Odeon. Felietony filmowe

Wydawnictwo: Bosz
8 (11 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
9788375761917
Jaga

Wybór tekstów poświęconych tematyce filmowej autorstwa Stanisława Janickiego, autora cyklicznego programu "W starym kinie", wybitnego znawcę tematu. Felietony w wersji radiowej ukazywały się w audycji "Odeon Stanisława Janickiego" w RMF Classic. Autor poświęca uwagę zarówno klasycznemu okresowi rozwoju kina hollywoodzkiego, jak też początkom filmu polskiego, wybitnym dzieciom kinematografii europejskiej, opowiada nam także o swojej prywatnej filmotece - wyborze filmów mistrzowskich, tych znanych, ale także tych, które warto ocalić od zapomnienia. Pozycja obowiązkowa dla miłośników kina.

źródło opisu: Wydawnictwo Bosz, 2013

źródło okładki: http://www.bosz.com.pl/books/392/Odeon-Felietony-f...»

Oficjalna recenzja
fossa książek: 320

W starym kinie

Odeon, tak nazywało się kino założone przez braci Krzemińskich w 1909 roku w Częstochowie. Antoni i Władysław mieli szczególny wkład w rozwój polskiej kinematografii – już od 1899 roku wyświetlali, popularyzowali, a w końcu także produkowali filmy. Uzbrojeni w projektory i agregaty przemierzyli ładny kawałek Europy Wschodniej, aż ostatecznie zdecydowali się otworzyć stałe kino. W latach swojej świetności ich Odeon wyświetlał sławne pionierskie filmy, a także gościł największe gwiazdy polskiego ekranu. Choć owo kino już dawno zniknęło z mapy Częstochowy to jego twórcy i aktorzy tamtego okresu ożywają na nowo na kartach publikacji Stanisława Janickiego pt. „Odeon. Felietony filmowe”.

Naszej rodzimej kinematografii poświęcony został jeden z czterech rozdziałów „Felietonów filmowych”. Kino polskie (jak każda inna dziedzina życia) zostało w szczególny sposób doświadczone przez wydarzenia z 1939 roku - żadna kinematografia świata nie przeżyła drugiej wojny światowej tak tragicznie jak polska. Poza tym nie mogło zabraknąć oczywiście kina amerykańskiego i europejskiego. Każda z tych kategorii obejmuje kilkanaście życiorysów wyróżniających się postaci w filmowym świecie. Sekcja hollywoodzka wzbogacona została również o skandale, którymi żyła Fabryka Snów we wczesnym etapie swojego istnienia oraz o szczególne pary wśród ludzi filmu. Bez obawy, nie ma to charakteru plotkarskiego tabloidu, natomiast są to opowieści pełne ciekawostek i humoru. W ostatniej części autor wskazał tytuły filmów, które należą według niego do kanonu, ale z racji swojego wieku bywają często zapominane i pomijane.

Na kartach „Felietonów filmowych” pojawiają się największe nazwiska złotej ery kina, a wśród nich Charlie Chaplin, Billy Wilder, Greta Garbo, Sophia Loren, Eugeniusz Bodo czy Hanka Ordonówna. Nie zabrakło także miejsca na zjawiska w świecie kina jak narodziny westernu według reguł Sergio Leone czy wysyp femmes fatales.

Zatem „Odeon” stanowi swoistą podróż w czasie do przełomowych momentów w dziejach kina oraz przybliża sylwetki tych, którzy mu się szczególnie przysłużyli. Warte uwagi jest również piękne wydanie książki. Każda z czterech głównych części została podzielona tematycznie i uzupełniona odpowiednimi fotografiami. Ten czytelny układ pozwala na łatwe odnalezienie się w treści książki. Zresztą można też otworzyć ją w dowolnym miejscu i z przyjemnością oddać się lekturze ponieważ życiorysy dawnych gwiazd światowego kina przypominają często opowieści o Kopciuszku – brzmią fantastycznie, ale bywają prawdziwe.

Anna Aniszczenko

Alicja | 2017-05-24

Pamiętam przyjemność oczekiwania na program „W starym kinie”. Pamiętam jego czołówkę stylizowaną na plansze fotoplastikonu, a potem „dzień dobry państwu” - z charakterystycznym dźwięcznym „r”, które wypowiadał sympatyczny pan w ciemnych okularach. Opowiadał o filmach, których wcale nie chciałam oglądać. Były płaskie, przerysowane i zalatywały naftaliną. Nie miały nic z atrakcji współczesnego kina - ani koloru, ani gry aktorskiej, ani dynamiki akcji. A jednak słuchałam opowieści o nich z zapartym tchem tylko dlatego, że opowiadał Stanisław Janicki. Jego felietony są takie same. Skupiające uwagę, celne, interesujące i napisane świetną polszczyzną. Nie do podrobienia.

Kopalnia filmowej wiedzy, przekazana miło i przyjemnie.

Katarzyna | 2018-01-04
Mania | 2016-05-20