Marceli

Opowieść St. Majchrowskiego jest jedną z nielicznych książek na temat losów polskich jeńców wojennych w latach II wojny światowej. Autor przedstawia życie jeńców w jednym z największych obozów III Rzeszy w Oflagu VIIA w Murnau w Bawarii. W sposób żywy i interesujący opisuje organizację i rozwój tej swoistej społeczności jenieckiej, która sama musiała sobie tworzyć możliwości życia i przetrwania. Główną udręką ludzi zamkniętych w obozach- obok warunków zewnętrznych- było uczucie kompletnej bezsiły i niemożności uczestniczenia w walce z hitleryzmem. Sprawy te są dobrze znane St. Majchrowskiemu, bo sam, jako jeniec Oflagu w Murnau, przeżył je i odczuł głęboko.

źródło opisu: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej 1970

źródło okładki: antykwariat tezeusz