O prawicy i lewicy

Okładka książki O prawicy i lewicy
Marek Jan Chodakiewicz Wydawnictwo: Glaukopis nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
406 str. 6 godz. 46 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo:
Glaukopis
Data wydania:
2013-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2013-01-01
Liczba stron:
406
Czas czytania
6 godz. 46 min.
Język:
polski
ISBN:
9788393398034
Tagi:
Politologia prawica lewica
Średnia ocen

                7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki ARCANA nr 173 Damian Bębnowski, Jakub Beczek, Kazimierz Braun, Wojciech Chmielewski, Marek Jan Chodakiewicz, Stanisław Chyczyński, Tomasz Gabiś, Jerzy Gizella, Piotr Gociek, Dorota Heck, Krystyna Heska-Kwaśniewicz, Adam Hlebowicz, Wacław Holewiński, Olga Płaszczewska, Bartłomiej Siwiec, Andrzej Waśko, Maciej Zakrzewski, Zygmunt Zieliński
Ocena 0,0
ARCANA nr 173 Damian Bębnowski, J...
Okładka książki Arcana nr 163-164 Marek Baterowicz, Teresa Bochwic, Marek Jan Chodakiewicz, Krzysztof Dybciak, Tomasz Gabiś, Zygmunt Gizella, Henryk Głębocki, Wojciech Kudyba, Andrzej Nowak (historyk), Mariusz Olbromski, Olga Płaszczewska, Tomasz Szczerbina, Maciej Urbanowski, Andrzej Waśko
Ocena 5,0
Arcana nr 163-164 Marek Baterowicz, T...
Okładka książki Arcana nr 162 Jacek Bartyzel, Marek Jan Chodakiewicz, Olga Płaszczewska, Jan Ryszard Sielezin, Krzysztof Tyszka-Drozdowski, Andrzej Waśko, Andrzej Zybertowicz
Ocena 3,7
Arcana nr 162 Jacek Bartyzel, Mar...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
35 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
331
303

Na półkach: ,

W dziedzinie pojęć politycznych, kategorii myślowych i ideowych opisujących życie zbiorowe oraz scenę polityczną panuje zamęt. Dawne określenia lewicy i prawicy czy związane z nimi programy polityczne oraz społeczne zmieniły się nie do poznania, a nieraz pomieszały tak, że nie są już podobne do swojej tradycji. Dzisiejsza lewica ma niewiele wspólnego z dawnymi programami reform społecznych i organicznej modernizacji, a w naszym, polskim przypadku także z programem niepodległościowym (PPS). Zamiast tego ma program rządów marginesów społecznych, mniejszości narodowych i seksualnych, „unowocześnienia”, ale tylko obyczajowego według zestawu LGBT. Lewica ma charakter postkomunistyczny, jeśli można w ten sposób w ogóle nazwać coś, co wywodzi się z totalitarnego komunizmu.
Prawica zaś, od czasów faszyzmu i nazizmu niesłusznie z nimi utożsamiana, została zepchnięta do roli niebezpiecznego przeciwnika, choć wyznaje raczej tradycyjne wartości, konserwatywne i republikańskie.

Pojęcia te postanowił uporządkować i opisać – przynajmniej historycznie – Marek Chodakiewicz, historyk młodszego pokolenia pracujący w USA. Autor przedstawia dzieje, programy i przemiany lewicy oraz prawicy na Zachodzie od czasów Oświecenia. Najwięcej uwagi poświęca sporom i walkom w XX wieku; w tym uwzględnia zwłaszcza polskie uwikłanie w komunizm w PRL i również po 1989 roku. Lewica przepuszczona przez tryby komunizmu straciła swe wcześniejsze wartości, a dzisiaj jest postkomunizmem lub eurokomunizmem. Lewicowy w istocie przełom w Polsce w 1989 roku to powstanie właśnie takiego układu oligarchicznego. Porozumieli się niedawni PRL-owscy prosowieccy komuniści z socjalistyczną opozycją z końca Rzeczpospolitej Ludowej przeciwko możliwości powstania układu niekomunistycznego z prawicą i jej programem odbudowy państwa na gruncie wspólnoty narodowej, ciągłości polskiej tradycji, wolności jednostkowej i wiary religijnej. Dziś światowy podział na lewicę i prawicę jest już nieco inny, ale jeszcze głębszy i to nie tylko polityczny, lecz również światopoglądowy, kulturowy i cywilizacyjny.
Właściwie Ameryki tu nie odkrywamy, ale dobrze, że całość stanowi zwartą kompozycję bez niepotrzebnego rozwijania wątków pobocznych.

W dziedzinie pojęć politycznych, kategorii myślowych i ideowych opisujących życie zbiorowe oraz scenę polityczną panuje zamęt. Dawne określenia lewicy i prawicy czy związane z nimi programy polityczne oraz społeczne zmieniły się nie do poznania, a nieraz pomieszały tak, że nie są już podobne do swojej tradycji. Dzisiejsza lewica ma niewiele wspólnego z dawnymi programami...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    127
  • Przeczytane
    42
  • Posiadam
    23
  • Polityka
    5
  • Teraz czytam
    3
  • Chcę w prezencie
    3
  • Konserwatyzm
    2
  • 1. 7. Polityka, Politologia i Filozofia Polityczna
    1
  • Jednak 2022
    1
  • Publicystyka, pisma polityczne
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki O prawicy i lewicy


Podobne książki

Przeczytaj także