Bajkoterapia, czyli bajki pomagajki dla małych i dużych

Wspaniała książka. Porusza tematy trudne, ważne, wstydliwe, potrzebne, istotne, czasem dla dorosłych oczywiste. Mam nadzieję, że dzięki tej książce moja siostrzenica będzie umiała rozmawiać na wszystkie tematy, nie będzie się bała zadawać pytań, będzie mówić o swoich uczuciach czy będzie wiedziała jak zachować się w różnych sytuacjach.
Bajki są idealną formą pośrednią przekazywania treści, o których bezpośrednio ciężko rozmawiać czy w prosty sposób wytłumaczyć. Dorosłym też przydałyby się takie pomagajki!

Bajki są idealną formą pośrednią...

Bajkoterapia, czyli bajki pomagajki dla dużych i małych. Każda bajka zwraca uwagę na coś innego - a to na inność, na pokonywanie strachu, na zachowanie się w świecie wirtualnym, w kontaktach z obcymi. Bajki zwracają uwagę także na samodzielność, na relacje z innymi, na codzienność. Świetne bajki dla dzieci, które mają z czymś problem. Każda z nich uczy czegoś innego i kształtuje coś innego. Ogólnie dobra, ale w pamięci nie zapada.

Zbiór krótkich opowiadań pozwalająch dzieciom w sposób przystępny zrozumieć zagadanienia z zakresu pomocy, problemów ze strachem, problemów bezpieczenstwa szeroko rozumianego, każdy rozdział opatrzony komentarzem, poradnikiem pytaniami dla dzieci i dla rodziców. lubimy wracać do tych historii.. dzieci je lubią bo są niedługie, ciekawe i mądre.

Ciekawa i bardzo przydatna książka z bajkami terapeutycznymi. Świetnym pomysłem jest ogólna nazwa poruszanego problemu, jak i wprowadzenia dla kogo jest dany tytuł. Na sam koniec danej części znajduje się podsumowanie, w którym można dowiedzieć się, w jaki sposób rozmawiać z dziećmi o danym problemie. Serdecznie polecam.

Bardzo fajna książka. Historie zawarte w tej książce przyjemnie się czyta, ale dzieci będą zadowolone :) rodzice zaś będą zadowoleni bo każda bajka kończy się napisaną terapią jak rozmawiać z dzieckiem na poruszany temat. Piękne ilustracje, a bajki napisane przez ludzi kultury. Polecam !!!

Słyszeliście o bajkoterapii? Działanie terapeutyczne opowieści polega na tym, że słuchacz, w tym przypadku dziecko, identyfikuje się z postacią przeżywającą trudności i doświadcza emocji zbliżonych do tych, jakich doświadcza lub może doświadczać w przyszłości dziecko. Akcja bajki rozgrywa się w miejscu bezpiecznym dla malucha, np. domu lub przyjaznej baśniowej krainie, a bohater ostatecznie radzi sobie z przeżywanymi trudnościami w taki sposób, który jest dostępny także dzieciom. W takiej opowieści bardzo podkreślone są odczuwane emocje, zazwyczaj występuje w nich postać „eksperta”, który udziela wsparcia i dzieli się doświadczeniem.

„Bajkoterapia czyli bajki-pomagajki dla małych i dużych” są zbiorem takich właśnie opowiadań. Każda z bajek napisana została przez innego autora, pod okiem psychoterapeutki Katarzyny Klimowicz i zilustrowana przez Marcina Piwowarskiego. Znajdziemy tu tematy lęku, braku pewności siebie, inności, rywalizacji czy uzależnienia, ale także obowiązków domowych, numerów alarmowych, elektryczności lub rozmów z nieznajomymi. Każde z opowiadań poprzedzone jest informacją ze wskazaniami do przeczytania oraz zakończone komentarzem terapeutycznym i propozycjami do dalszej rozmowy lub aktywności.

A jeśli jest coś, co w bajkach terapeutycznych Was zafascynowało – mamy tu także wytyczne, które taką opowieść pomagają stworzyć.

Bardzo dobry zbiór opowiadań, które poruszają wiele trudnych zagadnień w życiu dziecka. Mamy tutaj np. historię o rodzeństwie, w którym starszy brat - pomimo tego, że kocha młodszego - sprawia mu wiele przykrości. Jest też historia o kamieniach szlachetnych, w której poznajemy prawdę o tym, że każdy jest wyjątkowy. Poza tym są historie o samodzielności, umiejętności zachowania się w trudnych sytuacjach, czy też o tym, że warto sprzątać swój pokój, a cała czynność może być świetną zabawą ;)

Książki dla dzieci zawsze mierzę następującymi kryteriami: po pierwsze, czy płynący przekaz jest dobry i może czegoś nauczyć dzieci, a po drugie, czy potrafią porwać i zaciekawić młodych odbiorców :)
W tym wypadku oceniam BAJKOTERAPIĘ bardzo dobrze, bo oba kryteria zostały spełnione.

Gorąco polecam! :)

"Bajkoterapia" to pozycja wyjątkowa, która została przetestowana na dzieciach, dokładnie na przedszkolakach w wieku 5-6 lat, i z wielkim entuzjazmem przyjęta zarówno przez dzieciaki, jak i dorosłych. Bo tytuł ten to zbiór czternastu opowieści opatrzonych bardzo ważnym wstępem, a także podsumowaniem w postaci wskazówek, jak można samemu napisać bajkę-pomagajkę.

