Kto ty jesteś?

Wydawnictwo: Wytwórnia
patriotyzm, dzieci, edukacja
Aldona

O patriotyzmie inaczej. Lekko, nowatorsko. Jeśli patriotyzm ma stać się wewnętrznym imperatywem, a nie tylko ozdobnym kotylionem rocznicowym, to poprzez małe odruchy społecznej solidarności, na dziecięcą miarę. Tekst Joanny Olech odwołuje się do idei społeczeństwa obywatelskiego, wzajemnego zaufania, szacunku, ekologii, tolerancji, wolontariatu i zaangażowania na rzecz kraju. Ilustracje Edgara Bąka prowokują do dyskusji dziecka z dorosłym nie tylko o patriotyzmie.

Autorka o książce:
Jak objaśnić dziecku znaczenie abstrakcyjnych terminów? Takich jak na przykład: wierność... respekt... wrażliwość...? Nie ważą i nie pachną, nie mają koloru ani faktury. Możemy je opisać jedynie poprzez przejawy. Przez sposób, w jaki się manifestują.

Weźmy patriotyzm. Pojawia się w polu widzenia dziecka w kontekście, który je przerasta, bywa mylący albo wręcz bałamutny. Stereotyp usłużnie podsuwa cierpiętniczo-martyrologiczną interpretację tego słowa. A jako że dzieciaki - z oczywistych względów - nie dokonują czynów bohaterskich, nie składają ofiary z życia - słowo to staje się abstraktem, sprawą „nie dla dzieci”.
Salwy honorowe, kadzidła i wieńce, jakie towarzyszą celebracji patriotyzmu, przykrywają jego inny, codzienny sens, a mianowicie - współuczestniczenie, współtroskę, współdziałanie na rzecz współdobra. Są to drobne, codzienne akty współodpowiedzialności za kraj. W tak rozumianym patriotyzmie dziecko ma szansę wypełnić cząstkę obywatelskiej misji - ma swój „zagonek” do uprawy, swoją pulę chwalebnych uczynków i dobrych nawyków, które składają się na dobrostan kraju.
Joanna Olech

źródło opisu: Wydawnictwo Wytwórnia, 2013

źródło okładki: http://wytwornia.com/index.php

chiave | 2014-05-30
Przeczytana: 13 maja 2014

Dawno nie miałam w rękach książki tak przewrotnej i zafałszowanej. Co w tym przypadku jest szczególnie niebezpieczne, gdyż adresowana jest do dzieci w wieku, w którym pewne kwestie nie mogą być jeszcze rozstrzygane samodzielnie i tylko od dorosłych zależy to, jakie informacje zostaną dziecku przekazane. Ta książka to próba wczesnej indoktrynacji, urabiania rozwijającej się wiedzy o świecie i mentalności w sposób zgodny z liberalno-lewicowymi trendami, jakim hołduje dziś spora część europejskiej - a więc i polskiej - inteligencji.
Manipulacja zaczyna się już na poziomie definicji: mimo przewrotnego nawiązania do znanego wierszyka "Kto ty jesteś? Polak mały", sposób definiowania patriotyzmu przez Joannę Olech nie ma nic wspólnego z tradycją konserwatywną, z której owa klasyczna rymowanka się wywodzi. Wprost przeciwnie: słowo "patriotyzm" oderwane jest tu niemal całkowicie od swojego źródłosłowu "patria" - czyli ojczyzna - i sprowadzone do rzeczy, które w najlepszym wypadku można...

FiKa | 2015-11-07

Kto ty jesteś? Patriota! Autorzy w prosty, ładny i szybko sposób formułują odpowiedzi i pytania na temat otaczającego nas świata, co składa sie na poszanowanie, obowiązki i prawa.

Aldona | 2013-05-11
Przeczytana: 10 maja 2013

Bardzo prosta treść, ale niegłupia. Na każdej stronie jedna wypowiedź dwuzdaniowa typu: "Kasuję bilety w autobusie. Jestem patriotą", "Dużo czytam. Jestem patriotką", "Nie marnuję wody. Jestem patriotą"... Ilustracje pomysłowe (choć nie moja estetyka).

Brakowało mi rozwinięcia tych zdań. Czym się różni patriotyzm od kultury, uczciwości i humanizmu? A jeśli niczym, to informacji, że patriotyzm to właśnie kultura, uczciwość i humanizm. Książka jest raczej podstawą do rozmowy, inspiracją - niż wyjaśnieniem tematu. Jest "kotylionem rocznicowym" (odnosząc się do okładkowej informacji) niż "budowaniem małych odruchów społecznej solidarności", do których potrzebna jest odpowiedź na pytanie "Ale dlaczego???"

Oleanderek | 2017-11-12
Na półkach: Przeczytane, 2017, Praca