Cały ten Kutz. Biografia niepokorna

Wydawnictwo: Znak
978-83-240-1138-4
poszukiwania, twórczość
Jusia

Mama Kazimierza Kutza, Anastazja powiedziała kiedyś synowi: Ciebie nie zniszczy bomba atomowa tylko jakaś kobieta. I oto pewna kobieta napisała książkę o Kutzu. Więc? Aleksandra Klich i Kazimierz Kutz. Z jednej strony reporterka, znana z wrażliwości i rozwagi, z drugiej strony żywioł, bohater, którego rozpiera miłość do życia, zapał twórczy, humor i przekora. Ma w rękawie niewyczerpany zapas...

Aleksandra Klich i Kazimierz Kutz. Z jednej strony reporterka, znana z wrażliwości i rozwagi, z drugiej strony żywioł, bohater, którego rozpiera miłość do życia, zapał twórczy, humor i przekora. Ma w rękawie niewyczerpany zapas opowieści, rzewnych i pikantnych. Sam o sobie mówi, że jest człowiekiem kultury nieszlacheckiej, połączeniem przytomności z naiwnością, oratorem z bożej łaski, kurduplem-korniszonem ze Śląska. Inni dodają, że jest charakteru nieznośnego, ale to geniusz - po jego śląskich filmach każdy Polak chciał być Ślązakiem.

Cały ten Kutz jest w istocie opowieścią o śląskim rozgoryczeniu, peerelowskich warunkach życia codziennego i artystycznego, o ówczesnych obyczajach, snobizmach i tęsknotach, o poszukiwaniu własnej drogi twórczej i związanych z tym cierpieniach i szczęściu, o trudnościach korzystania ze zdobytej wolności. Towarzyszymy dziecku z czynszówki w Szopienicach, studentowi, który wstydzi się paczek z domu, bo jest w nich łój, smalec i warkocz czosnku, młodemu reżyserowi bawidamkowi, nienawidzącemu Śląska z jego przaśnością i biedą, synowi marnotrawnemu, powracającemu do domowej ojczyzny, którą przecież namiętnie kocha, by przy pracy nad sławnym tryptykiem filmowym „wyrzygać ten śląski drut kolczasty”, wreszcie senatorowi i posłowi Trzeciej Rzeczpospolitej. Towarzyszymy jego śląskiej rodzinie, jego przyjaciołom, aktorom, reżyserom, pisarzom, politykom, a każda z tych niezliczonych postaci ma coś ciekawego do powiedzenia, albo przeżywa sytuację godną wielkiej sceny filmowej. Cały ten Kutz to bogata, wieloplanowa, wspaniale udokumentowana i dowcipna książka o Kutzu, Śląsku, Polsce.

Tak więc proroctwo Anastazji nie spełniło się do tej pory, także wobec kobiety Aleksandry Klich. Z jej reporterskiej książki wyłania się Kutz niezniszczalny. Można tylko gratulować obojgu - autorce, która wybrała takiego bohatera i bohaterowi, który wybrał taką autorkę.
Małgorzata Szejnert

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2009

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,2315,tytu...»

molik | 2011-04-13
Przeczytana: 11 kwietnia 2011

Po prostu cały ten Kutz ! Pasjonująca biografia Kazimierza Kutza.

bookcase | 2013-03-30
Przeczytana: 29 marca 2013

"Kazimierz Kutz. Kurdupel - korniszon ze Śląska, czyli połączenie przytomności z naiwnością".
Mieć taką energię życiową i być tak ciekawym świata, jak Pan Kazimierz, mając skończone 80 lat - tylko pozazdrościć!
Tak mówi o starości:
"Ja mam to szczęście, że swoją starość spędzam w biegu i obiegu myślowym. Mogę poświęcić więcej czasu niż w młodości - na refleksję, lekturę, rozmowy. Dzięki temu trzymam swoje życie wewnętrzne we własnym cynglu. Siła jest w głowie".

Dużo czytaj. Jak czytasz, to myślisz. A jak myślisz, to jesteś wolny. Tego uczyła Pana Kazia jego mama. Ta wolność na zawsze w nim zostanie. Zawsze wali prosto z mostu to, co myśli. Nie stara się przypodobać nikomu. Wybitny człowiek.

bartecki | 2015-03-25
Przeczytana: marzec 2015

Fascynujący portret Ślązaka-aktywisty, artysty myślącego pod prąd. Kutz pragnie odmiany mentalności współziomków i filmy traktujące o regionie są tego dobitnymi przykładami. Śląsk pokazany z wielu stron. Dodatkowo frapujący obraz epoki i wiele ciekawych anegdot z życia tzw. warszawki czy zespołu filmowego "Kadr".

Wawrzonek | 2012-05-20
Przeczytana: 2012 rok

To trochę więcej niż tylko opowieść o naprawdę ciekawym życiu kontrowersyjnego człowieka. To obraz Polski z drugiej połowy XX wieku oraz opis życia światka artystycznego. W dodatku świetnie napisana, godna polecenia.

Paula | 2012-03-13
Przeczytana: luty 2012

Wciągająca, bardzo dobrze się czyta, żal było kończyć.

maka | 2015-10-29

Niepokorny, zawiły, śląski... Cały Kutz.

Mariolka | 2016-07-29
Przeczytana: 27 grudnia 2010