Pierścień Tolkiena

Tłumaczenie: Maciej Antosiewicz
Wydawnictwo: Amber
Tolkien's Ring
joly_fh

Tolkien napisał kiedyś, że odnalezienie Pierścienia w jaskini orków przez Bilba Bagginsa było dla autora zaskoczeniem nie mniejszym niż dla hobbita. Wtedy jeszcze pisarz wiedział o Pierścieniu równie mało, jak Bilbo. W jaki sposób Pierścień – w Hobbicie po prostu magiczny przedmiot – stał się we Władcy Pierścieni potężnym narzędziem zła decydującym o losach świata i zasadniczą osią fabuły...

W jaki sposób Pierścień – w Hobbicie po prostu magiczny przedmiot – stał się we Władcy Pierścieni potężnym narzędziem zła decydującym o losach świata i zasadniczą osią fabuły trylogii wszech czasów?
„Pierścień Tolkiena” jest literacką próbą detektywistyczną dotyczącą inspiracji prozy pisarza. David Day – wybitny znawca twórczości Tolkiena – dokonuje przeglądu mitów i legend, które stały się źródłem Tolkienowskiego natchnienia. Śledząc dzieje motywu pierścienia w kulturze różnych cywilizacji, odkrywa jego symbolikę i znaczenie – klucz do twórczości autora dzieł literackich, które na zawsze zapisały się we współczesnej kulturze.

źródło opisu: Wydawnictwo Amber, 2013

źródło okładki: www.wydawnictwoamber.pl

Cogaiseoir | 2013-02-11
Przeczytana: 2011 rok

Niezwykłe śledztwo, prowadzące przez karty średniowiecznej historii, celtyckie baśnie i legendy arturiańskie. Książka ta ukazuje, jak trudnego zadania podjął się Tolkien, chcąc zawrzeć w swoich opowieściach tak różnorodną tematykę, opartą na wielu, często niepowiązanych ze sobą kręgach kulturowych.

| 2014-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2014

Ładne ilustracje i treść, w której podróżujemy przez historię literatury aby znaleźć inspiracje mistrza high fantasy. Warta przeczytania dla wielbicieli Tolkiena i fascynatów literatury.

Mateusz | 2012-09-26

ładnie wydana, trochę ciekawostek z życia Tolkiena

Mea_culpa | 2017-10-09
NataliaK | 2017-03-02