Tybetańska joga ciała, mowy i umysłu

Tłumaczenie: Joanna Grabiak-Pasiok
Wydawnictwo: Rebis
Tibetan Yogas Of Body, Speech And Mind
joga, tybet, medytacje
joly_fh

W tej książce autor przedstawia pięciopunktową pozycję medytacyjną oraz jogę ciała, która pomaga przezwyciężyć negatywne emocje. Opisane tutaj praktyki pomogą oczyścić i otworzyć ośrodki energetyczne w naszym ciele, rozwinąć właściwości ciała i mowy, dzięki czemu będziemy mogli poprawić jakość swojego życia i osiągnąć duchową doskonałość, odkryć wewnętrzną mądrość i zrealizować nasz największy potencjał

źródło opisu: Wydawnictwo Rebis, 2013

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl

Ramon | 2014-09-11
Przeczytana: 11 września 2014

Bardzo solidna pozycja. Autor twierdzi, że ukazane w książce praktyki były kiedyś tajemnicą, przeznaczone dla wybranych uczniów. Upublicznia je (za zgodą swoich mistrzów), aby tradycja nie zaginęła. Jednak ćwiczenia i tak lepiej wykonywać pod okiem nauczyciela, więc jako podręcznika-samouczka tej książki traktować nie można. Niemniej jednak nawet laik może wynieść pożytek z jej lektury, tu i ówdzie znajdziemy w niej bowiem cenne, uniwersalne rady.

Mnie osobiście razi nieco sposób w jaki Rinpocze stara się "przypodobać" zachodnim czytelnikom. Wydaje mu się, że jak będzie tłumaczył starożytne tybetańskie terminy używając porównań z bohaterami amerykańskich seriali (o których tylko ja nie mam pojęcia?), to będzie miał więcej czytelników i będzie lepie rozumiany. Nie jest to głupie? Powiedziałbym, że nawet żałosne. Ale niech mu będzie. Na polu buddyzmu bon jest fachowcem jakich mało, więc można przełknąć takie wybryki.

Shetani | 2013-08-10
Przeczytana: 06 sierpnia 2013

Joga zazwyczaj kojarzy nam się z jednym – dziwne pozycje, które aby wykonać, trzeba się nieźle natrudzić. Różne wygibasy, które momentami wydają się nie do zrobienia – są poza możliwościami naszego ciała. Okazuje się jednak, że joga to coś znacznie więcej niż ćwiczenia. To pewna droga duchowa i system filozoficzny, a ludzie, którzy ją praktykują cieszą się zdrowiem i szczęściem. Może więc chcielibyście spróbować?

Tenzin Wangyal Rinpocze to twórca wielu książek z powyżej omówionej dziedziny, ale to nie wszystko. Przede wszystkim szkoli swoich uczniów, którzy pochodzą z całego świata, a efekty ich kursu są naprawdę bardzo zadowalające. „Tybetańska joga ciała, mowy i umysłu” to kolejna pozycja, którą napisał, aby przekazać czytelnikom na całym świecie swoje nauki. Czy ta książka spełnia to zadanie? Ja uważam, że tak. Idealnie dobrany tytuł do treści, znakomite opisy, kilka ciekawych ćwiczeń. Ale zacznijmy od początku.

Mamy tutaj oczywiście przedmowę i ogólne wprowadzenie, które dają...

amigowiec | 2017-03-22
Przeczytana: 21 marca 2017

Jeśli ktoś chce się po prostu dowiedzieć czegoś na temat Buddyzmu tybetańskiego (tradycji Jungdrung Bon) - to nie jest książka dla niego. To praktyczny podręcznik dla chcących zgłębiać techniki rozwoju. Konkretne techniki. Książka porusza wiele zagadnień, generalnie po jej przeczytaniu mam wrażenie jakbym miał więcej pytań niż przed rozpoczęciem czytania. Ale to dobrze, z mojego punktu widzenia. Paradoksalnie im więcej wiem w danej dziedzinie, tym bardziej sobie uzmysławiam jak mało wiem... I jestem przekonany że nie jestem tu odosobniony w tym odczuciu. Książka - jak już wspomniałem - typowo podręcznikowa - nie jest lekką lekturką umilającą długie wieczory. Jeśli szukasz rozrywki albo chcesz poczytać z czystej ciekawości - odradzam raz jeszcze, to nie książka dla Ciebie.

Pomijam drobne błędy w tłumaczeniu (prawdopodobnie) - ponownie, niekonsekwencja w formie żeńskiej i męskiej w przykładach.

POLECAM!*

*(powtarzając - za wyłączeniem tych, którzy... ;))

olkacool | 2013-07-27
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 27 lipca 2013

„Korzeniem cierpienia jest umysł”

(s.15 Tybetańska joga ciała, mowy i umysłu)

Wyobraźcie sobie dwóch mężczyzn, obydwaj budzą się o 6.00 rano, idą do tej samej pracy, gdzie siedzą długie godziny, by o 18.00 wrócić do domu. Jaka jest między nimi różnica? Jeden z nich jest bezgranicznie szczęśliwy, podczas gdy drugi, uważa że jego życie to piekło.

Mówi się, że szczęście to stan umysłu.. zgadzacie się?

Jeżeli tak, to właśnie dla Was jest ta książka, by utwierdzić Was w tej pięknej i prostej prawdzie, jeżeli nie - to najwyższy czas zastanowić się nad tym stwierdzeniem trochę dłużej i zapoznać się z tą książką.

Tybetańską jogę ciała, mowy i umysłu przeczytałam z wielkim zainteresowaniem.Składa się ona z 3 części: Niezmienne ciało, Niegasnąca mowa, Umysł poza iluzją.

Co znajdziecie w książce:
- poznacie bramy, jest ich trzy: brama ciała, mowy i umysłu
- poznacie: ciało bólu, mowę bólu i umysł bólu
- także troje oczu, trzy prawdy, trzy rodzaje wiedzy, trzy doświadczenia i trzy...

inkas | 2016-02-14

Najprzystępniejszy wykład o buddyzmie tybetańskim, najlepszy, wiele pokłonów wdzięczności dla autora

ruda | 2014-11-03
szaman_tn | 2017-05-13