Viktoria

Niepozorny szkolny zeszyt w linię, na okładce którego dziecięcą ręką napisano "Pamiętnik - Renia Knollówna" został znaleziony w marcu 1943 roku stosie makulatury przez pracownika papierni w Jeziornie pod Warszawą. W 1958 roku znalazca przekazał go Żydowskiemu Instytutowi Historycznemu w Warszawie

nieidentyczna | 2013-09-29
Przeczytana: 29 września 2013

Niewinne dziecko nie posiada jeszcze w pełni rozwiniętej świadomości niebezpieczeństwa, nie potrafi myśleć dalekowzrocznie ani nie ma dobrze wykształconej i ukierunkowanej tożsamości narodowej. Jest na etapie tworzenia własnego światopoglądu, uczy się, podpatrując otaczający je świat. Nie zna też pojęcia hierarchii wartości – dla niego zbite kolano, choroba, kłótnia z rodzicem lub przyjacielem, nieporozumienia w szkole stają się sprawami równorzędnymi.

Taki jest właśnie „Dziennik” Reni Knoll. Trzynastoletniej Żydówki, mieszkanki Krakowa, potem krakowskiego getta, a raczej - jak powszechnie deklarowano - „żydowskiej dzielnicy mieszkaniowej”. Jej zapiski obejmują okres od 16 maja 1940 do 1 września roku następnego – i nie stanowią typowego dziennika, w którym odnajdziemy skrupulatnie zebrane i opisane przykłady bestialskiego zachowania okupanta. To intymny notes, pamiętnik duszy nastolatki, którą represje dokonywane na Żydach obchodzą w równej mierze, co pierwsze miłostki, problemy...

Asia | 2013-09-25

Książka przedstawia mało faktów historycznych, więcej w niej opisów własnych przeżyć, przemyśleń i odczuć. Mimo wszystko bardzo interesująca pozycja, która pozwala poznać i przyjrzeć się życiu ludzi z getta krakowskiego w czasie drugiej wojny światowej. Polecam do poczytania.

Agnieszka | 2015-03-12
Na półkach: Przeczytane, 2015, DZIENNIKI
Przeczytana: 12 marca 2015

Zwyczajny dziennik dziecka... czasem szalenie dojrzały, czasem banalny i trywialny...aby na następnej stronie, znów zdać sobie sprawę w jakich czasach przyszło żyć autorce.

Agi | 2016-08-12
ewelina_stefania | 2013-10-29