Słoń na hulajnodze

Wydawnictwo: BIS
Basia

Pięknie zilustrowany przez Iwonę Całą zbiór wierszy dla najmłodszych. Agnieszka Frączek - poważny naukowiec i mama Isi. Na co dzień zajmuje się zawiłościami językoznawstwa niemieckiego, a w wolnych chwilach pisze wesołe wiersze, bawiąc się słowami jak mistrz Jan Brzechwa. Jest autorką wielu książeczek dla najmłodszych. O autorce Agnieszka Frączek - poważny naukowiec i mama Isi. Na co dzień zajmuje się zawiłościami językoznawstwa niemieckiego a w wolnych chwilach pisze wiersze, bawiąc się słowami jak mistrz Jan Brzechwa. Jest autorką wielu książeczek dla najmłodszych. Mola dola Mól na molo hula solo, soli solę słoną solą, obok Lola pije colę. Mól o colę prosi Lolę, Al. Lola na to: - Hola! Nie dla mola coca-cola. Mola dola!

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

koniu_krwawy | 2019-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2019

Doskonały zbiór wierszy dla dzieci. Niektóre książki o tej tematyce, aby zapewnić różnorodność i szeroki zakres tematów, są zbiorami z dziełami wielu autorów. Pani Agnieszka sama jedna napisała tak wiele świetnych wierszy, że warto było to wydać jako jeden tom. Jestem zdumiony i zachwycony.

książek: 1937
Ola | 2018-06-18
Na półkach: Przeczytane, 2018, W & A & T
Przeczytana: 17 czerwca 2018

Zbiór wierszyków "Słoń na hulajnodze" przyciągnął moją uwagę ze względu na autorkę, którą bardzo cenię. Pani Frączek jest jedną z najlepszych współczesnych pisarek dla dzieci. Wierszyki były krótsze i dłuższe, dobrze napisane. Szata graficzna taka zwyczajna, po prostu dobra, ale nic wyjątkowego czy przyciągającego niezwykłością. Niby rytm i melodia były na poziomie, ale chwilami miałam poczucie ciężkości, jakby autorce trudno przychodziło stworzenie rymowanki. Najlepszy, moim zdaniem, był wiersz nawiązujący do Jana Brzechwy. I czytając go, naszła mnie refleksja, że pani Frączek tworzy na taką właśnie modłę, mając za wzory Brzechwę i Tuwima. Mimo, że jej twórczość jest bardzo ciekawa, to wyżej wspomniani mistrzowie są niedoścignieni i w porównaniu do lekkości ich wierszy, pani Agnieszka pozostaje z tyłu. Tak czy inaczej, było ciekawie.

ZwykłaMatka | 2016-09-08
Przeczytana: 02 września 2016

Wiersze pani F. są w naszym domu czytane bardzo chętnie zarówno przez dorosłych domowników, jak i przez naszą drugoklasistkę. Poprzednim razem z przyjemnością zrecenzowałam "Chichopotama" KLIK, którego dodatkowym atutem była dołączona do książki płyta CD. Tym razem musi Wam wystarczyć sama książka, choć obiecuję, że nie odczujecie braku owego gadżetu!
Jako, że pani Agnieszka to doktor habilitowany językoznawstwa (!), znajdziecie w tej publikacji sporo tzw. łamańców językowych. Córka czytając te wiersze była nieźle rozbawiona, gdyż ich tematyka nie pozwalała jej pozostać obojętną podczas lektury.
CD http://www.zwyklamatka.pl/2016/09/rymowanki-pani-f.html

nieperfekcyjnie | 2016-08-10
Przeczytana: 01 lipca 2016

Agnieszka Frączek jest germanistką, jak również doktorem habilitowanym językoznawstwa oraz leksykografem, co sprawia, że jej twórczość dopracowana jest w każdym calu. Autorka doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że czym skorupka za młodu nasiąknie... Z tego względu pisze wiersze, które bawiąc - uczą, a ucząc - bawią. Tworząc wspaniałe historyjki dla dzieci, przemyca w nich wiedzę o współczesnej polszczyźnie, dbając o rozwój od najmłodszych lat.

"Słoń na hulajnodze" to pokaźny zbiór wierszy, które zachwycają intrygującymi historiami, fantastycznymi rymami oraz prześwietnym humorem. Głównymi bohaterami są najczęściej zwierzęta, ale także ludzie, przedmioty oraz rośliny. Każda strona przedstawia inny utwór - ich różnorodność jest ogromna, jednak nie jestem w stanie wybrać najlepszego wiersza, ponieważ wszystkie są tak cudowne, iż grzechem byłoby postawić na konkretny liryk.

Uwielbiam twórczość poetów...

AnnaSikorska | 2015-03-17

Słoń na hulajnodze – zjawisko bardzo dziwne, a nawet śmieszne, bo jak taki słoń może jeździć na hulajnodze? Na pewno jest przerażony jak bohater okładki. Aż dziw, że hulajnoga jeszcze jest cała. „Słoń na hulajnodze” to tytuł zbioru wierszy dla dzieci autorstwa Agnieszki Frączek. Ja autorkę znam z kilku tekstów naukowych (zapewne nie wszystkich, które napisała) i kiedy do moich rąk trafiła książka dla dzieci byłam bardzo miło zaskoczona i po raz kolejny potwierdziłam swoją tezę, że kobiety potrafią bardzo wiele robić bardzo dobrze.
Wiersze (nazwanie utworów na dwie strony wierszykami jest mylne) są pełne humoru i przewrotności. Jeśli Jan Brzechwa pisał śmieszne rymowanki dla dzieci to Agnieszka Frączek poszła zdecydowanie dalej i tego uśmiechu bijącego z każdego wersu jest znacznie więcej. Utwory są nie tylko rymowane, pełne przewrotności, ale opierają się na skojarzeniach, co ułatwi maluchom naukę (ćwiczenie pamięci i języka w tym wieku wskazane). Wiersze są na tyle śmieszne, że...

Na półkach: Przeczytane, BIS

Po raz kolejny będę rozprawiała o tym jak to lubię Agnieszkę Frączek, jak cudne wierszyki dla dzieci pisze, jak wielki ma do tego talent... Znowu będę zachwalała, ale zdecydowanie nie przesadzam w tej kwestii. No po prostu uwielbiam ją :)

Na Nikusiowych półkach można zobaczyć już nie jedną książkę tej autorki i niejedną książkę pełną przeróżnych wierszy. A jeśli te wierszyki są nie tylko rymowane, ale i zabawne? A jeśli do tego dołożyć to, że dzięki tym wszystkim rymowankom dziecko może nauczyć się wypowiadać różne trudniejsze głoski takie jak "r", "sz", "cz" itd.? Brzmi ciekawie prawda?

Choć nie jest to książka typowo logopedyczna do nauki wyżej wymienionych głosek, to jednak odkąd chodzimy z Nikodemem do logopedy, odkąd ćwiczymy jego leniwy języczek, zaczęłam zwracać uwagę na takie szczegóły w książkach, ponieważ jest to dla nas bardzo pomocne :) I faktycznie w tej książeczce spora część wierszyków jest właśnie tak fajnie akcentowana na te trudniejsze głoski. Nam jest to jak...