Z kolei każda z czternastu historii zakończona jest komentarzem bajkoterapeutycznym, ułatwiającym omówienie dzieciom poruszanego w historyjce zagadnienia, przekucie usłyszanych treści w zabawę, czy to polegającą na rysowaniu, czy to odtwarzaniu scenek, czy też pogłębieniu danego tematu w rozmowie z rodzicem, opiekunem lub nauczycielem.

Młodzi czytelnicy spotkają się tutaj między innymi z taką tematyką jak: budowanie wiary w siebie, radzenie sobie w sytuacji stresowej jaką może być kłótnia czy nałóg rodziców, zgubienie się, pojawienie się rodzeństwa, a także dbanie o porządek czy uczenie się nowych rzeczy. Przepiękne kolorowe ilustracje Marcina Piwowarskiego dopełniają kształtu tego wyjątkowego tytułu, do którego wracać będziemy jeszcze wiele razy. Bo nasza Ala oraz jej koleżanki i koledzy z grupy pokochali bajki-pomagajki, utrwalając sobie ważne prawdy związane z bezpieczeństwem, tolerancją i pokonywaniem trudności, jakie na drodze naszych milusińskich pojawiają się każdego dnia. A że dzieci jeszcze nie potrafią sobie radzić ze swoimi emocjami, w tym ze strachem, to na nas - dorosłych - spoczywa odpowiedzialność za mądre przeprowadzenie ich ze stanu niepokoju do stanu pewności, że poradzą sobie w wielu nowych sytuacjach. Bo to co dla nas jest nic nieznaczącym wydarzeniem, dla kilkulatka może być końcem świata...

Polecam Wam gorąco tę książkę, ponieważ nie tylko jest ważnym elementem Alusiowej biblioteczki, ale i doskonale nadaje się na prezent z uwagi na estetyczne i kolorowe wydanie. A o tym jak ważna to książka niech świadczy również fakt, że została ona wznowiona w wersji poprawionej i poszerzonej.

Z kolei...

Dzieciom bardzo trudno jest mówić o problemach. Czasem się wstydzą, czasem boją się kary, nieraz nie potafią nawet nazwać swoich uczuć.

I dlatego właśnie istnieje coś takiego jak bajkoterapia. Dziecko poznaje historię, której bohater jest w podobnym wieku i zmaga się z podobnymi problemami. Może utożsamić się z nim, odnajduję własne odczucia i emocje.

Z własnego doświadczenia wiem, że dziecko chętniej powie o danej sprawie, z którą sobie nie radzi nie w kontekście siebie, ale innej osoby mającej podobny kłopot.

Dodatkowe pytania jakie warto zadać dziecku, propozycję zabaw i komentarz do każdej z bajek z pewnością ułatwią nam rozmowę z dzieckiem.

Pozycja bardzo przydatna dla rodziców, pedagogów, nauczycieli, rodziców i rzecz jasna-dla dzieci.

Z własnego...

Bajki czynią cuda. Trudne tematu zmieniają w łatwe, pozwalają zrozumieć świat, odkryć niebezpieczeństwa, poznać swoją prawdziwą wartość, radzić sobie z trudnymi sytuacjami, wypadkami i zagubieniami, zrozumieć, dlaczego dorośli czasami się kłócą, że odmienność może być dowodem na to, że jesteśmy lepsi. Do tego wyjaśniają, dlaczego współpraca, zrozumienie, obowiązkowość oraz uważne słuchanie dorosłych jest ważne.
„Bajkoterapia, czyli bajki-pomagajki dla małych i dużych” to interesujący zbiór bajek autorów znanych z książek dla małych i dużych. Opowieści o świecie dziecięcych emocji i problemów dzięki wytłumaczeniu świata dorosłych i dziecięcych uczuć dają poczucie bezpieczeństwa. Całość pięknie uzupełniają komentarze Katarzyny Klimowicz, mające ułatwić pracę rodzicom, nauczycielom i opiekunom. Dzięki wskazówkom z tematami do rozmów z dziećmi oraz radą, kiedy konkretną bajkę koniecznie przeczytać dorosłym łatwiej odnaleźć się w publikacji.
Wszystkie bajki są interesujące i często korzystają ze znanych chwytów. Tak jest np. w „Admiralskich sabotach” Cezarego Harasimowicza, który pokazuje niewierzącego w swoje możliwości Mirka odmienionego w dzielnego i zdolnego admirała dzięki założeniu butów, które i tak gubi na początku sprzątania swojej kajuty. Jednak niezauważenie braku talizmanu sprawia, że chłopieć pięknie sprząta, a później odkrywa, że potrafi zrobić to sam.
Bardzo ważną bajką jest opowieść o Julce, która po wypadku mamy potrafiła sprowadzić pomoc. Dziecko uczy się wówczas, że nie trzeba się bać używać telefonu i poznaje numer służb ratunkowych. Kolejną niezwykle wartościową opowieścią w dzisiejszych czasach jest przygoda Niny z Internetem.
Bajki świetnie nadają się do przerw podczas zabaw oraz jako czytanki do poduszki. Nic przecież nie zbliża dzieci i rodziców, jak wieczorne rozmowy do poduszki. Książkę polecam przedszkolakom i uczniom pierwszych klas szkoły podstawowej.

• Dla dzieci
  • Dziecięce
  • Książki dla dzieci
  • Biblioterapia

Dodaj cytat z książki Bajkoterapia, czyli bajki pomagajki dla małych i dużych