Greckie listy albo perły i szampany

Wydawnictwo: Nakom
9788363919047
romans, listy, emigracja, Grecja, PRL
NAKOM

Kim jest Jorgos – tajemniczy adresat listów, znalezionych w kartonowym pudle na ulicy w Atenach? Jakie losy przywiodły go – niczym współczesnego Odysa - ze słonecznej Grecji do PRL-u? Co sprawiło, że rozkochał w sobie całe rzesze kobiet? Greckie listy albo perły i szampany to opowieść o dążeniu do szczęścia i lepszego życia, a także o poszukiwaniu uczuć i namiętności. Znaleziona w niezwykłych...

Greckie listy albo perły i szampany to opowieść o dążeniu do szczęścia i lepszego życia, a także o poszukiwaniu uczuć i namiętności. Znaleziona w niezwykłych okolicznościach korespondencja przybliża fragment mało znanego świata. Listy, najczęściej napisane po polsku, adresowane są do młodego przystojnego mężczyzny – Greka mieszkającego w Polsce. Większość z nich to listy miłosne, niektóre wręcz przesycone erotyzmem. Ich tłem jest burzliwy czas końca lat siedemdziesiątych i początku osiemdziesiątych. Wątek emigracji, porzucania ojczyzny w poszukiwaniu wolności, pracy i lepszego życia przewija się w listach wielokrotnie. To (niezwykle zabawna) współczesna odyseja w grecko-polskim wydaniu.

źródło opisu: www.nakom.com.pl

źródło okładki: www.nakom.com.pl

adellka | 2018-08-27
Przeczytana: lipiec 2018

Książke fajnie sie czyta i chętnie po nią sięga. Fajne jest też to, że możemy się trochę dowiedzieć jak było za czasów PRL.

eduko7 | 2018-08-20
Przeczytana: 16 sierpnia 2018

„Moje wakacje w Atenach zbliżały się do końca. Ostatniego dnia, już spakowana, pobiegłam do pobliskiego sklepiku. Chciałam kupić jeszcze parę drobiazgów na podróż. Przechodząc koło kontenera ze śmieciami, zobaczyłam leżącą w kartonie obok stertę listów (…) Były ułożone w kilka ładnych stosików, tak jakby ten, kto je wyrzucił, chciał zwrócić na nie uwagę”. I udało mu się. Narratorka przedstawia nam postać Jorgosa/Januszka/Jorgoska/Goska/Starego cytując pisane do niego listy. Ich nadawcami są krewni, przyjaciele, zakochane kobiety. Poznajemy jego korzenie, osobowość, zainteresowania. Jawi nam się jako grecki amant, rozkochujący w sobie w sobie kolejne kobiety. Nie wykorzystuje ich zauroczenia, lecz pozwala im czuć się szczęśliwymi, spełnionymi. W tle pokazane są realia życia w powojennej Grecji i w PRL. Dzieje Greków, którzy musieli emigrować do innych krajów, ale też robili wszystko, by powrócić w rodzinne strony. To stanowi dodatkowy walor tego tomu.

ania | 2016-05-07
Przeczytana: 07 maja 2016

Cudownie zabawna, przezabawna, lekko napisana i bardzo ciekawa pozycja.

Oskar | 2013-07-21
Przeczytana: lipiec 2013

Masz zły humor? To weź do ręki ksiązkę ,,Greckie listy albo perły i szampany' i już jesteś w lepszym nastroju. Ta zabawna, tryskająca humorem i sympatyczna ksiazka opowiada o relacjach męsko - damskich. Ale nie tylko. To ksiązka dla wszystkich, tych ktorzy przezyli czasy PRL-u i potrafią się smiać z jej obsurdow i tych, ktorzy po prostu czytają dla przyjemnosci.

aleksnadra | 2013-06-28
Przeczytana: 26 czerwca 2013

eszcze nigdy nie czytałam powieści opartej tylko i wyłącznie na listach. Byłam ogromnie ciekawa jaka historia z tego powstanie, czy zdoła uruchomić moją wyobraźnię, czy będzie składna i spójna czy wręcz odwrotnie będzie pełna chaosu i zamętu.

Narratorka książki "Greckie listy albo perły i szampany" podczas urlopu spędzanego w Atenach znajduje koło kontenera ze śmieciami pudełko wypełnione listami. "Były ułożone w kilka ładnych stosików (...) Wszystkie adresowane były do tej samej osoby, mężczyzny z greckim imieniem mieszkającego w Polsce. Nadane były w różnych miejscach świata(...) Większość listów została napisana pod koniec lat siedemdziesiątych." Z ciekawością przygarnia pakunek. Szybko o nim zapomina w ferworze pakowania i powrotu do Polski. Dopiero po paru tygodniach dokładnie przegląda greckie znalezisko. Zagłębia się w lekturę. "Nie mogłam się oderwać od czytania listów. Chciałam się dowiedzieć kim był Jorgos i co się z nim stało. Możliwość wejrzenia w cudze życie i jego...