Elementy filozofii przyrody

OBI
2007-01-01
2007-01-01
filozofia przyrody filozofia

Okładka książki ZNAK nr 793 Dezydery Barłowski, Wojciech Bonowicz, Nicholas Carr, Maciej Dobosiewicz, Andrzej Franaszek, Olga Gitkiewicz, Michał Heller, Tomek Kaczor, Dominika Kozłowska, Zbigniew Mikołejko, Janusz Poniewierski, Michał R. Wiśniewski, Filip Springer, Antonina Tosiek, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Ocena 7,0
ZNAK nr 793 Dezydery Barłowski,...
Okładka książki Szkice z filozofii głupoty Bartosz Brożek, Michał Heller, Jerzy Stelmach
Ocena 6,5
Szkice z filoz... Bartosz Brożek, Mic...

Doskonała jak wszystkie książki prof. Hellera. Zadziwiające jak błyskotliwie łączy filozofię, fizykę, matematykę a nawet teologię.

Bardzo solidny przegląd podstawowych pojęć filozoficznych, którymi posługują się nauki ścisłe: przestrzeń i czas, materia, Kosmos, życie.

Pozwala zgromadzić podstawowe informacje na ten temat – prawdziwy elementarz tego, na co się mówi „science literacy”. Polecam wszystkim humanistom. Tu można zdobyć rzetelne informacje o tym, co mówi szczególna teoria względności, co mówi fizyka cząstek o budowie Wszechświata, co mówi kosmologia o jego pochodzeniu, a co biologia mówi o naturze, o rozwoju i o pochodzeniu życia.

Jednocześnie to niezbędnik tego, co można by nazwać „philosophical literacy”. Polecam jako odtrutkę wszystkim zaciśniętym głowom, które naiwnie myślą, że filozofia to gdybanie o sensie życia, które przestało być potrzebne wraz z powstaniem nowożytnej nauki. Ta pozycja otwiera oczy na otwarte problemy związane z pozornie łatwymi tematami.

Tutaj są np. przedstawione różne interpretacje przestrzeni i czasu (substancjalna Newtona i relacyjna Leibniza). Mi ta książka otworzyła oczy na otwarty fizyczny, a nie tylko filozoficzny problem z asymetrią czasową: skąd się bierze. Dwie różne interpretacje nazywam słabą i silną strzałką czasu, choć to określenie nie pada chyba w tekście. To rzuciło nowe światło na spory Hawkinga z Penrose’em, o których czytałem u Wojciecha Grygiela.

Przy szczególnej teorii względności podane są oryginalne, rzadko podawane informacje o (rzekomych) powiązaniach z kantyzmem i o (autentycznych) powiązaniach z operacjonizmem noblisty Petera Bridgmana. O tym ostatnim usłyszałem tam pierwszy raz i zainteresowałem się jego myślą. Jest wspomniany też u Tatarkiewicza i na Stanford Encyclopedia of Philosophy jako jedno z głównych źródeł inspiracji dla Koła Wiedeńskiego obok Ernsta Macha.

Końcowy rozdział o życiu bardzo starannie podaje ogólne problemy biologii jak sama definicja życia, jego istota (mechanicyzm, redukcjonizm, witalizm, emergencja), rozwój (lamarkizm, darwinizm) i pochodzenie (abiogeneza, panspermia). Na bardziej szczegółowe kwestie jak problem ze zdefiniowaniem gatunku, zasady doboru naturalnego czy genu nie ma już miejsca, ale trudno tego oczekiwać.

To książka-most, która zasłużenie doczekała się już 5. wydania na przestrzeni ostatnich 30 lat. Tak jak pisałem: polecam ten niezbędnik i humanistom, i ścisłowcom, na różnym etapie edukacji (od szkoły średniej przez studia po pracę naukową). Mogę powiedzieć, że to jedna z najlepszych i najbardziej konkretnych pozycji wśród ponad 20 książek filozoficznych Hellera.

Dodaj cytat z książki Elementy filozofii przyrody