Greckie listy albo perły i szampany

Okładka książki Greckie listy albo perły i szampany Alina Netto
Okładka książki Greckie listy albo perły i szampany
Alina Netto Wydawnictwo: Nakom literatura obyczajowa, romans
Nakom
2013-05-15
2013-05-15
9788363919047
romans listy emigracja Grecja PRL

1964

„Moje wakacje w Atenach zbliżały się do końca. Ostatniego dnia, już spakowana, pobiegłam do pobliskiego sklepiku. Chciałam kupić jeszcze parę drobiazgów na podróż. Przechodząc koło kontenera ze śmieciami, zobaczyłam leżącą w kartonie obok stertę listów (…) Były ułożone w kilka ładnych stosików, tak jakby ten, kto je wyrzucił, chciał zwrócić na nie uwagę”. I udało mu się. Narratorka przedstawia nam postać Jorgosa/Januszka/Jorgoska/Goska/Starego cytując pisane do niego listy. Ich nadawcami są krewni, przyjaciele, zakochane kobiety. Poznajemy jego korzenie, osobowość, zainteresowania. Jawi nam się jako grecki amant, rozkochujący w sobie w sobie kolejne kobiety. Nie wykorzystuje ich zauroczenia, lecz pozwala im czuć się szczęśliwymi, spełnionymi. W tle pokazane są realia życia w powojennej Grecji i w PRL. Dzieje Greków, którzy musieli emigrować do innych krajów, ale też robili wszystko, by powrócić w rodzinne strony. To stanowi dodatkowy walor tego tomu.

Masz zły humor? To weź do ręki ksiązkę ,,Greckie listy albo perły i szampany' i już jesteś w lepszym nastroju. Ta zabawna, tryskająca humorem i sympatyczna ksiazka opowiada o relacjach męsko - damskich. Ale nie tylko. To ksiązka dla wszystkich, tych ktorzy przezyli czasy PRL-u i potrafią się smiać z jej obsurdow i tych, ktorzy po prostu czytają dla przyjemnosci.

eszcze nigdy nie czytałam powieści opartej tylko i wyłącznie na listach. Byłam ogromnie ciekawa jaka historia z tego powstanie, czy zdoła uruchomić moją wyobraźnię, czy będzie składna i spójna czy wręcz odwrotnie będzie pełna chaosu i zamętu.

Narratorka książki "Greckie listy albo perły i szampany" podczas urlopu spędzanego w Atenach znajduje koło kontenera ze śmieciami pudełko wypełnione listami. "Były ułożone w kilka ładnych stosików (...) Wszystkie adresowane były do tej samej osoby, mężczyzny z greckim imieniem mieszkającego w Polsce. Nadane były w różnych miejscach świata(...) Większość listów została napisana pod koniec lat siedemdziesiątych." Z ciekawością przygarnia pakunek. Szybko o nim zapomina w ferworze pakowania i powrotu do Polski. Dopiero po paru tygodniach dokładnie przegląda greckie znalezisko. Zagłębia się w lekturę. "Nie mogłam się oderwać od czytania listów. Chciałam się dowiedzieć kim był Jorgos i co się z nim stało. Możliwość wejrzenia w cudze życie i jego losy jest bardzo fascynująca."

Razem z narratorką poznajemy historię Jorgosa, jego greckie korzenie, wielopokoleniową rodzinę, przyjaciół, kobiety, kochanki, narzeczone.
Dosyć dokładnie poznajemy jego charakter i osobowość ale jego fizyczność, jego wygląd jest całkowicie nam nieznany, no z pominięciem niektórych cech anatomicznych :) Obraz Jorgosa możemy sobie stworzyć w wyobraźni, korzystając z pochlebnych a nawet pochwalnych peanów na jego temat.

Pudełko z listami zawiera wiele wyznań od różnych kobiet pojawiających się w życiu Jorgosa. Na tej podstawie można wywnioskować, że wywierał ogromne wrażenie na paniach w każdym wieku, statusie społecznym czy stanie cywilnym. Niczym hiszpański Don Juan czy polski Tulipan rozkochuje w sobie kobiety. Jednak nie zauważyłam żadnego bezlitosnego wykorzystywania zaistniałych sytuacji. Jargos rzeczywiście kochał kolejne kobiety, oddawał im całego siebie. I tak jak dobrze zauważyła autorka książki, pozwalał kobietom rozkwitać w tych związkach, dawał im szczęście, chwile zapomnienia i nadzieję na lepsze jutro.

Oprócz takich typowo miłosnych, erotycznych, anatomicznych szczegółów, z listów poznajemy także ówczesny obraz PRL- owskiej rzeczywistości, absurdy i realia tamtych czasów. Problemy z uzyskiwaniem paszportu, kartki żywnościowe, dolary, Pewex a także sytuacja, bezpieczeństwo i opinie Polaków podczas stanu wojennego, zamieszek, strajków i emigracji.

Autorka zwraca także uwagę czytelnika na historię okupacyjną i powojenną Grecji, masowe ucieczki z kraju, utrata obywatelstwa, status "bezpaństwowca".

Książka na pierwszy rzut oka wydaje się lekki wakacyjnym czytadłem. Po głębszym wgryzieniu się w tekst dostrzega się drugie dno, poznawcze, ważniejsze, bardziej wartościowe. Całość okraszona dowcipnymi komentarzami i anegdotami.

Cudownie zabawna, przezabawna, lekko napisana i bardzo ciekawa pozycja.

Cudownie zabawna, przezabawna, lekko napisana i bardzo ciekawa pozycja.

Książke fajnie sie czyta i chętnie po nią sięga. Fajne jest też to, że możemy się trochę dowiedzieć jak było za czasów PRL.

• 52 książki 2018
  • Rok 2013
  • Prl (zn)
  • Literatura "dorosła"
  • Pachnący groszek (warto sprawdzić czym pachnie...)
  • Makrokosmos
  • Priorytet