Na pograniczu łemkowsko-bojkowskiem

Okładka książki Na pograniczu łemkowsko-bojkowskiem Jan Falkowski, Bazyli Pasznycki
Okładka książki Na pograniczu łemkowsko-bojkowskiem
Jan FalkowskiBazyli Pasznycki Wydawnictwo: Towarzystwo Ludoznawcze we Lwowie literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Towarzystwo Ludoznawcze we Lwowie
1991-01-01
1991-01-01
Bieszczady etnografia Bieszczadów Łemkowie Bojkowie

Cenna lektura dla każdego, kto chce zgłębić historię Bieszczadów. Praca typowo naukowa, ale mimo to czyta się przyjemnie. Dla mnie najciekawsze były rozdziały opisujące zwyczaje, obrzędy oraz teksty pieśni, nieco mniej te ze specyfikacją narzędzi używanych w gospodarstwach

Ktoś kiedyś powiedział, że bieszczadzkie wysiedlenia można porównać do podboju "nowego świata" przez konkwistadorów. Choć skala inna, i tu i tu bezpowrotnie zniknęła pewna kultura. Ta książka to wyśmienity wstęp do wiedzy o tej kulturze.

Dwaj naukowcy ze Lwowa jadą w Bieszczady, aby zbadać żyjący tam lud. Chwilę później okazuje się, że przychodzi Akcja Wisła, przychodzi Akcja HT i Bieszczady ze swojego ludu zostają stuprocentowo wykarczowane. Książka Falkowskiego i Pasznyckiego ma zatem wartość bezcenną, bo to ostatni wgląd w świat, który za kwadrans przestanie już istnieć. Nie ma ważniejszej książki na temat Bieszczadów, tych oryginalnych, rzecz jasna. Reszta to tylko szum.

• Bieszczady
  • Kolory świata
  • Literatura faktu
  • Klasyk
  • Nauki społeczne
  • Lubię
  • Poszukiwane tak po prostu

Dodaj cytat z książki Na pograniczu łemkowsko-bojkowskiem