5 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
scarabas

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Wojciech Gołębiewski | 2017-03-20
Przeczytana: 19 marca 2017

Michał Lermontow (1814 – 1841) jeden z najwybitniejszych twórców XIX w., związany z romantyzmem. Autor poematów romantycznych opartych na motywach ludowych, pejzażowej, refleksyjno-filozoficznej i patriotycznej liryki oraz dramatów. Twórca pierwszej rosyjskiej powieści psychologicznej ("Bohater naszych czasów"). Klasyk literatury rosyjskiej.

"Aszik Kerib" to opowiadanie napisane w 1837 r. Wikipedia:

"...Aplin describes its status as "obscure" and appearing to be an "unrevised transcription of a folk tale that was well known in slightly different versions throughout the Caucasus". Powelstock describes it as "what appears to be a transcription, in prose, of a Turkish fairy-tale". Together with his "A Hero of Our Time", Ashik Kerib testifies to the substantial part the landscapes and traditions of the Caucasus played in Lermontov's creative consciousness. "Ashik Kerib" is also part of the 19th-century genre of Russian literature of Caucasus...

whodo | 2013-09-18
Na półkach: Przeczytane, 2013