z końcówki anime mi się nie podobały (krwawa jatka w hollywoodzkim stylu, szalona gospodyni) tak w mandze wszystko było...

Kashimori | 2015-05-24
Przeczytana: 2015 rok

Tajemnica goni tajemnicę, odpowiedzi nie zawsze są podane wprost, a niektóre nawet prowadzą do kolejnych zagadek. Szczerze, to trochę się gubiłam w tym zawirowaniu, ale to niespecjalnie utrudniało czytanie. Dodatkowo, jak zwykle w horrorach obawiam się makabrycznych scen, tak w „Another” jest ich naprawdę mało, a jeśli już są to nie takie znowu straszne. Co do postaci, jest nie co gorzej. W sumie to tak naprawdę nie mamy tu czarnych charakterów i chociaż nie raz dochodzi do kłótni, wzajemnego obwijania, a nawet próby morderstw to nie zmienia faktu, że wszyscy są ofiarami nadprzyrodzonej siły. Prawda jest też niestety taka, że znacząca większość postaci jest płaska. Kreska estetyczna i podbudowująca klimat, tonacja najczęściej jasna, ale przy odpowiednich, mroczniejszych momentach znacząco ciemnieje dodając grozy.
Komu polecam? Na pewno każdemu mangowcowi, który jest otwarty na różne gatunki oraz tym, którzy niekoniecznie pałają miłością do horrorów, a lubią tajemnice.

Klaudia | 2015-01-24
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Manga
Przeczytana: 23 stycznia 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jej, czytając to miałam ciarki na plecach..
Ofiara za ofiarą... w tym tomie wyjaśniło się kilka nowych spraw. Najwyższy punkt kulminacyjny był oczywiście na końcu. Szkoda że Misaki zginęła, w ogóle cały koniec był przerażający. Ale pomimo tego ta manga mi się podobała. Nie rozumiem dlaczego też Mei nie powiedziała od razu o jej korzeniach w stosunku do rodzeństwa..

called | 2016-06-06

Dobre, naprawdę dobre. Pomijając błędy logicze popełnione przez bohaterów - mimo wszystko, warto przeczytać

Prue | 2014-07-25
Przeczytana: 23 lipca 2014

Gdy tylko przeczytałam tę mange i spojrzał na podziękowania, nie chciałam uwierzyć, że to już koniec. Naprawdę świetny scenariusz połączony z piękną kreską i tak oto tworzy się hit.
Powiem szczerze, że brakuje mang tego typu. Ciągle szukam czegoś na takiej podstawie, ale to naprawdę nie jest łatwe. Koniec jest przewidywalny, ale mimo to bardzo zaskakujący (wiem bez sensu, ale gdy się to czyta człowiek wie co może się stać i kto będzie zmarły, ale aż do końca nie chce się w to uwierzyć). Nie chcę się wierzyć, że tyle złego może się wydarzyć w życiu jednego chłopca.
Jednak muszę przyznać,że motyw z okiem Mei jest już trochę naciągany, ale jakoś uchodzi w tłumie.
Mimo to bardzo gorąco polecam!

Ala | 2015-01-02
Przeczytana: 25 grudnia 2014

Aż nie chce się wierzyć, że to koniec naprawdę mnie to wciągnęło, choć podeszłam do mangi ostrożnie. Miło mi było się zaskoczyć przekonałam się, że to bardzo dobra manga!
Historia trwa dalej. Wyjawione jest w końcu jak powstrzymać klątwę, okazuje się jednak to dużo trudniejsze, niż przypuszczali bohaterowie. Dowiadujemy się tu czegoś nowego; kim była naprawdę Misaki Fujioka, która zmarła w dniu spotkania się Sakakibary z Mei. I... kto w tym roku był zmarłym. Co prawda, w pewnym momencie już wcześniej zaczęłam się domyślać, kto to był utwierdziłam się w przekonaniu, że miałam rację. Gorąco polecam z ciepłym kakao i ciasteczkami (najlepiej piernikami)!

| 2015-03-09
Na półkach: Przeczytane, Manga/Komiks
Przeczytana: 09 marca 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Sięgnęłam po „Another” wyłącznie dlatego, że to ulubiona manga mojej przyjaciółki. Nie jestem fanką dreszczowców, opowieści szkolnych ani rozkładania psychiki bohaterów na czynniki pierwsze – w związku z powyższym nigdy nie przypuszczałam, by ta historia szczególnie przypadła mi do gustu. Nie pomyliłam się.

Zacznijmy od tego, że mnie podobne rzeczy naprawdę nie ruszają. Niemalże nie ma opcji, abym odczuwała strach podczas lektury. Gra to zupełnie co innego (pamiętam, jak człowiek pocinał w „Silent Hilla”, bał się przejść do następnej lokacji), ale poprzez literaturę… Przeszłam obojętnie nad śmiercią zmiażdżonej przez windę pielęgniarki, nie zaskoczył mnie nagły zawał jednego z uczniów, a pomysł przebicia gardła parasolem skwitowałam pełnym politowania uniesieniem brwi. Gdyby zaserwowano mi tę historię w postaci gry, może zdołałaby wzbudzić większe emocje… ale znając Kraj Kwitnącej Wiśni, zrobiono by z „Another” nudne visual novel.

Przejdźmy do fabuły… Otóż „Another” to opowieść,...

wiedźma | 2014-07-01
Na półkach: Mangi, Przeczytane

Trochę rozczarowało mnie rozwiązanie tajemnicy, ale tylko dlatego, że spodziewałam się czegoś innego. Co nie zmienia faktu, że mnie nadal zaskoczyło. Obstawiałam inaczej :D

Kaszydo | 2016-08-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Komiksy
Przeczytana: 20 sierpnia 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jak by to powiedzieć... są rzeczy które mi się w tej mandze podobały i takie które nie.
Kreska jest naprawdę świetna. Głębokie czernie budują nastrój.
Początek historii jest ciekawy. Klimat konspiracji i zagadki który powoli odkrywamy z głównym bohaterem naprawdę wciąga. Bardzo polubiłam głównego bohatera.
A teraz co mi się nie podobała.
Poza głównym bohaterem reszta postaci w ogóle mi nie podeszła.Nawet Mei która wydawała mi się po prostu sztuczna.
Dlaczego 3c nie została rozwiązana? Nie można była pominąć literkę "c" i nazwać klasę 3d czy 3e? Dla czego nikt tego nie spróbował? W końcu jeśli oficjalnie nie ma 3c to jak klątwa ma działać? Wiem, że wtedy nie było by mangi ale mi się wydaje to tak oczywiste.
Zakończenie. Nie lubię takich "czarodziejskich" rozwiązań. Logika i informacje mogły spokojnie doprowadzić bohaterów do zmarłego. NIE! Trzeba było wstawić jakieś czary mary które wskażą nam na 100% prawidłową odpowiedź.
Mimo wszystko przeczytałam Another od deski do deski więc...