Piórowe wojny. Polemiki literackie polskiego oświecenia

Seria: Biblioteka Literacka "Poznańskich Studiów Polonistycznych"
Wydawnictwo: Poznańskie Studia Polonistyczne
amflag

Polemiki są istotną częścią kultury polskiego oświecenia. W żadnej innej epoce nie były aż tak ważne i nie funkcjonowały w równie specyficzny sposób. Naukowym sporom XVIII wieku często towarzyszyła atmosfera sensacji, skandalu i personalnych rozgrywek. Rzeczowe argumenty dyskutantów były wzmacniane albo wręcz wypierane przez ataki personalne formułowane w licznych aluzjach zrozumiałych – za...

Polemiki są istotną częścią kultury polskiego oświecenia.
W żadnej innej epoce nie były aż tak ważne i nie funkcjonowały w równie specyficzny sposób. Naukowym sporom XVIII wieku często towarzyszyła atmosfera sensacji, skandalu i personalnych rozgrywek. Rzeczowe argumenty dyskutantów były wzmacniane albo wręcz wypierane przez ataki personalne formułowane w licznych aluzjach zrozumiałych – za przyczyną towarzyskiej plotki – dla zamkniętego kręgu odbiorców. Mimo upowszechnienia sztuki druku czytelnictwo nie należało do powszechnych rozrywek,
a elitarna wspólnota czytających wciąż stanowiła zwartą społeczność

źródło opisu: www.psp.amu.edu.pl

źródło okładki: www.psp.amu.edu.pl