Zgłosuj na książki roku 2017

Wydawnictwo: Archiwum Państwowe
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Inne
Koval

Rękopis ten zawiera inwentaryzację nieruchomości miejskich, tym cenniejszą, że niektóre opisywane budynki nie zachowały się do naszych czasów np.: Ratusz z odwachem, Waga Wielka, Waga Mała, Szkoła Mariacka, Szpital św. Ducha oraz mury miejskie z basztami i bramami. Zgromadzony w krakowskim Archiwum materiał ikonograficzny z przełomu wieków XVIII i XIX pozwolił na zilustrowanie tekstu źródła widokami opisanych obiektów.

źródło opisu: www.ank.gov.pl

źródło okładki: www.ank.gov.pl

Koval | 2013-05-21
Na półkach: Przeczytane, Historyczne
Przeczytana: 21 maja 2013

Inwentarze i spisy majątków z czasów przedrozbiorowych zawsze wydawały mi się interesujące: czytając szczegółowe opisy wszelkich okiennic, antabek, „popsowanych” dachów czy drzwi, przy których „zamka nie masz”, dotykamy materialnej realności ówczesnego życia. A co dopiero, gdy mamy do czynienia z opisem nie jakiegoś nikomu nieznanego folwarku, lecz samego Stołecznego Miasta Krakowa – no, nie całego, ale tych jego nieruchomości, które stanowiły własność municypalną.
Tuż przed upadkiem Rzeczypospolitej magistraccy urzędnicy przeszli się murami (które, z wyjątkiem Bramy Floriańskiej, zburzono już 25 lat później), obeszli ratusz (który wkrótce spotkał ten sam los), wdrapali się na wieżę ratuszową i hejnałową Wieżę Mariacką (która jako strażacki punkt obserwacyjny najwyraźniej nie była własnością kościelną, lecz miejską), obeszli kramy na Rynku Głównym, weszli do koszar wojskowych mieszczących się w dawnym nowicjacie Jezuitów i do szkółki parafialnej przy kościele Mariackim. Potem...

JasonBourne | 2017-10-26