Zgłosuj na książki roku 2017

Fotografia prasowa. Z obiektywem za kulisami niezwykłych wydarzeń

Tłumaczenie: Michał Lipa
Wydawnictwo: Helion
Photojournalism, Sixth Edition: The Professionals' Approach
fotografia
poradniki

Fotografia za kulisami niezwykłych wydarzeń! Gdzie szukać ciekawych tematów? Jak tworzyć poruszające fotoreportaże? Jakie normy etyczne i prawne obowiązują w tym zawodzie? Prestiż takich konkursów, jak World Press Photo, udowadnia, jak wielkie znaczenie ma dziś fotografia prasowa. Zdjęcia w mediach dawno przestały być jedynie "wypełniaczem" do artykułów czy dodatkiem przełamującym jednolitość...

Fotografia za kulisami niezwykłych wydarzeń!

Gdzie szukać ciekawych tematów?
Jak tworzyć poruszające fotoreportaże?
Jakie normy etyczne i prawne obowiązują w tym zawodzie?
Prestiż takich konkursów, jak World Press Photo, udowadnia, jak wielkie znaczenie ma dziś fotografia prasowa. Zdjęcia w mediach dawno przestały być jedynie "wypełniaczem" do artykułów czy dodatkiem przełamującym jednolitość szpalt. Móc zamknąć w kadrze niepowtarzalny nastrój danej sceny, wiernie zarejestrować autentyczne emocje, uchwycić na zawsze poruszającą chwilę — oto siła napędowa fotografii. To właśnie ona potrafi nieraz opowiadać historie głośniej i ciekawiej niż tekst. Dla fotoreportera robienie zdjęć jest nie tylko pasją, lecz przede wszystkim misją. Docierając za kulisy niezwykłych wydarzeń i dokumentując rzeczywistość, fotoreporterzy szokują, bulwersują, wzruszają i wstrząsają… A także angażują i skłaniają do działania. Do tego nie wystarczy sama wiedza techniczna z zakresu oświetlenia, kadrowania czy kompozycji, dobre oko i świetny sprzęt. Tu potrzeba czegoś więcej. Dobry fotoreporter to człowiek ciekawy świata, nieprzeciętnie wrażliwy na wszystko, co dzieje się wokół, a przy tym profesjonalny dziennikarz, za pomocą zdjęć zręcznie i przejmująco komentujący rozmaite wydarzenia.

Fotografowanie bieżących wydarzeń, scen rodzajowych, sportu, polityki i problemów społecznych.
Tworzenie fotoreportaży.
Robienie autentycznych zdjęć rodzajowych.
Portrety środowiskowe i interpretacyjne.
Nagrywanie dźwięku do prezentacji multimedialnych i filmów.
Nagrywanie materiałów filmowych.
Kreatywne korzystanie ze światła błyskowego.
Fotografia cyfrowa i techniki komputerowej obróbki zdjęć.
Fotografia koncepcyjna i fotoilustracje.
Zasady postępowania w newsroomie.
Obróbka zdjęć.
Prawne ograniczenia działalności fotoreportera.
Kontrowersyjne ujęcia i inne kwestie etyczne.
Historia fotografii prasowej.
Staże fotograficzne i dalszy rozwój kariery.
Praca w charakterze wolnego strzelca i inne sposoby zarobkowania.
Dołączona do książki płyta DVD zawiera trzy filmy przedstawiające dziennikarzy przy pracy.

Książka obfituje w fascynujące, znane i nagradzane zdjęcia, które stanowią najlepszą inspirację i przykład doskonałego warsztatu fotoreportera!

źródło opisu: http://helion.pl/ksiazki/fotografia-prasowa-z-obie...(?)

źródło okładki: http://helion.pl/okladki/125x163/fotpra.jpg

PaulinaK | 2015-07-15
Przeczytana: 08 czerwca 2014

Jeden z najważniejszych poradników dla przyszłych fotografów prasowych, zawierający wiele przydatnych informacji. Must read dla każdego fotografa. Polecam.

| 2013-05-18
Dothy | 2017-11-08